Anabolické antioxidanty

l text: STEVE O’REILLY

poradna_80.jpgOtázka: Majú antioxidanty nejaké výhody pri budovaní svalov, alebo sú iba prospešné pre zdravie?

Antioxidanty sú pravdepodobne najnedocenenejšie doplnky výživy na trhu. Skúste presvedčiť hardcore kulturistov, aby míňali peniaze na suplementy, vďaka ktorým sa môžu vyhnúť niekoľkým každoročným chrípkam a pravdepodobne dostanete činkou po hlave. Aký to má zmysel, pýtajú sa, veď ťažko zarobené peniaze možno použiť skôr na nákup proteínov, kreatínu apod.? No pouvažujte chvíľu: niekoľko antioxidantov môže dramaticky zvýšiť potréningovú regeneráciu, zvýšiť anabolické pôsobenie inzulínu a znížiť tréningom vyvolané zníženie proteosyntézy.

Zjednodušene povedané, počas tréningu sa vylučujú rastové faktory, anabolické hormóny sa dostávajú na vyššiu hladinu, čoho výsledkom sú väčšie svaly. Anabolická odpoveď vášho organizmu na tréning však nie je vždy optimálna, najmä ak produkciou voľných radikálov vaše telo, obrazne povedané, samo sebe podráža nohy. Cvičenie zvyšuje produkciu voľných radikálov, ktoré môžu poškodiť bunky; ba čo viac, posledné výskumy ukázali, že voľné radikály môžu tiež znižovať proteosyntézu kostrového svalstva. Preto vedci veria, že trvalo zvýšená hladina voľných radikálov môže spôsobovať stratu svalstva.

Predtým než sa začnete strachovať, je dôležité uvedomiť si, že i keď cvičenie zvyšuje v krátkom čase hladinu voľných radikálov, súčasne dlhodobo zvyšuje hladinu antioxidantov. Ako kulturisti sa chceme nachádzať v anabolickom stave 24 hodín, 7 dní v týždni. V snahe prekonať naše limity v budovaní svalstva hrá rolu všetko; preto je pravdepodobne múdre suplementovať po tréningu antioxidantmi, rovnako ako kyselinou alfa-lipoovou (ALA). ALA pomáha predísť zníženiu proteosyntézy (ktorá môže nastať zvýšením tvorby voľných radikálov a zvýšením funkcie inzulínu v tele) a urýchľuje regeneráciu po tréningu.