Ako spáliť viac kalórií: 3 tipy

|text: KRISTIN MAHONEY

Odborníčka na výživu Nancy Clark prináša tri tipy, ako spáliť tréningom viac kalórií.

rope climb 1109

I. Telo si zvykne na stereotyp: obmieňajte typy tréningu a počty sérií a opakovaní

Telo sa prispôsobí pravidelne sa opakujúcim podnetom a jednoducho povedané váš pravidelný tréning prestane byť preň namáhavý. Preto obmieňajte tréningové prostriedky a metódy a aj počty sérií a opakovaní. Prípadne po odcvičení svojho klasického tréningu absolvujte niekoľko intervalov šprintov alebo krátky kruhový tréning. Telo dostane nový podnet a bude musieť reagovať.

II. Budujte svaly: pre svoju prácu potrebujú energiu, čo zvýši metabolizmus

Svaly vykonávajú prácu a potrebujú energiu. Nárast svalovej hmoty preto vedie k vyšším energetickým nárokom organizmu – spálite viac kalórií. Dva kilogramy svalovej hmoty zvýšia váš pokojový metabolizmus o 17 kalórií denne. Pri telesnej aktivite stúpne metabolizmus aj o desaťnásobok.

III. Intenzívne tréningy: naštartujú metabolizmus a spálite viac kalórií aj počas odpočinku

Kardio stroje vám zobrazujú množstvo kalórií, ktoré počas tréningu spálite. Pôsobí to motivujúco, ale kalórie sa dajú páliť počas celého dňa, nie len počas tréningu. Intenzívny posilňovací tréning, napríklad kruhovou formou, alebo intervalové tréningy. HIIT či CrossFit nakopnú metabolizmus a telo spaľuje viac kalórií aj niekoľko hodín (až 24) po tréningu.