Golier s Petríkom víťazmi Bánovského siláka

Šesťnásobný najsilnejší muž Slovenska a legenda medzi našimi strongmanmi Bánovčan Branislav Golier (45) sa po trinástich rokoch opätovne predstavil na Bánovskom silákovi. Napriek svojmu veku sa ukázal v tom najlepšom svetle a, takpovediac, na vlastnom podujatí triumfoval spoločne so svojím kamarátom Igorom Petríkom.

Víťazná dvojica Petrík-Golier

Miestom 15. ročníka Bánovského siláka sa 22. septembra 2019 stalo opäť parkovisko pred nemocnicou v Bánovciach nad Bebravou. Predstavilo sa osem strongmanov-profesionálov, ktorí vytvorili štyri súťažné dvojice. Zo zahraničia Bánoviec pricestovali Poliaci Maciej Krzykala a Józef Tomaszewski a Česi Pavel Zadražil a Jíří Žaloudek. Slováci mali dve družstvá – Marek Tóth spoločne s Arnoldom Ferenczom a Igor Petrík s Branislavom Golierom. Silného Bánovčana prišlo povzbudiť množstvo divákov, dokonca aj primátorka Rudolfa Novotná.
Pre súťažné dvojice bolo pripravených päť súťažných disciplín. Na úvod čakala borcov kombinácia – 10 opakovaní viking pressu so 150 kg a nesenie 125-kilového vreca na 20 metrov. Každej z čiastkových disciplín kombinácie sa pritom ujal vždy iný člen súťažnej dvojice. V úvodnej kombinácii boli najrýchlejší Slováci Marek Tóth s Arnoldom Ferenczom. Tandem Petrík a Golier bol pomalší o 3 sekundy.

Braňo Golier v akcii. Povzbudzuje Igor Petrík.

Golier s Petríkom sa zaskveli v nasledujúcom dvíhaní sady gúľ s hmotnosťou125, 135, 150 a 175 kg. Poslednú najťažšiu guľu zvládli iba Pavel Zadražil a práve Golier. Keďže slovenský tím bol o 5 sekúnd rýchlejší, tešil sa v tejto disciplíne z prvého miesta.
Aj v treťom teste sily dominoval tandem Golier-Petrík. Osemtonový kamión najrýchlejšie dopravili na vzdialenosť 15 metrov, čím si výrazne zlepšili vyhliadky na celkové víťazstvo. Český tím bolpomalší iba o necelé dve sekundy.

Igor Petrík

V predposlednej disciplíne si strhol mozole Poliak Tomaszewski a napriek veľkej snahe súťaž nedokončil. Druhý slovenský tím (Tóth, Ferencz) tiež nedotiahol 160-kilové kufre až na métu 10 metrov. Braňo s Igorom boli od víťazného českého tímu pomalší o sekundu.
V záverečnom teste sily – pri pretáčaní 400 kg pneumatiky – skončili tretí Česi, druhú pozíciu obsadili Tóth s Ferenczom a z víťazstva sa tešili Igor Petrík a Braňo Golier, ktorí tak získali dovedna tri prvenstvá z disciplín. To im napokon vynieslo i celkové víťazstvo. Druhí skončili Česi, tretí Slováci Tóth s Ferenczom a ako štvrtá sa umiestnila poľská dvojica.

Braňo Golier (otáčanie pneumatiky)

Strongmani ukázali v Bánovciach svoju silu, ale aj to, že sú všetci dobrá partia a pomôžu aj nováčikom v tomto športe. Tento ročník Bánovského siláka bol organizačne pod taktovkou Márie Golierovej. Vôbec po prvý raz sa na ňom zúčastnilo osem profesionálnych strongmanov.
Branislav Golier po súťaži: „Už minimálne päť rokov vravím, že končím, tento šport ma však veľmi napĺňa. A to i napriek tomu, že mám už 45 rokov. Už dávno som za zenitom, sužujú ma zranenia, tento rok ma čaká ešte menšia operácia kolena. Víťazstvo ma však nabudilo, vidím že ešte dokážem chalanom konkurovať v niektorých disciplínach. Ešte nejaké súťaže absolvujem a uvidím, čo na budúci rok usporiadame. Možno, že bude súťažiť môj syn Damián. Uvidíme, niečo vymyslíme…“

Text: Andrej Jakubík                Foto: Ivan Zajac