Čo ma naučil street workout

2. 7. 2015

Londýn, Stratford, detské ihrisko neďaleko olympijského parku. Koniec januára, sneží a prsty mi primŕzajú k detskej preliezačke, na ktorej robím zhyby s prednožením. Na jednej strane je to dobre, lebo sa aspoň nezošmyknem. Po každej sérii však spájam prsty a dýcham na ne horúci vzduch, rozmýšľajúc nad tým, ako asi budem ďalších 12 hodín triediť šaty v športovom obchode. Trvá to však len pár sekúnd, presúvam sa totiž k ďalšiemu stanovisku, kde robím šprinty. Po pol minúte si hľadám pľúca niekde v hrdle a úplne som zabudol na bolesť, ktorú mi spôsobil mráz. O zime ani reči. Vyzliekam si bundu, ktorá obmedzuje pohyb. Mladá mamička odťahuje svoje dieťa z ihriska so slovami „nezavadzaj ujovi, keď cvičí“. Ja ju však hneď zastavím, že to je OK a uvoľním preliezku. Aj tak sa už presúvam na ďalší cvik. Makaj tvrdo, ale buď tolerantný k okoliu. Život je o ľuďoch.

Improvizované zhybyImprovizované zhyby

Čo sa mi na týchto knihách páči, je, že sa riadia jednoduchou životnou filozofiou: základné cviky, postupnosť od jednoduchých k zložitým a odhodlanie. Každá z nich by sa dala zaradiť aj do motivačnej literatúry, pretože pod hrazdou je to len o tebe a tvojej mysli. Idem cvičiť alebo nejdem. Také jednoduché, alebo zložité. Šport rozvíja pevnú vôľu človeka možno najlepšie zo všetkých dostupných prostriedkov. Čím má človek viac vedomostí z rôznych oblastí, tým jednoduchšie je to rozhodovanie. Hore uvedené knihy nám pomôžu urobiť rozhodnutie smerom ku hrazde…

V januári som začal vážnejšie cvičiť street workout – tréning na ulici s gymnastickým náradím, ako hrazdy, kamenné bloky a bradlá. Písal som o tom aj článok do Muscle&Fitness 7/2015, kde som robil rozhovor s chalanmi z Locomotiva Bratislava. Párkrát som s nimi trénoval a boli to progresívne tréningy. Človek sa občas musí dať dokopy s ľuďmi, ktorí sú lepší ako on, aby sa posunul (nielen v športe, preto využite príležitosť, keď vás váš šéf pozve na obed).

V januári som zvládol svoj prvý muscle-up po tom, ako ma vyhecoval Hector. Dnes ich zvládnem asi 6 a celkom dobre pokračujem aj pri nácviku vlajky. Okrem toho, nácvik týchto prvkov ma núti sústrediť sa na perfektnú techniku cvikov a to sa premieta aj do mojich výkonov v posilňovni, kam chodím raz do týždňa dvíhať ťažké váhy. Zvládam viac, ako pred rokom.