Akú hudbu počúvajú profíci počas tréningu?

ERIK RÉDLI

|text: ERIK RÉDLI

Správna hudba dokáže pri tréningu človeka nabudiť a motivovať. Stačí, ak vo fitku pustia Hearts on Fire a už si predstavujeme, ako Rocky poráža Ivana Draga silným úderom rukou — takou, v akej aj ja teraz zvieram činku či hrazdu. Iní dávajú prednosť metalovej hudbe, prípadne R&B či hip-hopu. Vnímanie hudby zároveň rozptýli mozog, ktorý je potom menej citlivý na negatívne vnemy, napríklad na pálenie svalov v náročných sériách. Boli potvrdené aj tlmiace účinky hudby na vylučovanie stresových hormónov.

Rozptýlenie však môže negatívne vplývať na koncentráciu, preto niektorí cvičenci hudbu zásadne odmietajú. Závisí to aj od prístupu k tréningu; pre niekoho je to forma oddychu, iný sa sústredí na progres a potrebuje sa sústrediť. Robil som menší prieskum medzi profesionálnymi kulturistami na EVLS Prague Showdown 2017. Pár borcov má obľúbený žáner či interpreta, ale väčšina z nich berie tréning ako rutinu a netrápi ich hudba. Tu sú ich slová.

 Roelly WinklaarRoelly Winklaar: soul, Usher.

 BonacWilliam Bonac: R&B, hip-hop, rôzni interpreti.

 Lukáš Osladil: tanečná hudba a stále nech sa mení, nech to nie je stereotyp. Chvíľu Prodigy, chvíľu Michael Jackson, chvíľu house.

 Ricardo CorreiaRicardo Correia: najskôr požul kuracie mäso, ktoré konzumoval a zároveň striedal srandovné pózy pre fanúšikov. Jeho žáner je R&B. Na pieseň Privacy od Chris Browna mal pripravenú aj svoju povinnú zostavu. (Ricardova zostava začína v čase 8:45 na tomto zázname) Jedným z významov slova šport je aj zabaviť sa a stráviť príjemne čas, čo svojím prístupom Ricardo potvrdzuje.

 18EVLS2017sobota Ronny Rockel: 300 Violin Orchestra od Johna Quintera.

13EVLS2017sobota Tomáš Kašpar: všetko.

 21EVLS2017sobotaTomáš Tabačiar: všetko, čo ide v rádiu.

 Nathan De Asha: žiadna, nepotrebujem hudbu. Jeho obľúbená partia v tréningu je hrudník a Nathanov tréning tlakov sme priniesli v čísle 7/2017 M&F 

Bývalý profesionál Dennis James: nepočúvam hudbu, sústredím sa na tréning.

 

Follow @MF_CzechSlovak