Ako zabrániť problémom so zápästím

|text: KRISTIN MAHONEY, ERIK RÉDLI  |foto: M&F, wikipedia.org, bodybuilding.com

Pevné zápästie je jedným zo základných predpokladov pre správne zvládnutie tréningu.

Zápästie je jeden z najkomplexnejších kĺbov ľudského tela. Tvorí ho osem kostí, zoradených do dvoch radov. „Všetkých osem kúskov musí do seba perfektne zapadať, aby umožnili správny pohyb zápästia,“ hovorí Michelle Carlson, špecialistka na chirurgiu ruky z New Yorku, ktorá pôsobí aj na fakulte medicíny Cornellovej univerzity.

cvičenie jogy.

Pri cvičení by zápästie vždy malo byť v predĺžení predlaktia. Zalomenie ruky (vľavo) zvyšuje riziko zranenia.

Wrist exercises

Zápästia posilníte ohýbaním zápästia s činkou. Zvoľte ľahšiu váhu a vyššie počty opakovaní. Účinné je aj stláčanie expandérov alebo variácie zhybov, ktoré kladú zvýšené nároky na úchop.

Strečing: V nasledujúcom videu je niekoľko strečingových cvikov, ktorými natiahnete vystierače aj ohýbače zápästia a zlepšíte pohyblivosť zápästí. Využívajú ich vzpierači, gymnasti a pomáhajú aj ako prevencia syndrómu karpálneho tunela. Pri cvikoch, keď zápästie spočíva na podložke chrbtovou stranou, postupujte opatrne.

 

Bandáže: Rovnako ako vzpieračský opasok, bandáže používajte len pri ťažkých sériách, alebo keď potrebujete zápästie spevniť po zranení. Snažte sa posilniť svaly a šľachy, aby kĺbom vytvorili prirodzenú oporu – nespoliehajte sa na bandáže.