Expert o výhodách a nevýhodách najobľúbenejších diét: Ktorá je pre vás najlepšia? Brainum má jedného favorita!

Jerry Brainum je dlhoročný vedecký novinár, ktorý pracoval v Muscle and Fitness a rovnako aj pre fitness-magazín Flex. Nedávno sa vyjadril k rôznorodým diétam, ktoré užívajú ako profesionálni, tak amatérski športovci, aby dosiahli požadované výsledky. Aké sú podľa neho výhody a nevýhody jednotlivých diét prezradil pre Generation Iron. 

Často ste sa určite stretli s tým, že ste hľadali vhodnú diétu a mali ste k dispozícii až priveľa informácii. Z toho dôvodu ste mohli mať problém s výberom tej najvhodnejšej. Aj preto sme sa rozhodli spracovať práve túto tému, aby sme vám rozhodovanie v budúcnosti čo najviac uľahčili.

Pri výbere vhodnej a správnej diéty dnes pomáhajú aj krvné rozbory, ktoré skúmajú genetické informácie. Vďaka nim tak výživoví experti vedia najlepšie určiť, ktorá diéta je pre vaše telo najlepšia, prípadne v danej fáze najúčinnejšia.

Paleo-diéta

Cieľom je „jesť ako jaskynní ľudia“. Základom celej diéty je myšlienka, že napriek evolučnému procesu, je naša genetika veľmi podobná s tou, ktorú mali jaskynní ľudia. Ak sa teda vrátime k ich stravovacím návykom, mali by sme byť aj zdravší. Aj Jerry Brainum verí, že táto diéta môže zaručiť štíhlosť a zdravie, keďže je zameraná na mäso, orechy a bobule. Naopak pšenica a akékoľvek podobné zrno je vynechané.

Jerry ďalej vysvetľuje aj nevýhodu a tá spočíva v širokospektrálnosti prijímania živín. Príkladom je napríklad príjem vápnika, ktorý bez mliečnych výrobkov získate veľmi ťažko.

Mäsitá diéta

Zameriava sa na konzumáciu bielkovín. Zaobídete sa v nej bez ovocia a zeleniny. V tomto prípade je veľkým problémom tejto diéty nedostatok vlákniny zo zeleniny, bez ktorej sa mikrobióm v žalúdku nezaobíde. Mikrobióm pritom zohráva z pohľadu našej imunity dôležitú úlohu, čo preukázali podľa Brainuma aj vedecké štúdie.

Nízkosacharidová diéta (Keto)

Táto diéta spočíva vo vylúčení sacharidov zo stravy, pričom v diéte zvyšujete príjem tzv. zdravého tuku. Podľa Brainuma ide o veľmi účinnú diétu. Pri nedostatku sacharidov totiž telo premieňa tuk na energiu. Podľa dlhoročného novinára ide síce o úspešnú diétu, ktorá má však krátkodobý efekt. Je teda ideálna pre kulturistov, ktorí potrebujú doladiť formu pred súťažou.

Vegánska diéta 

Vegánska strava za posledné desaťročia vzrástla na popularite, má mnoho pozitív, pokiaľ ide o potraviny, ktoré môžete konzumovať. Jediným problémom podľa Brainuma môže byť zlý výber potravín, čo môže byť extrémne nebezpečné pre zdravie. Tento typ diéty totiž neobsahuje mnoho živín, ktoré telo pre bežné fungovanie potrebuje. Aj preto je nutné užívať ďalšie doplnky stravy, ktoré obsahujú široké spektrum živín, ktoré konzumácia mäsa garantuje.

Stredomorská strava

Sa zameriava na extra panenskom oleji v jedlách a vo varení. Obsahuje aj striedme pitie červeného vína a jedlá sú zvyčajne bohaté na ovocie a zeleninu s minimálnym množstvom rýb a mäsa. Podľa Brainuma je tento typ diéty z dlhodobého hľadiska najzdravší. Je to celoročná diéta, ktorá poskytuje celé spektrum živín, ktoré vám pomôžu udržať si formu aj zdravie zároveň. Ak v nej máte viac bielkovín ako „bežný smrteľník“, podľa experta je vhodná aj pre kulturistov.

Vyvážená strava

Je to diéta, ktorú odporúčajú viacerí lekári. Ide v nej o to, aby ste telu doručili zdravú dávku každého druhu jedla, aby ste získali všetky potrebné živiny bez ďalších doplnkov. No podľa Brainuma je náročné ju dodržať, aj keď je zdravá, je pre bežného človeka a rovnako aj kulturistu mimoriadne náročné ju absolvovať podľa predpísaných pravidiel.

Žiadna diéta podľa Jerryho Brainuma nie je dokonalá. No najväčšie chyby vždy robí samotný užívateľ. Podvádzate totiž v tomto smere len seba, ak nedodržiavate diétu podľa stanovených predpisov a limitov. Znova pripomíname, že vhodnú diétu je najlepšie stanoviť aj za účasti výživového poradcu, ktorý s vami prejde všetky dôležité fakty, ktoré sa týkajú vášho tela, cieľov, ktoré chcete dosiahnuť s ohľadom na váš zdravotný stav.