Fitness centrá len pre zaočkovaných? Dva tábory plné konfliktov a vyhrážok. Ako ďalej?

Pravidlá nového covid automatu by mali vstúpiť do platnosti už nasledujúci pondelok, 16. augusta. V deviatich okresoch Slovenska sa tak opäť zmráka na nepríjemné rozdeľovanie občanov na dva tábory. Únia fitness centier Slovenska (ÚFCS) nezostala bez vyjadrenia a varuje, že znevýhodňovanie neočkovaných osôb v súvislosti so vstupom do fitness centier môže vyvolať značné problémy.

„Nemyslím si, že toto je riešenie. Vznikali by otvorené konflikty a to najmä v prípade, že zákazník zaplatil za ročnú alebo akúkoľvek inú permanentku. Peniaze dali dopredu. Majiteľ by mu musel tieto financie vracať a vo viacerých prípadoch by nešlo o malé sumy,“ vysvetlil šéf ÚFCS Pavel Kiseľ pre web TREND.

Fitness centrá, ktoré sa ešte stále nedostali z finančných problémov spôsobených pandémiou Covid-19 by tak museli v prípade vstupu len pre očkovaných opäť siahnuť do svojich finančných rezerv a neočkovaným osobám refundovať nemalé peniaze za zaplatené členstvá. Pre mnohé prevádzky by však tento postup už znamenal likvidáciu.

„Nemyslím si, že púšťať do fitness centier len zaočkovaných zákazníkov by bolo na Slovensku ekonomicky výhodnejšie, ako napríklad lockdown,“ reagoval na otázku týždenníka TREND, predseda únie Pavel Kiseľ, podľa ktorého by takéto rozdelenie návštevníkov prinieslo konflikty obrovských rozmerov a fitness centrám by to vraj oveľa neprilepšilo.

covid, pandemia, koronavirus, fitko, fitness centrum, gym, sport

Budú stačiť testy?

Na zatiaľ sa zdá, že drvivá väčšina športovísk, ako aj fitness centier pôjde cestou akejsi „voľnej zóny“, na základe ktorej budú do prevádzok môcť prísť zaočkovaní, otestovaní aj tí čo Covid-19 prekonali. Tento spôsob prevádzky však predikuje obmedzenú kapacitu návštevníkov, čo môže byť hlavne v návštevníckej špičke problém. Opäť tu teda bude vznikať potenciál na nespokojných zákazníkov, ktorí ostanú stáť pred bránami fitness centra.

ÚFCS sa zatiaľ na jednotnom postupe pre fitness centrá na Slovensku nedohodla, a teda existujú tri modely, podľa ktorých si bude možné zvoliť fungovanie. Zároveň však šéf ÚFCS vytkol vláde, že podmienky, ktoré nový covid automat stanovil síce protežuje vakcínované osoby, ale podmienky pre fitness centrá sú nepomerne odlišné s tými, ktoré sú stanovené napríklad pre hromadné podujatia.

Ako budú prevádzky s novými pravidlami bojovať a ako to nakoniec celé dopadne sa ukáže až v samotnej praxi. Už na jeseň by sme mali vidieť, či sa nové pravidlá covid automatu osvedčili alebo nie.

letny vypredaj fit plus