Čákov meč Matjažovi Belšakovi

Pretekári a činovníci súťaže. Medailisti dostali pamätné poháre a meče: piaty zľava Iljin (2.), vedľa víťaz Belšak a Petrík (3.).

Úvodnou disciplínou bolo dvíhanie 135 kg vážiacej železnej klady. Dostať kladu zo zeme do vystretých rúk nad hlavu nebolo vôbec jednoduché, pretože je – oproti štandardu – hrubšia a má širšiu úchopovú časť, čo značne komplikuje jej premiestnenie. Najvyšší počet platných pokusov predviedli divákom favoriti podujatia, Konstantin Iljin z Ukrajiny a Slovinec Matjaž Belšak (po 7 opakovaní). Mimochodom, Iljin, ktorý na Meči Matúša Čáka triumfoval v roku 2011, je špecialistom na tlakové disciplíny, najmä ak sa súťaží na počet opakovaní. Týždeň pre tým – na SCL Plzeň 2013 – predviedol práve s touto kladou v časovom limite 60 sekúnd deväť opakovaní. Tentoraz sa však pod jeho výkonnosť podpísala únava a vyčerpanie, keďže deň pred tým štartoval na súťaži v Poľsku, dlho do noci cestoval a po sotva štyroch hodinách spánku nastúpil na štart považskobystrickej súťaže…

Druhú priečku v dvíhaní klady si rozdelilo trio pretekárov, ktorí zvládli zhodne po päť opakovaní: Radek Paták z Česka, Péter Puzsér (SR) a Poliak Róbert Cyrwus. Tretie miesto patrilo za tri opakovania Nemanjovi Tasičovi zo Srbska a Ukrajincovi Sergejovi Oleolenkovi.

Za slnečného letného počasia diváci sledovali druhú disciplínu – prenášanie páru 150-kilových kufrov na vzdialenosť 40 metrov. I tu sa prejavila nastrádaná únava – či už z prestížnej SCL Plzeň alebo zo spomínanej poľskej súťaže, do ktorej boli zaradené i dve náročné úchopové disciplíny. Lukáš Svoboda z Česka ani favorizovaný Iljin nezvládli vytýčenú vzdialenosť. Najlepšie si s kuframi poradil Poliak Krzysztof Schabowski, ktorý 40 metrov prebehol za 32,24 sekundy. Druhý najlepší čas dosiahol Puzsér (34,78 s) pred súťažným novicom na Slovensku, Alexandrom Mayerom (36,01 s) z Rakúska.

Ako tretia nasledovala kombinácia prenášania improvizovaného „meča“ Matúša Čáka, vážiaceho 150 kg, a rytierskeho 100-kilového „kalicha“(masívna kovová súčiastka). S prvým bremenom bolo potrebné uraziť vzdialenosť 40 metrov, s druhým už „len“ 20 metrov. V panujúcej horúčave to bolo veľké sústo pre každého. Až šesť pretekárov disciplínu nedokončilo, medzi nimi i Puzsér, ktorý si pri prenášaní kalicha natrhol biceps. Bola to veľká škoda, keďže Peter mal podujatie skvele rozbehnuté. Zostáva veriť, že sa dá čoskoro do poriadku, pretože onedlho ho čaká prestížna Liga šampiónov SCL v Číne.

Z víťazstva sa radoval Poliak Róbert Cyrwus (31,09 s) pred Belšakom (33,07 s) a Schabowským (44,69 s).

Poslednou disciplínou, na ktorú nastupovalo kompletné štartové pole, bol mŕtvy ťah s automobilom na špeciálnej konštrukcii, pričom pretekári nadvihovali jeho zadnú nápravu. Do automobilu Peugeot 208 nasadli navyše i štyri slečny, aby zvýšili náročnosť i atraktívnosť disciplíny. S desiatimi opakovaniami zvíťazil Belšak, ktorý sa dostal i do priebežné vedenia pretekov. Za ním sa s ôsmimi zdvihmi umiestnil Iljin pred Mayerom (7 x).

Nasledujúce dva testy sily už boli finálové a postupovala do nich len osmička najlepších. Pri prevracaní obrej 600 kg vážiacej pneumatiky boli úlohou finalistov štyri otočenia v čo najkratšom čase, pričom limit bol 60 sekúnd. Už tretie prvenstvo v disciplíne si pripísal Belšak (28,48 s) pred Iljinom (34,55 s) a skúseným Igorom Petríkom zo Slovenska (48,25 s).

Bodku za atraktívne podujatie v réžii neúnavného propagátora silových športov Milana Gabrhela a SASIM dalo vykladanie trojice betónových gúľ (postupne 150, 170 a 190 kg) na stôl. O strhujúcu ukážku sily sa postaral opäť Belšak, ktorý ako jediný dostal na stôl všetky tri méty – a to suverénne, bez najmenšieho zaváhania. Nádejný pokus so 190-kilovou guľou predviedol aj Petrík, ktorému k úspechu chýbali len milimetre…

Po kvartete prvenstiev v disciplínach sa zaslúženým víťazom 18. ročníka najstaršej siláckej súťaže v strednej Európe stal Matjaž Belšak. Vo veku 20 rokov ide o mimoriadny talent. V Považskej Bystrici sa predviedol ako komplexný pretekár bez zjavnej slabiny. Už teraz bol vynikajúci a pri predpoklade ďalšieho zlepšovania môže byť vážnou hrozbou na akomkoľvek podujatí. Škoda, že sme ho nemohli vidieť na SCL Plzeň 2013. Bolo by zaujímavé sledovať, ako by si tento benjamínok počínal proti hviezdam typu Lalasa, Radzikowského, Katonu či Hollandsa. A možno by sme sa dočkali aj prekvapenia!

Druhé miesto obsadil Konstantin Iljin, ktorý sa dokázal presadiť i napriek značnej únave z predchádzajúcej série náročných súťaží. Ak by Iljin nastúpil patrične zregenerovaný a oddýchnutý, bol by mladučkému Belšakovi zaiste minimálne vyrovnaným súperom.

Tretí skončil skúsený Igor Petrík, ktorý potvrdil tradične kvalitnú výkonnosť a príslušnosť k slovenskej siláckej špičke.

Výsledky:

1.Matjaž Belšak (Slovinsko) 67 bodov, 2.Konstantin Iljin (Ukrajina) 56,5, 3. Igor Petrík (SR) 52,5, 4.Krzysztof Schabowski 50,9, 5. Robert Cyrwus (obaja Poľsko) 49,5, 6. Pavel Zadražil (ČR) 45, 7. Alexander Mayer (Rakúsko) 43, 8. Radek Paták (ČR) 40,5, 9. Péter Puzsér (SR) 26, 10.Sergej Oleolenko (Ukrajina) 26, 11. Lukáš Svoboda (ČR) 21,5, 12. Nemanja Tasič (Srbsko) 15, 13. Jan Končina (Slovinsko) 11.

 

text: PAVOL GUGA

foto: BORIS BÁRDOŠ

 

Iljin (klada)

Iljin (klada)

 

Belšak (klada)

Belšak (klada)

 

Puzsér (klada)

Puzsér (klada)

 

Svoboda (kufre)

Svoboda (kufre)

 

Petrík (kufre)

Petrík (kufre)

 

Puzsér (kufre)

Puzsér (kufre)

 

Iljin (nosenie meča)

Iljin (nosenie meča)

 

Cyrwus (nosenie kalicha)

Cyrwus (nosenie kalicha)

 

Belšak (nosenie kalicha)

Belšak (nosenie kalicha)

 

Petrík (mŕtvy ťah)

Petrík (mŕtvy ťah)

 

Oleolenko (mŕtvy ťah)

Oleolenko (mŕtvy ťah)

 

Belšak (mŕtvy ťah)

Belšak (mŕtvy ťah)

 

Iljin (mŕtvy tah)

Iljin (mŕtvy ťah)

 

Zadražil (pneumatika)

Zadražil (pneumatika)

 

Belšak (pneumatika)

Belšak (pneumatika)

 

Petrík (vykladanie gúľ)

Petrík (vykladanie gúľ)

 

Belšak (vykladanie gúľ)

Belšak (vykladanie gúľ)