Finále Mr. O: Heath aj po tretíkrát! (2)

Z Olympia Weekendu Joe Weidera v Las Vegas píše ĽUDOVÍT MAJOR

piatkový judging, víťazom 49. ročníka súťaže Mr. Olympia sa v sobotu v nočných hodinách na pódiu Orleans Areny v Las Vegas stal Phil Heath. Za prvenstvo si odniesol prémiu 250 000 USD z rekordného balíka 1 000 000 dolárov, ktorými boli tohtoročné súťaže IFBB Professional League na Olympia Weekende dotované. Tridsaťtriročný Američan tak získal už svoj tretí titul v rade, keď na tomto pódiu dominoval i v rokoch 2011 a 2012.dominoval i v rokoch 2011 a 2012.

Prvenstvo Heatha v mnohom predpovedal už spôsob, akým rozhodcovia porovnávali pretekárov o deň skôr v judgingu. Podľa očakávania figuroval Heath v prvom vyvolávaní, do ktorého obvykle nastupujú favoriti na popredné umiestnenia. Chýbal však – respektíve rozhodcovia ho odvolali ešte pred začatím pózovania – v záverečnom porovnávaní, ktoré priviedlo na scénu zostávajúcich top účastníkov. Arbitri tak dali jasne najavo, koho považujú za adepta na najvyššiu priečku. A hoci podľa súčasného systému hodnotenia pripadá na Olympii polovica bodového zisku na judging, kým tá druhá sa udeľuje vo finále, Heathova pozícia sa pred sobotňajším finále zdala byť veľmi silná.

Priebeh finálového večera to potom potvrdil a v jeho závere si Heath odniesol už svoju tretiu víťaznú sošku Sandowa.

Phil Heath

Podobne ako vlani, i tohto roku bol najvážnejším súperom obhajcu titulu Kai Greene. Oproti vlaňajšku, kedy sa zjavne zameral viac na kvalitu a proporčnosť muskulatúry, sa excentrický Newyorčan predstavil tentoraz o poznanie masívnejší a plnší, ostrosťou svalov však za svojou fazónou spred roka zaostal. To bolo zjavné najmä v judgingu, kedy bol pre mnohých najvážnejším konkurentom Heatha obrovitý Dennis Wolf a nie Greene. Faktom je, že Wolf sa za uplynulý rok výrazne zlepšil: bol tvrdý, vysušený, s dominantnou šírkou pliec, guľatými a hlboko rozčlenenými kvadricepsami, separovanými hamstringami, zapracoval i na hustote problematickej dolnej časti chrbta. Mnohí ho preto po judgingu dávali na druhé miesto.

Kai Greene

Greeneova forma však gradovala vo finále, kým Wolf bol zas o odtieň lepší v judgingu. A to zrejme rozhodlo o tom, že Greene v záverečnom hodnotení získal druhé miesto, zatiaľ čo Wolf obsadil bronzovú priečku. No kým Greene tak „len“ zopakoval svoje umiestnenie z vlaňajška, pre Wolfa je to vôbec prvá medaila z Mr. Olympia.

Nedá mi však nezmieniť, že ak by Greene – pri súčasnom množstve svalovej hmoty – predviedol tvrdosť a ostrosť z vlaňajška, súťaž Mr. Olympia by zrejme mala nového, v poradí štrnásteho víťaza. V priamej konfrontácii s Heathom totiž vynikala Greeneova masívnosť a šírka. Zjavné to bolo najmä v základnom postoji, v ktorom staronový šampión – hoci disponuje plnými a guľatými svalmi zavše až komiksového razenia – nemal kvôli úzkej kostrovej stavbe proti omnoho rozložitejšiemu súperovi veľmi čo ponúknuť… A Greene akoby si toho bol vedomý. Kým vlani predvádzal publiku i súperom stoický výraz a pokoj, tohto roku bolo jeho vystupovanie oveľa živšie a miestami až agresívne. Ocenilo to i vypredané hľadisko, v ktorom sedelo asi 9-ticíc divákov a v ktorom mal Greene – súdiac podľa búrlivých ovácií – zjavne najväčšiu podporu.

Finálové zápolenie sa už tradične začalo voľnými zostavami všetkých dvadsiatich účastníkov. Skalným fanúšikom zlatého obdobia bodybuildingu zrejme urobí radosť, že prevládal príklon ku klasickému spôsobu pózovania – v pomalom tempe s tiahlymi prechodmi – čo dalo dobre vyniknúť impozantným proporciám borcov.

Dennis Wolf

Nasledujúce porovnávania len potvrdili predbežné závery judgingu. Príznačné v tomto smere bolo najmä to, že v úvodnom calloute sa vedľa seba postavili Heath, Wolf, Shawn Rhoden, Dexter Jackson, Jay Cutler a Greene, čo navlas zodpovedalo neskoršiemu finálovému sextetu. Aké v ňom bolo poradie na nemedailových miestach?

Štvrtú priečku obsadil mimoriadne estetický Shawn Rhoden s výrazným rozdielom v pomere pliec a pásu. Od vlaňajška navyše nabral i ďalšiu svalovú hmotu, najmä na pleciach a pažiach.

Shawn Rhoden

Dexter Jackson

Jay Cutler

Piaty skončil 43-ročný symetrický a svalovo vyrovnaný Dexter Jackson. Víťaz Mr. Olympia z roku 2008 vykazuje obdivuhodnú výkonnostnú konzistentnosť, keď sa každoročne dokáže pripraviť tak, aby sa prebojoval do finále.

Šieste miesto rozhodcovia prisúdili Jayovi Cutlerovi, ktorý sa po dvojročnej súťažnej odmlke pokúsil o úspešný comeback. Návrat na pódium najprestížnejšej súťaže, ktorej vládol v rokoch 2006, 2007, 2009 a 2010 mu však nevyšiel podľa jeho predstáv. Niekdajší štvornásobný šampión bol o poznanie menej masívny (najmä v oblasti chrbta a stehien) než v minulosti. A hoci zjavne vsádzal na svalovú kvalitu, ani to mu nevyšlo podľa jeho predstáv, z čoho ho usvedčovala zadržaná voda pod pokožkou na spodnej časti chrbta. I šieste miesto tak bolo – pri inak tohto roku vzácne korektnom rozhodovaní – pre Jaya viac darčekom od rozhodcov, než objektívnym posúdením jeho kvalít…

Naopak, účasť vo finále by si namiesto Cutlera zaslúžil Roelly Winklaar. Holanďan, pôvodom z Antíl, udivoval obrovskými pažami i stehnami, tentoraz bol i dobre pripravený. Napokon mu účasť v TOP 6 unikal o jediné miesto…

Pred Cutlerom mohol – a mal – skončiť aj supermohutný Mahmoud Ellsbiay (8.), ktorý pri svojom „olympijskom“ debute podľa očakávania zaujal najmä kvantom svalovej hmoty a najmasívnejšími stehnami súťaže.

Mimochodom, Winklaar a Ellsbiay, spoločne s ďalšími dvoma účastníkmi prvej desiatky Branchom Warrenom (9.) a Lionelom Beyekem (10.), plus Victorom Martinezom (11.) boliúčastníkmi tretieho porovnávania; v tom druhom si ešte separé zapózovali Dexter Jackson, Rhoden a Cutler.

Roelly Winklaar 

Mahmoud Ellsbiay

Vo štvrtom porovnávaní dostali priestor svieže zjavy a estetické postavy Evana Centopaniho (13.), Cedrica McMillana (12.) a Steva Kucla (14.), ku ktorým rozhodcovia priradili ešte Martineza.

Piate vyvolanie uviedlo na scénu zvyšných pretekárov (Piotrkowicz, Freeman, J. Jackson, Curry, Abbaspour, Obaid), v záverečnom si to ešte naposledy rozdali budúci medailisti Heath, Greene a Wolf.

Čo ešte povedať o 49. ročníku Mr. Olympia? Zápolením sa niesla spomienka na zosnulého zakladateľa tejto súťaže Joa Weidera. V úvode, pred svojou voľnou zostavou, venoval každý pretekár otcovi moderného bodybuildingu krátku osobnú spomienku. Veľmi emotívne vyznel i prejav manželky Joa Weidera, Betty, ktorú na pódium sprevádzal Franco Columbu.

Na výsostne osobnú tému sa vo svojej víťaznej reči rozhovoril i Phil Heath, ktorý sa zmienil o tom, že má za sebou mimoriadne ťažký rok. Krušné chvíle prežíval najmä preto, že jeho manželke diagnostikovali rakovinu prsníku a musela sa podrobiť náročnej liečbe. Pri tých slovách sa Phil neubránil slzám dojatia, aby vzápätí manželke, ktorá prišla za ním na pódium, poďakoval za podporu. Nuž, záver ako v hollywoodskom filme, no scenár tentoraz nepísali filmoví tvorcovia, ale sám život…

VÝSLEDKY

Flexonline.

Obsiahle fotogalérie nájdete aj TU, a TU.

Záznamy z udalostí Olympia Weekendu nájdete na tomto odkaze.

Exkluzívnu fotoreportáž z Olympia Weekendu prinesie česko-slovenská edícia mesačníka MUSCLE&FITNESS vo vydaní 11/2013!