Cheat Meal – povolené kalórie

|text: STEVEN STIEFEL

Cheat meal dodáva energiu

Ideálny čas na cheat meal je okolo ťažkého tréningu. Zvýšený prísun kalórií, sacharidov a tukov vám dodá energiu, ktorú využijete počas ťažkých sérii. Veľa kulturistov zaraďuje cheat meal večer po náročnom tréningu nôh alebo inej veľkej partie, aby zvýšili prísun živín a urýchlili regeneráciu. Hamburger s poriadnym kusom mäsa, hovädzí kebab alebo mäsová pizza dodajú bielkoviny a tuky, ktoré podporujú tvorbu svalovej hmoty a testosterónu.

Cheat meal dopĺňa zásoby vo svaloch

Ak dodržiavate prísny stravovací režim a popri tom sa snažíte aj tvrdo trénovať, je veľká šanca, že zásoby glykogénu vo svaloch máte vyčerpané. To vám znemožňuje ísť v tréningu naplno, použiť ťažšie váhy a tým pádom ani vaše svaly nedostávajú stimul pre rast. Cheat meal po tréningu zásoby glykogénu doplní a vy máte dostatok energie na ďalší tréning. Najrýchlejší zdroj energie sú jednoduché cukry, preto si môžete ako cheat meal dopriať aj jednoduché sacharidy vo forme palaciniek, koláčov alebo biele pečivo.

Cheat meal nakopne metabolizmus

Telo si po čase zvykne na stereotyp a aj váš metabolizmus sa spomalí, keď stále dostáva tie isté porcie jedla, s nedostatkom živín. Výsledkom je, že sa vám nedarí zbaviť telového tuku aj keď jete málo. Cheat meal znova naplno zaťaží tráviaci systém, metabolizmus začne pracovať a tým pádom spáli viac energie. Nie je na škodu vymeniť občas konzervu tuniaka a mrkvu za porciu sviečkovej.

Cheat meal je psychická vzpruha

Na jednotvárnosť reaguje negatívne aj mozog. Po čase každého prestane baviť konzumovať denno-denne tie isté jedlá a vážiť si každú jednu porciu. Cheat meal je preto mentálne povzbudenie, keď si môžete dopriať svoje obľúbené jedlo. Tým sa vymaníte zo stereotypu a zvýši sa aj chuť do tréningu.

Po 150 dňoch prísnej diéty si aj The Rock doprial cheat meal, vlastne celý cheat day. Skonzumoval 12 palaciniek, 4 pizze s hrubým cestom a 21 čokoládových brownies.