Ako rozvíja výbušnosť hokejista Sidney Crosby?

|text: JAMES “JR” ROSENTHAL

Trojnásobný víťaz Stanleyho pohára, olympijský víťaz z Vancouveru 2010 a kapitán Pittsburghu Penguins Sidney Crosby patrí so 180 cm výšky a 90 kg váhy k priemerným hráčom NHL. Väčších súperov musí poraziť dynamikou a rýchlosťou. Pomáha mu aj pravidelný tréning v posilňovni. Tu sú jeho tipy na zlepšenie kondície.

Sidney Crosby

1) Beh do kopcov

V príprave na novú sezónu Sidney beháva do kopcov v okolí svojho rodného mesta Halifaxu (Nova Scotia, Kanada). „Predstavuje to podobnú záťaž na nohy, ako korčuľovanie,“ hovorí. „Zároveň to zlepšuje stability a rýchlosť vo všetkých smeroch. Zaraďuje šprinty, dlhšie výbehy, kombináciu skokov a aj beh vzad – na zlepšenie koordinácie.

 

2) Rozvoj rýchlosti

Dva až štyrikrát do týždňa sa venuje rozvoju rýchlosti s osobným trénerom.

 

3) Výbušná sila

So začiatkom sezóny sa kondičné tréningy sústredia na udržanie kondície a rozvoj špeciálnej výbušnej sily. Základ Crosbyho tréningu dolnej časti tela tvoria drepy s činkou na chrbte, mŕtve ťahy, výpady v chôdzi a plyometria formou výskokov na box.

 

4) Dostatok paliva

Kale

Hokejista spáli počas intenzívnych tréningov aj 5000-6000 kilo-kalórií denne. Tomu musí zodpovedať aj príjem energie. Crosby preferuje prirodzené po podľa možnosti lokálne potraviny. Na raňajky máva ovsenú kašu, vajcia z organického chovu, slaninu alebo klobás a smoothie s proteínového prášku s obsahom kolostra, banánu, čučoriedok a kelu. Sto gramov kelu dodá 300 percent dennej dávky vitamínu A, a 200 percent vitamínu C. Obidva sú dôležité antioxidanty, ktoré telu pomáhajú zvládať intenzívnu záťaž.

TRÉNING
Deň 1
Drepy s činkou na chrbte 4 x 5
Výpady s činkou na chrbte v chôdzi 3 x 8

Deň 2
Mŕtvy ťah 8 x 2
Výskok na plyo-box 5 x 5