Strongman: zlato z ME U105 pre Khodyakova!

|text: PAVOL GUGA

V úvodnú septembrovú nedeľu (2. 9.) hostilo X-bionic centrum v Šamoríne majstrovstvá Európy silných mužov do 23 rokov, vo váhovej kategórii do 105 kilogramov. Celé podujatie zastrešil Tomáš Kollár spoločne so Slovenskou asociáciou silných mužov SASIM. V obrovskom športovom komplexe X-bionic sphere sa na štart postavilo deväť pretekárov.

Po slávnostnom otvorení viceprezidentom konfederácie športových zväzov Michalom Čaplom a viceprezidentom SASIM-u Milanom Gabrhelom sa preteky rozbehli prvou súťažnou disciplínou.

Tou bol viking press s váhou 150 kilogramov. Podujatie moderoval Slávo Jurko a na správnosť pokusov dohliadal okrem Pavla Gugu dlhoročný profesionálny pretekár Jirko Žaloudek. Od úvodu pomýšľal na víťazstvo Misha Khodyakov z Ukrajiny, ktorý poľahky zodvihol viking press osemnásťkrát a pripísal si plný bodový zisk.

Nasledovalo vykladanie dvoch závaží s váhou 220 kg po železných schodoch. Test zvaný power stairs alebo schody sily, zvládol najlepšie domáci Mikuláš Prieložný pred Khodyakovom a Adamom Ostrowskim.

Po ťažších statických skúškach nasledovalo prenášanie dvoch 140 kilogramových kufrov. Opäť si najviac bodov do tabuľky vybojoval Khodyakov, ktorý vzdialenosť dvadsať metrov prebehol za 7,38 sekundy! Nasledoval ho Ostrowski; rýchle nohy a silný úchop tretím miestom v kufroch potvrdil Tomáš Blažíček.

Predposledným testom bolo dvíhanie troch betónových gúľ o váhach 130, 150 a 150 kg. Opäť úradoval sympatický Ukrajinec Misha a zvíťazil tak už v tretej z doposiaľ štyroch skúšok. Tretie miesto vybojoval najľahší borec v štartovom poli, majster Slovenska silných mužov v kategórii do 90 kg Igor Virág.

Záver skvele zorganizovaných pretekov patril prenášaniu 150 kilogramového meča. Tu sa zaskvel mladý Blažiček, ktorý test s prehľadom vyhral. Druhé miesto v závere patrilo Virágovi, tretí skončil Khodyakov.

Po zrátaní výsledkov sa z prvenstva a titulu majstra Európy do 23 rokov do 105 kg radoval Misha Khodyakov. Tri prvé, jedno druhé a jedno tretie miesto v disciplínach: to je jeho vizitka, za ktorú si zaslúžene odniesol z X-bionic centra v Šamoríne zlatú medailu.

Striebro pripadlo Adamovi Ostrowskemu z Poľska. Ten napriek menšiemu hendikepu – na jednej ruke mu chýba prst – dokázal získať druhý najvyšší bodový zisk. Bronz a tretie miesto získal domáci Mikuláš Prieložný.

Výsledky:

1. Misha Khodyakov (Ukrajina) 42 b

2. Adam Ostrowski (Poľsko) 34,5 b

3. Mikuláš Prieložný (SR) 34 b

4. Igor Virág (SR) 26,5 b

5. Tomáš Blažiček (SR) 25 b

6. Dávid Kovanda (ČR) 22 b

7. Marek Tkadlčík (ČR) 21,5b

8. Mantas Grušas (Litva) 9 b

9. Tomáš Kopečný (ČR) 5,5 b

Ďakujeme generálnym partnerom akcie X-bionic sphere a TODOS Bratislava za skvele pripravené podmienky pre silákov či organizátorov. Pevne veríme, že preteky silných mužov sa stanú v tomto športovom komplexe tradíciou!