Amanda Latona: od pop-idolu k bikinám

Amanda Latona Kuclo je profesionálna pretekárka v bikini fitness, osobná trénerka, modelka a majiteľka obchodu s oblečením. Je známa ako „booty queen“, čo je kompliment na jej ideálne vypracované sedacie svaly. Bývalá pop-rocková speváčka sa cvičeniu venuje už vyše 16 rokov a jej postava je výsledkom tvrdej práce a tisícok opakovaní drepov.

AMANDA LATONA KUCLO 

Amanda Latona

Výška: 167 cm

Váha: 55 kg

Vek: 38

Bikini Pro: od roku 2009

Úspechy: 25 víťazstiev v kategórii bikini fitness, 6. miesto na Bikini Olympia 2013

Kategória bikini fitness si nevyžaduje šesť vyrysovaných políčok a pevné plecia. Prílišný svalový rozvoj je dokonca nežiaduci, preto sú všetky pretekárky v ideálnej plážovej forme, ktorá púta pozornosť módnych fotografov a fanúšikov. Jednou z týchto ikon je aj Amanda Latona Kuclo (jej plážové fotky sme publikovali v čísle 6/2011).

Amanda Latona

Narodila sa v Pittsburghu, v Pensylvánii, v roku 1979; rodina sa však o pár rokov presťahovala na slnečnú Floridu. Amandu to vždy ťahalo na pódium; v teenagerskom veku však namiesto činiek jej ruky zvierali mikrofón. Bola členkou dievčenskej kapely Innosense (skomolenina slova nevinnosť), v ktorej pôsobila aj Britney Spears. Amanda bola  juniorská Miss Florida a dva roky chodila s A. J. McLeanom z chlapčenskej skupiny Backtstreet Boys. Ideálne predpoklady na úspech v šoubiznise. Producenti si ju predstavovali ako americkú verziu Shanie Twain. Začiatkom 21. storočia však hudobný priemysel prechádzal zmenou. Piesne boli dostupné zadarmo na internete a speváci sa nemohli spoliehať len na predaj nosičov.

Amanda nemala typickú povahu dievčenského idolu. Preto sa rozhodla naplno venovať fitness, ktoré dovtedy využívala na udržanie si postavy. Začala trénovať šesťkrát do týždňa dvojfázovo a prihlásila sa na prvé súťaže. Profesionálnu licenciu IFBB získala víťazstvom na Flex Bikini Model Search 2009. V súčasnosti sa venuje trénerstvu a šéfuje vlastnej značke oblečenia Booty Queen Apparel. Ide o športové oblečenie, ktoré nebráni v pohybe ani pri hlbokých drepoch a zvýrazňuje krivky, ktorými sa Amanda preslávila – ideálne vytvarovanými sedacími svalmi. Profesionálnu kariéru ukončila v roku 2014, stále však cvičí päťkrát do týždňa.

Citát

„Som zástancom ťažkých váh v tréningu, ktoré však striedam s vyššími počtami opakovaní s ľahšou váhou a plyometriou.“

Tréningový rozpis:

Pondelok nohy (ťažšie váhy)
Utorok plecia a triceps
Streda kardio
Štvrtok nohy (ľahšie váhy, vyššie počty opakovaní)
Piatok chrbát a biceps
Sobota kardio
Nedeľa voľno

 

V strave si udržiava vyšší prísun bielkovín a nižší príjem sacharidov. Snaží sa telu dodať dostatok makroživín a veľa zeleniny a zaraďuje jedno „cheat meal“ do týždňa na zresetovanie mysle.

Amanda a Steve počas EVLS Prague Pro 2015, kde Steve obsadil piate miesto.

Amandin manžel Steve Kuclo je bývalý požiarnik a profesionálny kulturista. Na Mr. Olympia 2014 obsadil 9. miesto a v tom istom roku zvíťazil na Arnold Classic Brazília. Zosobášili sa v roku 2015, spolupracujú v oblasti módy.

„Som rada, že trávime čas spolu aj pri práci,“ hovorí Kuclo. „Obaja máme rovnakú predstavu o oblečení.“

V máji 2017 organizovali kulturistickú súťaž Kuclo Bodybuilding Classic. Steve sa tiež postupne presúva zo súťažného pódia do roly organizátora súťaží a motivátora.

Amanda (v strede) v top päť na Flex Bikini Model Search 2009.

text: ANDREW GUTMAN, ERIK RÉDLI    foto: PER BERNAL