Bude Kai Greene na Mr. Olympia 2019???

Bude Kai Greene na Mr. Olympia 2019??? Kai Greene patrí nesporne medzi najvýraznejšie osobnosti kulturistiky v súčasnosti. Priťahuje pozornosť všade, kde sa ukáže napriek tomu, že už tretí rok nesúťaží. Jeho poslednou súťažou bolo víťazstvo na Arnold Clasic Brasil (2016), ktorému predchádzali dve prvenstvá taktiež na Arnold Clasic (Austrália a USA) ale hlavne trojnásobné druhé miesto za Phil Heath na Mr.Olympia (2014,2013,2012) čo vyvolalo veľkú mieru kontroverzie a nevôle u fanúšikov na celom svete.

Kai Greene bol vždy kontroverzný, o tom niet debaty. Keď však zverejnil video, v ktorom vyslovene trpko narieka tesne pred Mr. Olympia 2015, kulturistický svet ostal v šoku. V ňom plakal ako malý chlapec, že „ho nepustia na súťaž, ale viac nemôže prezradiť“.

Fanúšikovia neznalí veci sa ihneď pridali na stranu Kai Greene, jeho emotívna výpoveď v nich vyvolala ilúziu spiknutia proti nemu a obrovskú vlnu negatívnych emócií. Tí, ktorí o kulturistike však čosi vedia síce zostali v šoku tiež, Kaiovu verziu však „nezožrali“.

foto Kai Greene Mr. Olympia

Neprehliadnuteľný Kai Greene.

Predstavitelia Mr. Olympia demetovali jeho tvrdenia, že mu nebolo umožnené súťažiť a uviedli, že Kai, rovnako ako všetci pretekári vždy predtým (vrátane neho samotného) mal prejsť určitým formálnym procesom – podpisom zmluvy a prihlásením sa na súťaž, ktorú Kai odmietol a hoci mu aj napriek tomu umožnili štartovať, Kai to nevyužil. Podobne sa k veci postavili aj ostatní pretekári, rozhodcovia a funkcionári, ktorí jednoducho videli zlyhanie na strane Kai Greene.

Hoci Kai bol známy tým, že dokázal za krátku dobu urobiť vynikajúci progres formy, tesne pred touto „kontroverznou“ Olympiou nevyzeral, že je v top forme a už predtým sa viacerí vyjadrovali, že súťaž čo sa týka doladenia formy nemôže stihnúť.

To, či toľko diskutované video plačúceho Greene bol iba taktický ťah alebo mu jednoducho „preplo“ je otázne, vzhľadom na Kaiovu nepredvídateľnosť to asi nikto (možno ani on sám) netuší. Každý, kto však objektívne sleduje jeho kariéru vie, že pravdeopodobne žiadne spiknutie proti nemu neexistuje.

Kai Greene na to má. Otázka je, či chce…

Jeho konanie sa ani s odstupom času nepodarilo niajko vysvetliť, faktom zostáva, že Kai Greene odvtedy na Mr. Olympia neštartoval. A to je škoda. Nebol jediným, kto niekoľkokrát po sebe skončil druhý. Napríklad Jay Cutler prenasledoval Ronnie Colemana celé roky, až sa mu nakoniec podarilo zvíťaziť a je pravdepodobné, že podobná vec by sa stala aj jemu. V histórii poznáme niekoľko prípadov kulturistov, ktorí neodbytne kráčali na svojim cieľom a nakoniec úspešne zvíťazili, ale aj takých, ktorím sa to nikdy nepodarilo – napríklad Kevin Levrone, o ktorom píšeme v aktuálnom MUSCLE&FITNESS. Kai teda nie je prvý ani jediný.

O tom, že nie je dôvod (práve naopak) vylúčiť Kai Greene z Mr. Olympia svedčí aj fakt, že uplynulý týždeň dostal oficiálnu pozvánku na túto najprestížnejšiu kulturistickú súťaž.

Bude Kai Greene na Mr. Olympia 2019???

Iba pár dní dozadu dostal Kai Greene oficiálnu pozvánku na Mr. Olympia 2019. Potvrdil to Dan Solomon, ktorý je hlavným predstaviteľom tejto súťaže. To ihneď vyvolalo radu špekulácií a polemík u odobornej aj laickej kulturistickej verejnosti.

Na margo pozvánky na Mr. Olympia 2019 reagovali Dave Palumbo, Dennis James a Chris Aceto vo štvrtok:

K tejto pozvánke sa ihneď vyjadrilo niekoľko ďalších osobností kulturistiky. Vo videu „Ronline report“ Juan Morel pre prestížny Muscular Development:

V tomto videu sa s ním rozpráva na tému Olympie Dave Palombo ešte v decembri 2018.

Existuje viacero videí, kde sa polemizuje o účasti Kai Greene na Mr. Olympia 2019. Odborníci sa však zhodujú, že to nikto nevie (opäť možno ani Kai Greene). Väčšinou (takmer všetci, vrátane organizátorov súťaže, o fanúšikoch ani nehovorím) sa zhodujú, že by ho síce radi na tomto pódiu videli, nevyzerá to však reálne.

Kai Greene dostal túto otázku mnoho krát a v poslednom období ešte intenzívnejšie. Vždy však odpovedal tak, že človek má problém pochopiť, čo povedal, nie to ešte, či bude alebo nebude súťažiť.

Môj názor je taký, že nebude. Kai Greene má kopec aktivít a fanúšikmi je zbožňovaný. Možno práve to, že nesúťaží mu dáva vietor do plachiet a tí, čo sledujú kulturistiku si ho môžu idealizovať ako hrdinu, ktorý by všetkých porazil keby… A to je možno dôvod, prečo sa Kai nechce vyjadriť priamo. Možno vie, že súťažiť nebude, ale stále múti vodu a vysiela rôzne signály, aby priťahoval pozornosť. A tam, kde je pozornosť, tam sú penieze. Tam sú príležitosti. A tých má Kai Greene kopec aj bez súťaženia.

Ďalší dôvod, prečo som si takmer istý, že Kai na Mr. Olympia súťažiť nebude je, že toto je vrchol kulturistiky. Ďalší kulturisti si brúsia zuby na titul a robia všetko preto, aby ho získali. Príprava na súťaž nie je o tom, že „ešte uvidím, možno to vyskúšam“ a netrvá pár týždňov. Ak kulturista jeho formátu plánuje súťažiť, musí tomu podriadiť všetko. A Kai Greene nevyzerá, že robí všetko pre to, aby na Mr. Olympia 2019 súťažil.

Čo si myslíte vy? Napíšte nám na našom Facebooku, zaujíma nás názor fanúšikov MUSCLE&FITNESS a sme zvedaví na pohľady, ktoré priesiete.