Analýza fyzického výkonu hokejistu

Včera sa začali majstrovstvá sveta v ľadovom hokeji v dánskych mestách Kodaň a Herning. Slovensko sa predstaví v A skupine v Kodani. V úvodnom zápase si to naši reprezentanti rozdajú s „bratmi“ z Českej republiky v sobotu o 20:15. Kompletný program MS nájdete tu

Hokej je náročný šport. Hráč musí byť dobre fyzicky pripravený po silovej, rýchlostnej i koordinačnej stránke. Pohybuje sa na nestabilnom povrchu a puk ovláda hokejkou, čo si vyžaduje špeciálne zručnosti. V kondičnom tréningu hokejisti využívajú aj posilňovací tréning na rozvoj sily a výbušnosti. Kruhové intervalové tréningy zase simulujú záťaž počas zápasu, kedy po zhruba minúte práce vo vysokej intenzite nasleduje dvoj až trojnásobne dlhý odpočinok.

Vo videu vedci študovali fyzické aspekty výkonu v ľadovom hokeji. Ak vás baví hokej a rozumiete po anglicky, určite sa dozviete veľa užitočných informácii. Najdôležitejšie veci sú zhrnuté pod videom. 

Svalová hmota

Hokejista musí mať dostatok svalovej hmoty, ktorá mu pomáha lepšie zvládať nárazy od protihráčov a chráni telo pred poškodením mäkkých štruktúr. Fyzický kontakt je totiž povolený a využívaný. Zároveň však si však hráč musí udržať rýchlosť a pohyblivosť. Podiel telesného tuku u hokejistky bol o niečo nižší ako u basketbalistiek alebo tenistiek. Čím menej tuku, tým väčšie percento pripadá na svalovú hmotu.

Rýchlosť

Rýchlosť vychádza z práce ohýbačov bokov, kvadricepsov, hamstringov a lýtok. Desať dvadsaťmetrových šprintov s minimálnou prestávkou najlepšie otestuje pripravenosť hráčky na špecifické zaťaženia hokeja, kde sa vyskytujú série šprintov so zmenou smeru.

Schopnosť regenerácie

Hokejista musí byť schopný počas pobytu na lavičke zregenerovať, aby mohol nastúpiť do ďalšieho striedania v plnom nasadení. Výhodou je dobrá úroveň aeróbnej kondície a kapacita pľúc. Telo vtedy stíha dodať svalom dostatok kyslíka na obnovenie zdrojov energie. Výdychový objem hokejistky Jenn Wakefield bol na úrovni 117% v porovnaní s bežnou populáciou.

Výbušnosť

Rýchly štart na puk, prípadne na súpera s cieľom odstaviť ho telom je v hokeji často kľúčový. Vertikálny výskok je dobrým ukazovateľom výbušnej sily. Test meria silu, ktorou Jenn pôsobí na podložku pri dopade.

Aeróbna kapacita

Tep sa počas pobyt na lade pohybuje na úrovni 90 percent maxima. Každé jedno striedanie je vlastne intenzívny interval, preto hráči potrebujú dobrú aeróbnu kapacitu – schopnosť tela dodávať kyslík svalom.