Arnold Schwarzenegger chce zabrániť ďalším úmrtiam v bodybuildingu

Ak sa venujete svetu bodybuildingu aspoň trochu, pravdepodobne vám neunikli stúpajúce počty úmrtí v tomto športe za uplynulé obdobie. Veľa ľudí sa vyjadruje k týmto nešťastným udalostiam aj vrátane samotného Arnolda Schwarzeneggera. Počas nedávneho Arnold Classic 2O21 sa Schwarzenegger vyjadril, že podľa neho spočíva budúcnosť bodybuildingu napríklad práve v kategórii Classic Physique. Aktuálne so svojimi vyjadreniami pokračuje v podobnom duchu.

“Možno si myslíte, že otras mozgu spôsobený v MMA alebo v americkom futbale je horší ako zlyhanie orgánov v bodybuildingu, ale bodybuilding je v tomto smere oveľa horším. Potrebujeme to napraviť, pretože tento šport by mal byť o propagácii zdravia a fitness životného štýlu. Popravde neviem, či je cesta v sprísnení testovania alebo v propagácii menších kategórií. Čo si o tom myslíte vy?” pýtal sa ľudí vo svojom nedávnom newsletteri.

Arnold teda verí v to, že cestou by mohli byť prísnejšie postupy pred veľkými súťažami, najmä pred hlavnou mužskou kategóriou Men´s Open, kde ide v najväčšej miere o ukázanie nielen kondície, ale samozrejme hlavne masívneho svalového objemu. Aktuálne sa víťazom v tejto kategórii stal Big Ramy, ktorý tak obhájil svoj minuloročný titul.

Ale aj práve so súťažou Mr. Olympia sa spája jedna nešťastná udalosť. Len pár dní pred ňou totiž zomrel George Peterson v Orlande. Peterson sa pripravoval za divíziu Men´s 212 a jeho smrť je jednou z najhorúcejších tragických správ zo sveta bodybuildingu za posledné obdobie.

george peterson, video, olympia 2021

Takto sa nebohý † George Peterson prihováral fanúšikom iba pár dní predtým, než ho našli bez známok života v priestore hotelovej izby. Nič nenaznačovalo, že by mal významné zdravotné ťažkosti. 

Nie je to tiež tak dávno, čo sme vám priniesli smutnú správu o smrti Aleny Kosinovej, ktorá sa už z cesty na súťaž do Španielska k svojej rodine domov nevrátila.

Ronie Coleman sa v priebehu septembra vyjadril podobným štýlom ako teraz Arnie. Verí, že diuretiká by mali byť zakázané práve pre úmrtia, ktoré vo veľkej miere spôsobujú práve ony.

“V uplynulých desiatich rokoch svet bodybuildingu stratil množstvo závodníkov. Je to s prehľadom mnohonásobne viac, než v iných športoch. Väčšina hráčov amerického futbalu zomiera napriek problémom v ďaleko vyššom veku, než bodybuilderi. MMA fighteri s výnimkou nedávnej tragédie zomierajú takisto zásadne v menších intenzitách, ako v profesionálnom bodybuildingu,” pokračoval Arnold v spomínanom newsletteri.

alena kosinova, hatvani, umrtie, smrt, zomrela, nahle, kulturistika

† Alena Kosinová zomrela len pár hodín pred súťažou.

Okrem Olympie existuje napríklad aj súťaž Mr.America, ktorej história siaha až do roku 1939. Až do súčasnosti sú pred týmito súťažami závodníci neustále testovaní a Mr.America je celá o absolútne all-natural prístupe. Práve v tomto vidí Arnold možnosť, ako sa posunúť v bodybuildingu lepším smerom.

Samozrejme, nie je to jednoduché riešenie, čiže aj s tým ťažko povedať, čo by bolo naozaj ideálne. Popularita tohto športu naprieč celým svetom neustále rastie, ale reťaz úmrtí za uplynulé obdobie samozrejme vyvoláva obavy. Risk užívania niektorých produktov a doplnkov výživy je realitou, avšak atléti sa v ceste za víťazstvom snažia využiť všetky možné dostupné cesty, a práve preto sú tieto doplnky neustále využívané.

Toto nie je prvýkrát, čo sa Arnold Schwarzenegger rozhodol vyjadriť k podobnej téme. Takisto v tom dozaista hodlá pokračovať aj do budúcnosti, takže nám zostáva pevne veriť, že jeho hlas dokáže posunúť tento šport k lepšiemu zajtrajšku.

Vyber si výživu šampiónov ocenenú značkou kvality Superbrands: top kvalita, maximálne výsledky, žiadne dopingové škandály – WEIDER.

doplnky vyzivy, protein, premium whey, superbrands, weider, srvatkaPripravil: Stano Fatul
Editovala: Iveta Škrabáková