DOMINIK ANTOŠ: Vždy som sa stretol s nesprávnym rozhodovaním

Ahoj Dominik, mohol by si sa predstaviť čitateľom Muscle&Fitness?

Ahojte, volám sa Dominik Antoš, niektorí ma už možno poznajú. Venujem sa aktívne fitness a kulturistike ako takej. Konkrétne súťažím v kategórií Men’s Physique. Moja vízia do budúcnosti by možno bola prejsť do inej kategórie, ale to ukáže čas 😊

Začiatkom januára si sa vrátil z Kanady. Ako sa ti žilo v Kanade a čím si sa tam živil?

V Kanade sa mi žilo super ,začiatky boli síce ťažké a človek má tzv „homesick“, ale všetko sa dá časom zvládnuť a zvykneš si. Je tam úplne odlišný život ako na Slovensku. Živil som sa tam ako väčšina chalanov, ktorí si tam chcú privyrobiť,prácou na stavbách. Našťastie som vychytal prijateľnú prácu, kde som sa príliš fyzický nezničil, takže mi ostávala mi energia aj na trénovanie, prípadne iné aktivity.

V auguste si chcel v Kanade absolvovať svoj PRO debut na súťaži Elite Pro Montreal. Prečo si sa nakoniec rozhodol vynechať túto súťaž?

Dominik Antoš

Hlavným dôvodom bolo moje zranenie ramena, ktoré som preťažil neustálymi tréningami a slabou regeneráciou ešte z predošlého roka a zopakovalo sa to, keď som začal prípravu na debut v Montreali. Každopádne bral som do úvahy aj to, že možno sa už do Kanady nevrátim, takže by som chcel počas leta precestovať tú krajinu čo najviac. A ako väčšina čitateľov vie, príprava na súťaž Vás stojí nemalé peniaze, ale aj kopec času. Musíte si všetko naplánovať tak, aby ste stihli dať tréning. Čiže žiadne plánovanie turistiky na víkendy spojené s kempovaním a podobne by sa nekonali.

PRO kartu si vyhral v roku 2018 2.miestom v absolutke na Nordic Cupe vo Fínsku. Ako si sa cítil po zisku profi karty?

Bol to jeden z najlepších momentov v mojom živote. PRO kartu som chcel získať, dá sa povedať od začiatku roka a stále mi ušla o pár bodov. Vo Fínsku to bol pre mňa o to lepší zážitok, že som skončil na druhom mieste v absolutke medzi dvomi domácimi Fínmi.

V júni 2018 si sa spojil s Igorom Kopčekom, ktorý ti pomáhal s prípravou. Akú veľkú zásluhu na tvojom cieli získať PRO kartu mal Igor?

Po odmietnutí od Igora s tým, že mi nepomôže som ostal zaskočený a mal som v pláne súťažiť len na jar. Na spoločnej ceste s Igorom do Ostravy na Diamond Cup sme sa spolu rozprávali a dohodli, že ak pôjdem súťažiť aj na jeseň, tak mi s prípravou pomôže. Bolo tak, ako povedal, hneď po poslednej jarnej súťaži som mal 3 týždne voľno a potom začala príprava na jesennú časť.
Povedal by som, že asi tak 90% a zvyšok ja…haha… ale určite si to musí každý odmakať sám, no rady od Igora boli na nezaplatenie. Keď je človek v diéte, už nevládze vnímať tak veľa a niektoré detaily mi pomohli napríklad v kompenzácii pred súťažou. Myslím, že tieto detaily boli kľúčom k úspechu.

SAFKST nedávno pozastavila činnosť Igora Kopčeka v asociácií. Aký je tvoj postoj k tomu?

Môj postoj k tomu? Odkedy som začal súťažiť vo federácii ako amatér, skoro vždy som sa stretol s nesprávnym rozhodovaním. Je pravda, že v každom športe je nejaká korupcia a tzv. rodinkárstvo, alebo kamarátstvo. Konkrétne v tomto našom som sa stretol s tým, že sa najprv pozerá na to, odkiaľ si, z akého klubu, kto ťa trénuje a kto „stojí za tebou“. Nikdy som s federáciou (SAFKST) nemal nič spoločné, lebo aj keď bola z mojej strany snaha ísť do repre výberu, vždy tam brali ľudí podľa seba – tých, ktorých poznali.
Nebyť Igora a Eastlabs, tak by súťažiaci nemali žiadne profi fotky v super kvalite. Keď som sa s Igorom, ani s nikým z tímu nepoznal, tak moje prvé súťaže boli v duchu „super aspoň budem mať kvalitné fotky z pódia.“
Ak sa však mám vyjadriť k tejto „kauze“, konečne sa niekto obul do toho, čo sa robí v zákulisí vedenia zväzu. Je to podobné ako v politike, každý hrabe pre seba a na športovcov sa nepozerá. Či už ide o to, že veľakrát idú na tie súťaže z posledného, či už fyzicky alebo finančne. A nedostane sa im žiadnej podpory zo strany federácie. Nemusia to byť finančné odmeny stačí ak by súťažiaci na amatérskej scéne dostali nejaký balík doplnkov, ktoré im pomôžu v príprave. Neraz bola súťaž,na ktorej si nedostal nič iba diplom a shaker.

Dominik Antoš

Plánuješ po pandémií svoj PRO debut? Aké sú ešte tvoje ďalšie plány?

Určite by som chcel vyskúšať PRO debut, uvidíme kedy skončí pandémia. Zatiaľ mám v pláne ostať v offseason minimálne do konca roka a trošku na seba niečo „nalepiť“ a ďalší rok sa uvidí. Plány na súťaže ešte nemám,každopádne na PRO debut musím ísť v TOP forme, čiže to nie je len tak, že si to pôjdem vyskúšať. 😊 Takže uvidíme kedy, kde a ako to bude vyzerať na pódiu

Dominik ďakujem ti za rozhovor! Je niečo,čo by si chcel na záver odkázať čítateľom webu Muscle&Fitness?

Ďakujem za možnosť rozhovoru aj ja! A čo odkázať čitateľom? Určite M&F nečítajú len nadšenci kulturistiky a fitness ale aj všestranní športovci. Odkážem im len jedno, robte to čo Vás baví. Športujte akýmkoľvek spôsobom, či už to je aktívne na nejakej vyššej úrovni alebo len tak. Určite to robte pre seba, pre svoje telo, lebo zdravie je prvoradé. A cítiť sa fit je cítiť sa najlepšie 😊

Rozhovor nám do redakce zaslal Mário Crkoň

Dominik Antoš