Hodinka s Philom

28. 10. 2014

Phil Heath verzus Kai Greene. Svoj súboj na Olympia Weeknde si tohto roku zopakovali už po tretíkrát. Ako je to s ich vzájomnou rivalitou?Phil Heath verzus Kai Greene. Svoj súboj na Olympia Weeknde si tohto roku zopakovali už po tretíkrát. Ako je to s ich vzájomnou rivalitou?

Rivalita s Kaiom Greenom

Šport je v prvom rade o súťažení a tak prvou témou nemohlo byť nič iné, len výmena názorov medzi Philom a Kaiom Greenom na tlačovej konferencii v predvečer Mr. Olympia 2014. Veľa ľudí si totiž myslelo, že to bolo len divadlo, aby sa vzbudil rozruch, hodiaci sa pre päťdesiaty ročník najslávnejšej kulturistickej súťaže (Mr. Olympia oslavovala 50. výročie). Phil však potvrdil, že všetko bolo naozaj. „Je to boj o titul a vtedy sa človek snaží využiť všetky možné spôsoby boja. Kai je kvalitný kulturista, možno jeden z najlepších v histórii, ale v tomto momente mi stál v ceste k cieľu,“ hovorí Phil. „Raz, keď skončím so súťažením, náš vzťah sa zmení. Neznamená to však, že si budeme vymieňať vianočné pohľadnice.“

Pravda o zelenom Lamborghini

Ďalej Phil hovoril o svojom živote a kariére. S kulturistickým tréningom začal až v roku 2002, dovtedy hral súťažne basketbal. Jeho príbeh je obsiahnutý aj vo filme Generation Iron, aj keď trochu zidealizovaný. Film nazerá do každodenného života viacerých profesionálnych kulturistov. Približuje veci ako výživa a jej načasovanie. Umelá nádoba s kuracím mäsom a ryžou vyzerá stále rovnako, je jedno, či ju vytiahne žiak cez prestávku v škole alebo profík po rozhovore s novinárom. Konečne film, kde sa hlavný hrdina vyhýba rýchlemu občerstveniu.

Na druhej strane, máme možnosť nazrieť aj do zákulisia profesionálneho športu. Protagonisti sa nehanbia hovoriť aj o týchto veciach a zainteresovaný divák si vie spojiť súvislosti. Nie všetky veci z filmu sú však pravdivé, napríklad zelené Lamborghini, z ktorého Phil vystúpil. „Všetky drobnosti – a aj veľké veci – som si musel vydobyť sám,“ hovorí Phil. „Vyrastal som v Seattli, v štvrti poznačenej násilím. Mnoho mojich priateľov bolo zatknutých alebo dokonca zastrelených. Ja som sa však snažil mať dobré známky a dokončiť strednú školu. Bodybuilding je vlastne pokračovaním mojej športovej kariéry, aj keď neviem, či by som bol taký úspešný aj ako basketbalista. Nejazdím na zelenom Lamborghini, aspoň zatiaľ nie.“ Počas celého seminára hovoril otvorene, robil vtipy a smial sa spolu s Bobom a prekladateľom.

Voda a profesionálny prístup

Pred súťažou Phil manipuluje s príjmom vody podľa toho, ako vyzerá. Stále však musí prijímať veľa jedla, aby vyplnil svaly a „pohltil“ vodu. Vďaka tomu potom pretekár vyzerá veľký a zároveň je vyrysovaný až na jednotlivé svalové vlákna. Je to však náročné na čas, hlavne ak súťaže nasledujú tesne za sebou. Minulý rok Phil súťažil dva týždne po skončení Olympie a aj keď si ekonomicky prilepšil, nestálu mu to za tú námahu a stres. Preto na EVLS Prague Pro nesúťažil. Preňho má oveľa väčší zmysel byť s fanúšikmi a spoznať nových ľudí. „Viem, že ešte mám pred sebou 5–6 rokov v profesionálnej kulturistike. Preto sa snažím čo najviac cestovať a stretnúť čo najviac ľudí.“

Aj po seminári ešte dve hodiny vítal návštevníkov a podpisoval karty v stánku Gifted Nutrition na výstave EXPO. Nechce, aby si ho ľudia pamätali len ako toho kulturistu, ale aj človeka. Phil je toho názoru, že aj deti by sa mali viesť k otvorenosti a komunikácii. Vtedy si ich zapamätajú ako dobrých ľudí a naozajstných profesionálov, ktorí nikdy nepovedia nie – či už je to žiadosť o autogram alebo prosba o pomoc.

Na otázku, či sa chystá vyhrať aj o rok, povedal: „Snažím sa vyhrať tak, ako sa každý snaží uspieť v škole, získať prácu alebo ženu. Na tom nie je nič zlé. Škoda, že ľudia to niekedy posudzujú ako chamtivosť.“

Na záver mi nezostáva nič iné, len zaželať Philovi veľa úspechov, hlavne na budúcoročnej Olympii. Po hodine strávenej na seminári si myslím, že ten chlapík v šiltovke si to naozaj zaslúži. Inak, je zaujímavé, že zo Seattle v štáte Washington pochádza viacero známych osobností a značiek, napríklad hudobný štýl grunge, Kurt Cobain, bývalý basgitarista Guns N Roses Duff, sieť kaviarní Starbucks, dokonca aj populárny TV seriál Frasier. Phil Heath potvrdzuje tento trend vydareného amerického exportu zo severozápadu.

 

 

 

 

Moderátorom vydarenej pražskej akcie bol Bob Cicherillo, ktorý už po niekoľko rokov konferuje aj Olympia Weekend v Las Vegas.Moderátorom vydarenej pražskej akcie bol Bob Cicherillo, ktorý už po niekoľko rokov konferuje aj Olympia Weekend v Las Vegas.

Momentka zo seminára (zľava): Martin Hlinský v roli tlmočníka, Phil Heath a Bob Cicherillo.Momentka zo seminára (zľava): Martin Hlinský v roli tlmočníka, Phil Heath a Bob Cicherillo.