Čo sa stalo na Oktagon 10

V sobotu 17.11. sa konalo v pražskej O2 Arene podujatie Oktagon 10, ktoré bolo najväčšie svojho druhu v československej histórii. Na tejto veľkolepej a zvučnými menami MMA nabitej udalosti sa predstavilo hneď  niekoľko popredných mien zmiešaných bojových umení. Tomáš Deák, Attila Végh, Gábor Borároš, Dávid Kozma,

Tomáš Deák (18-9) vs. Cory Galloway 

Prvé kolo sa zo začiatku odohrávalo v postoji, neskôr Tomáš Deák preniesol súboj aj na zem podareným i keď nie bezproblémovým „take downom“. V postoji sme videli niekoľko zaujímavých prestreliek, Tomáš ukázal, že tréning v postoji mu priniesol svoje ovocie a dominoval v zápase či už v stoji alebo na zemi.

Každé z troch kôl zápasu malo podobný priebeh, začiatok sa odohrával v postoji, kde súperi pôsobili vyrovnane, celkovo však Tomáš Deák dominoval a neskôr v každom kole preniesol súboj na zem. Tam mal pár pokusov o škrtenie ale jeho súper Cory Galloway (ktorý zastupoval v zápase krajana Andrew Whitney) prišiel dobre pripravený a nepustil Tomáša do jednoznačných šancí.

Tomáš Deák však počas celého zápasu dominoval v každej situácií, dobre odvracal útoky súpera a kontroloval priebeh, zaslúžene teda zvíťazil  na body.

Attila Végh (31-8) vs. Maiquel Facao (39-12)

Bývalý šampión Bellator proti ostrieľanému brazilcovi so skúsenosťami z prestížnych organizácii ako UFC, Bellator, Fight Nights Global alebo M-1. Pre znalcov MMA rozhodne hodnotný zápas.

V prvom kole sa odohralo pár zaujímavých pästných výmien a celý čas sa súboj viedol v postoji. Obaja zápasníci si udržiavali odstup, útočili rovnako ako sa bránili, zdalo sa (aj podľa záverečného hodnotenia rozhodcov), že Attila má o niečo navrch.

V druhom a treťom kole sa opakovala situácia z prvého, zápas sa odohrával v stoji a zápasníci si vymieňali údery, sem tam sme videli pár low-kickov alebo round-kickov hlavne z Attilovej strany.

Zápas nebol veľmi napínavý čo nejskôr Attila komentoval „nechcel som sa dopustiť technických chýb“ čo je pochopiteľné s tak skúseným súperom akým Facao nepochybne je.

Zápas nakoniec vyhral na body Attila Vég 3:0.

Dávid „Ružový panter“ Kozma (23-10) vs. Gábor Borároš (16-5)

Jeden z najočakávanejších zápasov poslednej doby, navyše titulový zápas vo Weltrovej váhe.

V prvom kole obaja zápasníci vyčkávali na správny moment ale videli sme aj pár pekných útokov na oboch stranách. Gábor Borároš vyskúšal naskočené koleno alebo kop z otočky, Dávid Kozma kontroval peknými kombináciami úderov a kopov, dobre dokázal Borárošove útoky vykrývať.

V druhom kole si pri vzájomnom súboji Borároš zranil koleno, nemohol ďalej v zápase pokračovať a Dávid Kozma získal opasok pre šampióna vo Weltrovej váhe. Jeho ďalším súperom má byť Samuel “Pirát” Krištofič, ktorý momentálne ide o jednu váhovú kategóriu nižšie ako doteraz a už sa vyhľasuje „kráľom Weltrovej váhy“ čo Dávid Kozma komentoval: „Ak mi ho (organizátori) dáte, ja ho beriem“.

Jeremy Kimball (15-8) vs. Miloš Petrášek (11-3)

Zápasu predchádzala malá dráma, keďže Jeremy Kimball, hoci do ČR prišiel už v pondelok aby sa aklimatizoval a hlavne zhodil váhu, prekročil limit až o 3 kg! Miloš Petrášek však nemal námietky a zápas zobral aj tak.

Mohli sme vidieť pár pekných pästných výmien i súboj na zemi. Miloš sa pokúšal pri súboji na zemi o svoj typický „armbar“ no Jeremy Kimball je skúsený a nedal Petráškovi príležitosť.

Nakoniec Miloš Petrášek pri vzájomnej prestrelke inkasoval vynikajúci ľavý hák, po ktorom padol na zem, a už sa z neho nespamätal. Kimball ešte zasiahol Petráška niekoľkými ranami a keďže sa Miloš už nebránil, rozhodca musel zápas ukončiť.

Karol Ryšavý (4-1) vs. Jakub Dohnal (5-0) (Finálový zápas 3. série Oktagon výzva)

Tento zápas je vyvrcholením tretej série Oktagom výzvy v ktorom Karol Ryšavý –  zápasník nastúpil proti grapplerovi Jakubovi Dohnalovi.

Jakubovi sa podaril rýchly takedown a hneď sa pokúšal nasadiť škrtenia zo zadu, Karol Ryšavý sa však veľmi dobre bránil, dokázal sa pretočiť a v boji na zemi zasadzoval tiež presné údery, po ktorých Dohnal začal krvácať.

Zaujímavý a akčný zápas v rýchlom tempe pokračoval aj v druhom kole, v začiatku ktorého Jakub využil príležitosť a stiahol Karola na zem po ďalšom takedowne. Dohnal dostal svojho súpera do nebezpečných pozícii crucifix, kde lakťami triafal Ryšavého, lenže slovenský bojovník sa aj z takéhoto takmer „smrteľného“ zovretia vyslobodil. Pretočil sa do plného mountu, následne sa dostal za chrbát Dohnala a pokračujúcimi údermi zápas ukončil. Obaja súperi podali vynikajúci výkon a zápas bol mimoriadne atraktívny.

Róbert Pukač (12-5) vs. Jan Janka (8-3)

Ronald Paradeiser vs Aziz Dauliatov

Ronald Paradeiser porazil Aziz Dauliatov – výhra na body, 3. kolo.

Filip Macek vs. Taras Grytskiv

Filip Macek v zápase porazil Taras Grytskiv – submisia, 1. kolo

Michal Konrád vs. František Fodor

Michal Konrád nakoniec v zápase porazil František Fodor – výhra na body, 3. kolo

Marek Bartl vs. Tomáš Linh Le Sy

Jedna z výrazných postáv tretej série Oktagon výzva Tomáš Le Sy je rodák z Karvinnej. Marek Bartl je zase dobre známy z prvej série Oktagon výzvy. Marek Bartl porazil Tomáš Linh Le Sy v 1. kolo (zastavené doktorom).

Tomasz Kolcun vs. Peter Šlahor

Tomasz Kolcun porazil Peter Šlahor – TKO (zranenie súpera) 1. kolo

Niektoré celé zápasy v tomto videu: