Do receptu si vážiš, do života nie. Ale nie je aj správna strava recept na kvalitný život?

Instagram

Je neuvěřitelné, jaké věci se v dnešní době dočtete na Instagramu. Tato platforma totiž v posledních letech trumfnula YouTube a stal se z ní ten nejhorší zdroj informací na internetu. (a nejhorší reklamní platforma na prodej hloupostí) A upřímně? Pokud v dnešní době někdo používá Instagram k samostudiu a vzdělávání se v oblasti tréninku a výživy, tak se ještě nenaučil pracovat s internetem. I z toho důvodu je moc fajn, když se na Instagramu objeví někdo, kdo dokáže předat kvalitní informace správně.
Jedním z takových lidí je studentka fakulty sportovních studií Masarykovy univerzity v Brně, Erika Zajacová. Ta v poslední době přidává neskutečně trefné a aktuální příspěvky na téma tréningu a výživy. Tentokrát si vzala na paškál “trend”, kdy má být počítání kalorií něco špatného, protože (a to už jsou má slova) nejspíše nějaká koučka dostala málo lajků pod fotku, to ji vystresovalo, a tak se přejedla, potom spočítala jídla v tabulkách a zjistila že to fakt přehnala, tak měla další stres a následně všechno přejídání svedla na špatný vztah k jídlu kvůli počítání kalorií. A teď je cool jíst podle pocitu… achjo

Příspěvek Eriky

Do receptu si vážiš, do života nie. Ale nie je aj správna strava recept na kvalitný život?

Nejdem hovoriť o tom, ako všetci musíme počítať kalórie a „byť otrokmi čísel“.

Ale čísla sú dáta a tie ti dávajú možnosť objektívnosti. Výživa je trochu aj umenie, no v prvom rade je to veda. A veda potrebuje dáta.

To, že XY pokazilo počítanie kalórií vzťah s jedlom, neznamená, že to pokazí aj tebe. Obzvlášť, ak si frustrovaná z neustálych diét, môže byť toto spôsob, ako vidieť, prečo ti nefungovala ani ketodiéta, na ktorej Žaneta schudla 12 kíl (a 14 o polroka pribrala).

Tri vajíčka so slaninkou a syrom na raňajky zapité kávou s kokosovým olejom síce znie hrozne keto a extrémne chutne (až na tú kávu), znie to ale aj extrémne kaloricky.

Či chceme alebo nechceme, fyzika a zákon zachovania energie fungujú aj v 21. storočí.

To, že si ja momentálne nepočítam, neznamená, že si myslím, že počítanie je blbosť.

V skutočnosti si neviem predstaviť efektívnejší, názornejší a objektívnejší spôsob kontroly denného príjmu, než zapisovanie zjedených kalórií.

TLDR
1. Nemusíš si zapisovať kalórie celý život, ale odhad energetickej denzity tej-ktorej potraviny je skill, ktorý sa v živote zíde.

2. Ak ti niekto začne radiť so stravou bez toho, aby vedel, koľko, čo a kedy ješ, zjedz ho.

3. Ak chceš presné výsledky, my musíme mať presné dáta. Väčšinou nás nezaujíma, že sa ti nechce jedlo vážiť ani fotiť.

4. Dôležitosť počítania kalórií stúpa s náročnosťou cieľa. Prvých 7 kíl nadváhy možno pôjde dole samo, posledné tri sa budú držať zubami-nechtami.

5. Ak si myslíš, že počítanie kalórií ti pokazilo vzťah k jedlu, uisti sa, že to nie je len: a) pohodlnosť b) jednoduchá výhovorka c) nedostatok úprimnosti k sebe samému.