Ako sa stravuje Mr. Olympia Phil Heath

Cez víkend získal Phil Heath už svoj siedmy titul Mr. Olympia v rade. Vo videu približuje svoj systém stravovania, vďaka ktorému sa mu darí udržať sa na vrchole už 7 rokov.

Philova strava počas sezóny a mimo nej je približne rovnaká; vo fáze prípravy na súťaž však obmedzuje tuky a jednoduché sacharidy. Denne prijíma niečo vyše 4000 kalórii. Je to takmer dvojnásobok dennej dávky pre bežného muža.„So stravou je to ako s tréningom,“ hovorí Phil. „Začiatočník nemôže hneď na prvýkrát dvíhať 200-300 kilové činky. Rovnako nemôže od začiatku začať prijímať také množstvá jedla.“

Phil Heath vitaz

 Porcie a množstvo potravy treba zvyšovať postupne a zároveň zisťovať, ktoré potraviny človeku vyhovujú a ktoré spôsobujú problémy s trávením. Na trávenie je dôležitá vláknina, ktorú Phil prijíma v ovocí a zelenine (brokolica) a v tabletkách.

Preto jedzte 4-5 krát denne pevnú stravu (bez kokteilov a doplnkov) a postupne podľa prírastkov na váhe a pohľadu do zrkadla zväčšujte porcie a pridajte šieste a siedme jedlo.  

Phil sa denne sa snaží prijať 2-3 gramy bielkovín na jeden kilogram telesnej hmotnosti v siedmych jedlách. Zo zdrojov uprednostňuje vaječné bielka, kuracie mäso a ryby (losos, tilapia).

salmon sesame meal diet

Ryby nezaťažia trávenie natoľko, ako napríklad hovädzie, čo mu umožňuje konzumovať ich viac = vyšší obsah bielkovín.

 Ako zdroje sacharidov uvádza hnedú ryžu a sladké zemiaky. Množstvo sacharidov prispôsobuje podľa aktuálnej formy. V jedle, ktoré má pravé na tanieri ich je 75 gramov, čo je viac, ako zvyčajne.  

Phil Heath pasta

Jedlo si nakupuje dopredu, aj pred štartom na Mr. Olympia sa snaží mať všetko. V príprave na kulturistickú súťaž je si jedlo vyberá podľa cieľa, nie podľa chuti. Niektorým jedlám musí povedať nie. Mimo sezóny si dopraje aj zakázané jedlá, ale v rozumnom množstve. Namiesto celej pizze zje len niekoľko trojuholníkov.

Občasná návšteva rýchleho občerstvenia neuškodí. Phil však odporúča pripraviť si zdravšiu verziu burgeru doma (môžete si vybrať zdroj mäsa aj pečivo) a snažiť sa, aby mali bielkoviny výraznú prevahu  nad množstvom tuku a jednoduchých sacharidov.

Phil heath kotuce

Deväť dní pred súťažou udržiava pomer bielkovín – sacharidov – tukov 50-30-20 a konzumuje okolo 4200 kalórii. Pri takom prísune potravy je dôležité dobré trávenie, preto prijíma dostatok vlákniny a vyberá si jedlá, ktoré menej zaťažujú žalúdok. Tráviace ťažkosti môžu spôsobiť, že v tráviacom trakte sa začnú zhromažďovať škodlivé baktérie, čo zvyšuje riziko ochorení vnútorných orgánov.

Vo štvrtok, čo je dva dni pred súťažou, Phil prestáva prijímať vodu a sústredí sa na cukrovanie. Do svalov musí dostať zásoby sacharidov, aby vyzerali plnšie a väčšie. Pri váhe okolo 120 kg potrebuje prijať naozaj veľa sacharidov, preto zaraďuje desať a viac jedál denne.

Niekedy sa stáva, že pretekár dosiahne najlepšiu formu deň po súťaži, keď sa poriadne naje. Výživa týždeň pred súťažou je niekedy lotéria, preto musíte dobre poznať svoje telo a mať vyskúšané, že ako reaguje na jednotlivé potraviny.