Behom proti stresu

PORADŇA

Všade čítam, že beh zbaví človeka stresu. Nemám podobné pocity. Robím niečo nesprávne?            DANIELA Z.

Často sa hovorí, že pri behu utečiete stresu, ktorý sa v človeku nahromadí počas celého dňa. Stačí si teda obuť tenisky, vybehnúť von a stres je preč? Až také jednoduché to nie je. Ak ste naozaj pod vplyvom stresu a negatívnych emócií, môže byť beh dokonca kontraproduktívny. Beh nie je liek na stres, redukuje iba jeho syndrómy. Preto je tu oprávnená obava, že stres si prenesiete aj do behu. Riešenie ponúka osobný tréner a odborník na funkčný tréning FRANK THÖMMES.

AKO SA ZBAVIŤ PRI BEHU STRESU

► KONCENTRÁCIA. Nestresujte sa pri behu aplikáciami, ktoré sledujú váš tep, či kontrolujú tempo. Tieto technické vymoženosti preberajú nad bežcom príliš veľkú kontrolu a neraz ľudí privádzajú sami o sebe do zbytočného stresu. Ak ste pod veľkým tlakom, nebežte pre výkon, ale pre radosť a zdravie.

► NIE ŠPORT, ALE POHYB. Zmeňte svoj postoj k behu. Ak beh vnímate ako šport, automaticky chcete dosahovať stále vyššie ciele (bežať rýchlejšie, bežať dlhšie, schudnúť). A toto vás môže, napriek tomu, že si to ani neuvedomujete, stresovať. Oveľa lepší prístup je brať beh ako prirodzený pohyb, nie šport. Pohyb – na rozdiel od športu – je prírodná medicína.

► CIELE. Netreba sa nútiť do veľkých vzdialeností. Nie každý človek je stvorený na maratóny či polmaratóny. Stanovte si reálne ciele. Je úplne jedno, akú vzdialenosť prebehnete, dôležité je, že beháte. Päť či šesť kilometrov vás poteší rovnako ako dva. A nenechajte sa manipulovať ani teóriami o tom, kedy je najvhodnejšie behať – ráno, na obed či večer. Behajte vtedy, kedy vám to najlepšie vyhovuje.

► TEMPO. Každý bežec má svoje tempo. Ak ste v strese, automaticky preradíte na vyššiu rýchlosť. Stresu však neujdete. Ak sa pri behu pociťujete stres, spomaľte, prípadne prejdite do chôdze. Vašu myseľ odpúta aj zaradenie bežeckej abecedy.

► SÚSTREDENOSŤ. Keď ste v strese, bežíte agresívnejšie a po príchode domov zistíte, že ste z behu nemali zážitok. Často si nespomeniete ani na to, kade ste vlastne bežali. Sústreďte sa pri behu na svoje pocity, na dýchanie, spôsob našľapovania, prácu srdca, či sa potíte atď. Všímajte si prostredie, v ktorom sa pohybujete, sledujte pozorne terén a okolie, vnímajte chlad či teplo. Koncentrácia na tieto pocity začne postupne znižovať hladinu stresu v tele. Ten, kto dokáže spájať pohyb s pozitívnymi emóciami, je pokojnejší a vyrovnanejší.

► SÓLO ALEBO V SKUPINE? Beh v skupine je síce motivujúcejší, ale súčasne aj súťaživejší. A súťaživosť spôsobuje nárast stresu. Na druhej strane však výmena názorov medzi bežcami môže mať pozitívny efekt. Preto, ak aj beháte v skupine, z času na čas je dobré prevetrať si hlavu pri behu sólo.

► PROSTREDIE. Behajte v prostredí, ktoré nepôsobí rušivo. Beh v meste prináša množstvo rušivých efektov. Naproti tomu beh v prírode robí dobre nielen nohám, ale aj mysli.

► ZATVORTE OČI. Samozrejme, nie pri behu, to by nemuselo dopadnúť dobre. Otestujte úroveň svojho stresu pred behom: zavrite oči a otvorte ich vtedy, keď si myslíte, že ubehlo 60 sekúnd. Vystresovaní ľudia otvoria oči zvyčajne skôr, ako ubehne 40 sekúnd. Ak ste urobili to isté, je viac ako pravdepodobné, že budete bežať pod časovým tlakom. Preto opakujte toto cvičenie dovtedy, kým sa neupokojíte.

foto: Falke