PORTÁL SPOLOČNEJ ČESKEJ A SLOVENSKEJ EDÍCIE ČASOPISU TVAROVANIE TELA – KONDIČNÝ TRÉNING – ŠPORTOVÁ VÝŽIVA – SUPLEMENTÁCIA FACEBOOKTWITTERINSTAGRAMYOUTUBE PINTERESTGOOGLE RSS ikona

top banner bg

Odoslať e-mailomVytlačiť
 

Roztržka medzi IFBB a NPC v USA

V oficiálnej správe zo 16. septembra Svetová federácia kulturistiky IFBB informovala, že NPC (National Physique Committee) bola dočasne suspendovaná z IFBB a je predmetom vyšetrovania na základe podozrenia, že porušila stanovy a pravidlá IFBB. NPC je najväčšia amatérska kulturistická asociácia v USA, uznaná IFBB, ktorá v každej krajine uznáva len jednu nástupnícku organizáciu.

Oficial Notice 768x656


IFBBRoztržka vznikla počas Olympia Weekendu 2017, kedy IFBB odmietla ponechať organizáciu súťaže amatérov Olympia Amateur čisto v rukách NPC. Rozhodcovia NPC nemajú medzinárodnú kartu a na základe toho nespĺňajú medzinárodné kritéria IFBB. Podnet prišiel od Juhoamerickej konfederácie kulturistiky a fitness. 

IFBB Pro League, ktorá zastrešuje profesionálne súťaže a od roku 2005 funguje nezávisle od amatérskej asociácie IFBB, vyhlásila, že bude aj naďalej uznávať a podporovať súťaže v rámci NPC. Zároveň vydala rozhodnutie, že od IFBB San Marino Pro, 24.-26. novembra, bude možné profesionálnu licenciu získať len na súťažiach Pro Qualifiers organizovaných pod hlavičkou IFBB Pro League. Znamená to, že amatérsky pretekári, ktorí sa usilujú o právo štartu na profesionálnych súťažiach IFBB Pro League (profesionálna karta) ho budú môcť nadobudnúť iba na súťažiach Pro Qualifiers uznaných IFBB Pro League.

IFBB official announcement 790x1024


Zatiaľ nie je známe, že ako to ovplyvní tradičné súťaže organizované v Európe. Pravdepodobne však klesne počet súťaží, na ktorých bude možné profesionálnu licenciu získať.