Čo dokáže proteín

ERIK RÉDLI

3. 11. 2017

Rýchle zhrnutie:

  • Proteíny (bielkoviny) sú základnou stavebnou jednotkou živých organizmov.
  • Odporúčaná denná dávka bielkovín je 0,8 g bielkovín na kg telesnej váhy, čo predstavuje 64 g pre 80 kg muža a 48 g pre 60 kg ženu.
  • Silové športy potrebujú viac bielkovín, aby zregenerovali svalové tkanivo. Odporúča sa 2-2,5 g bielkovín na kg telesnej hmotnosti.
  • Vytrvalostní športovci tiež potrebujú obnoviť svalové tkanivo zničené počas tréningu. Proteín v kombinácii s BCAA a sacharidmi príde vhod.
  • Neodporúča sa dlhodobo prijímať 3 a viac g bielkovín na kg telesnej váhy denne. Hrozia problémy s trávením a obličkami.
  • Hlavným zdrojom bielkovín je vždy prirodzená strava. Proteínové doplnky sú len nadstavba.
  • Po tréningu miešajte proteín s vodou, aby sa čo najrýchlejšie vstrebal. Voľte srvátkové proteíny.
  • Proteín s mliekom alebo s jogurtom má jemnejšiu chuť, ale spomalí sa vstrebávanie. Ideálne na noc alebo medzi jedlami.
  • Kazeín ma vysokú využiteľnosť bielkovín a vstrebáva sa postupne, preto je ideálny na noc — na podporu regenerácie a svalového rastu.
  • Vegetariáni, vegáni a ľudia s intolerenciou laktózy môžu siahnuť po sójovom proteíne.

Pri výbere proteínového doplnku výživy:

  • Snažte sa o čo najvyšší obsah bielkovín v jednej dávke a minimum sacharidov a tuku.
  • Uistite sa, či obsahuje všetkých 20 aminokyselín potrebných pre organizmus a aspoň 5 g BCAA v jednej dávke.
  • Pri hydrolyzáte si overte, či obsahuje aspoň 90 percent bielkovín. Ak nie, pravdepodobne ide koncentrát s prídavkom hydrolyzátu.
  • Uprednostnite výrobky, ktoré majú uvedený kompletný zoznam ingrediencií vrátane množstiev.
  • Pozor na samostatne uvedené aminokyseliny v zložení. Výrobcovia nimi môžu nahrádzať vlastný proteín (je to lacnejšie).
  • Výrobky sladené sukralózou nezanechávajú nepríjemnú pachuť.

ČO JE TO PROTEÍN?

Protein wht is

Proteíny (z gréckeho protos – prvý), po slovensky bielkoviny, sú základné stavebné jednotky ľudského organizmu. Všetky orgány a tkanivá obsahujú bielkoviny. Okrem toho bielkoviny plnia aj signálnu funkciu pri prenose vzruchov v nervovej sústave.

Aminokyselina tryptofán, obsiahnutá v bielkovinách z kuracieho alebo morčacieho mäsa, je dôležitá na tvorbu serotonínu a melatonínu, ktorý reguluje cyklus bdenia a spánku.

Albumín je rezervný proteín, ktorý zabezpečuje distribúciu živín a zároveň udržiava tlak krvi v kapilárnom systéme. Nízka hladina albumínu môže signalizovať ochorenia pečene alebo problémy so spracovaním živín. Vysoká hladina sa objavuje pri dehydratácii.

Transferín je transportný proteín pre železo, typovo príbuzný lakteforínom, ktoré sa nachádzajú aj v proteínových doplnkoch s menším stupňom spracovania (srvátkový koncentrát) a posilňujú imunitu.

Aminokyseliny a peptidy 

Telo obsahuje trilióny molekúl bielkovín. Bielkoviny sa skladajú z aminokyselín, ktoré sú vyznačené farebne. Aminokyseliny tvoria reťazce – peptidy. Z dvadsiatich aminokyselín v našom tele je deväť esenciálnych, ktoré si telo nedokáže vyrobiť — musíme ich prijímať v strave. Patria medzi ne aj aminokyseliny s rozvetveným reťazcom BCAA, známe z doplnkov výživy.

Všetky telesné orgány, vrátane svalových vláken, sa skladajú z bielkovín. Aminokyseliny sú v nich usporiadané v rôznych kombináciách, unikátnych pre každý orgán. Usporiadanie je zapísané v DNA, ktorá určuje zloženie našich telesných bielkovín — a tým aj náš výzor a predurčuje výkonnosť. Niektoré vývinové poruchy sú spôsobené absenciou kódu pre určitú bielkovinu. Fenylketonúria je genetická porucha, pri ktorej telo nedokáže rozkladať aminokyselinu fenylalanín. Stáva sa toxickou a pacienti sa jej musia v strave vyhýbať, čo si vyžaduje obmedzený príjem niektorých zdrojov bielkovín (sója, červené mäso, hydina) a aj sladených nápojov.

Koľko proteínov potrebujeme?

ČO SÚ PROTEÍNOVÉ DOPLNKY VÝŽIVY?

PREČO SRVÁTKA

Srvátke sa pripisuje najvyššia biologická využiteľnosť pre ľudský organizmus a zároveň obsahuje celé spektrum aminokyselín a v prípade koncentrátu a niektorých izolátov aj látky na podporu imunity.

Srvátkový proteínový koncentrát WPC

Concentrate Gold Whey

  • Obsahuje 35-80 g bielkovín na 100 g.
  • Vyššia koncentrácia laktózy.
  • Obsahuje viac sacharidov a tukov.
  • Obsahuje vyššie množstvo bio-aktívnych látok, napríklad rastové faktory,  imunoglobíny a laktoferín, ktoré podporujú imunitu.

Srvátkový proteínový izolát WPI

Isolate stacker

  • Obsahuje minimálne 90 g bielkovín na 100 g.
  • Prechádza ďalšou filtráciou:Iónová výmena odfiltruje tuk, laktózu ale aj veľa bio-aktívnych látokMikrofiltrácia pri nízkej teplote CFM zachováva väčšinu zdraviu prospešných látok.
  • Je o niečo drahší, ale ponúka vyššiu kvalitu.

Srvátkový proteínový hydrolyzát WPH

Hydro Extra Pep

  • Rýchla absorpcia.
  • Vysoký obsah bielkovín (nad 90 g).
  • Bielkoviny sú pred-trávené na peptidy, reťazce aminokyselín, ktoré sa okamžite zabudovávajú do svalov.
  • Horšia chuť z dôvodu absencie cukru (dá sa riešiť sladidlami).
  • Vyššia cena a ťažšie posúdiť kvalitu.

PREČO KAZEÍN NA NOC

dairy 4

Až 80 percent bielkovín v mlieku tvorí kazeín. Na rozdiel od srvátky je nerozpustný vo vode, preto jeho vstrebávanie trvá dlhšie – až 7 hodín. Preto sa hodí najmä na noc, aby do tela dodával bielkoviny a podporil regeneráciu a budovanie svalovej hmoty počas spánku.

Rozoznávame micelárny kazeín a kazeinát vápenatý. Kazeinát vápenatý je lepšie rozpustný a obsahuje viac minerálnych látok. Má však nižší obsah BCAA a z dôvodu zložitejšieho spracovania je si zachováva menej prirodzených vlastností.

Sójový proteín

Weider Soy

Sójový proteín je vhodný pre vegetariánov a ľudí s intoleranciou laktózy. (Môžu siahnuť aj po vaječnom, hrachovom, ryžovom alebo konopnom proteíne.) Je pomerne rýchlo vstrebateľný, skoro ako srvátka a má aj pomerne vysokú biologickú využiteľnosť. Navyše, obsahuje celé spectrum amino-kyselín, najmä arginínu. Ten je dôležitý pre zlepšenie prekrvenia a zásobenie svalov krvou a živinami.

Hovädzí proteín

Beef protein

Hovädzí proteín sa získava z tkanív hovädzieho  hydrolýzou. Vo väčšine prípadov sa získava zo želatíny a vedľajších produktov pri spracovaní hovädzieho mäsa. Obsahuje všetky aminokyseliny. Využívajú ho vyznávači paleo stravovania. 

Vaječný proteín

Egg protein

Bol považovaný za najvyužiteľnejší, pred nástupom srvátky. Obsahuje vaječný albumín, ktorý je dôležitý proteín na reguláciu tlaku v krvných kapilárach.

Viaczložkové proteíny

Protein 4 zlzky

Viaczložkové proteíny v sebe spájajú vlastnosti rýchlo s pomaly vstrebateľných bielkovín. Vďaka tomu sú vhodné bezprostredne po tréningu (odporúča sa miešať s vodou) ako aj medzi jedlami a na noc. Výhodné pre tých, ktorí nechcú míňať peniaze zvlášť na pred a po tréningový produkt. Ideálne je, ak obsahuje aspoň štyri zložky, vrátane srvátka a kazeínu.

Konopný proteín sa získava zo semien konope siatej – odrody ktorá neobsahuje THC. Zmes s vysokým obsahom rastlinných biekovín vzniká ako vedľajší produkt pri výrobe konopného oleja. Obsahuje všetky aminokyseliny, ich množstvá sú však odlišné od živočíšnych proteínov. Vysoký podiel majú arginínu a tyrozínu, dôležitý na tvorbu prenášačov dopamínu a adrenalínu. Obsah leucínu je nižší. Okrem toho obsahuje aj omega-3 a omega-6 nenasýtené mastné kyseliny a vlákninu – preto zvýšený podiel sacharidov a tuku. Je vhodný pre vegetariánov, vegánov a ľudí, ktorým robí problém mliečny cukor – laktóza.

Follow @MF_CzechSlovak