Arnold Classic (IFBB)

Z Columbusu od nášho vyslaného redaktora BORISA BÁRDOŠA l foto: BILL COMSTOCK

Sobotňajšie večerné finále po popoludňajšom prejudgingu rozhodlo o tom, že víťazom 24. ročníka Arnold Classic v profesionálnom bodybuildingu mužov v Columbuse (Ohio) sa stane obhajca vlaňajšieho prvenstva Branch Warren. Pre robustného malého Texasana je to úspešný návrat na pódium po vlaňajšom augustovom zranení stehna a následnej operácii. Patrí mu za to finančná prémia 130 000 USD!

Druhá priečka a odmena 75 000 dolárov pripadla urastenému Nemcovi, rodákovi z Ruska a t.č., žijúcemu v Las Vegas Dennisovi Wolfovi, čo vyvolalo nevôľu nemalého počtu jeho fanúšikov v hľadisku. A mnohí by pred Warrena boli dali aj menej vaskulárneho, ale elegantnejšieho Evana Centopaniho (USA), ktorému pripadla 3. priečka a šek na 50 000 USD.

Štvrtý skončil Kanaďan Ben Pakulski (30 000), piaty rutinovaný Američan Dexter Jackson (15 000) a šiesty francúzsky nováčik Lionel Beyeke (10 000).

Kontroverzia okolo umiestnení vyplýva nielen zo samotnej subjektívnej podstaty kulturistiky, ale aj z výrazných typologických rozdielov medzi hlavnými favoritmi – porovnávali sa „jablká s pomarančmi“. A zároveň to poukazuje aj na krízu súčasného extrémneho bodybuildingu, keď zástancovia oboch typov právom poukazujú na množstvo chýb na súperovi…

Osobitnú cenu za najzábavnejšiu voľnú zostavu (10 000 dolárov) ako mi trofej Most Muscular Man dostal tiež Warren.

1. Branch Warren

2. Dennis Wolf

3. Evan Centopani

4. Ben Pakulski

5. Dexter Jackson

6. Lionel Beyeke