Fury porazil Wildera

Britský profesionálny boxer Tyson Fury je nový šampión organizácie WBC v superťažkej váhovej kategórii.

 V sobotu 22. 2. 2020 v MGM Grand Garden Arene v Las Vegas pokoril domáceho Američana a obhajcu titulu Deontaya Wildera technickým knokautom v siedmom z dvanástich vypísaných kôl.

Úvodný vzájomný zápas sa 1. decembra 2018 skončil kontroverznou remízou, no v odvete nebolo o víťazovi pochýb. Fury pod vedením nového trénera Javana Stewarda navážil deň pred zápasom 123,83 kg (pri výške 206 cm) a váhovú prevahu využil na dominantný výkon. O päť centimetrov nižší Wilder mal síce 104,78 kg, najviac v profesionálnej kariére, od začiatku však pociťoval silu rivalových rán.

V treťom kole sa porúčal na podlahu po údere, po ktorom mu zrejme praskol bubienok, od tohto momentu silne krvácal z ľavého ucha. Druhýkrát ho ringový rozhodca Kenny Bayless počítal v piatom kole po údere do tela. Furymu potom odobral jeden bod, ale nehralo to úlohu, lebo Brit bol neustále v pohybe dopredu, zasahoval aj naďalej a v siedmom kole po sérii rán hodil Wilderov realizačný tím uterák do ringu.

Nebudem hľadať žiadne výhovorky, zvíťazil lepší. Prial by som si, aby ma môj roh nechal pokračovať, som bojovník. Urobili však, čo považovali za správne. Vrátime sa silnejší ako kedykoľvek predtým. Aj najlepší boxeri v histórii prehrali a dokázali sa vrátiť. O tomto je náš šport, najlepší musia súperiť s najlepšími,“ povedal Wilder v prvom televíznom interview.

Vo veku 34 rokov utrpel pri jedenástej obhajobe titulu WBC prvú prehru v profesionálnom ringu, doposiaľ mal na konte 42 víťazstiev (41 KO) a remízu práve s Furym. Tridsaťjedenročný Brit je stále neporazený, zlepšil si bilanciu na 30 víťazstiev, z toho 21 pred časovým limitom, a jednu remízu.

„Wilder rozhodne ukázal srdce šampióna. Trafil som ho čistou pravačkou a dotiahol to až do siedmeho kola,“ povedal Fury. Oficiálnym majstrom sveta v superťažkej váhe je po druhý raz, v roku 2015 vybojoval opasky WBA (Super), IBF aj WBO víťazstvom nad dlhoročným vládcom Vladimirom Kličkom z Ukrajiny. Teraz pridal titul WBC a po Američanovi Riddickovi Boweovi sa stal len druhým boxerom v dejinách, ktorý počas kariéry v tejto divízii držal opasky všetkých štyroch najprominentnejších verzií.

Portál ESPN informoval, že súboj stanovil nový rekord superťažkej váhovej kategórie v Nevade. Na vstupnom sa vyzbieralo 16 916 440 amerických dolárov. Fury s Wilderom prekonali v MGM Grand duel medzi Britom Lennoxom Lewisom a Američanom Evanderom Holyfieldom z roku 1999, ktorý v komplexe Thomas & Mack Center v Las Vegas vyniesol 16 860 300 dolárov.

Kompletný záznam duelu Fury – Wilder