PORTÁL SPOLOČNEJ ČESKEJ A SLOVENSKEJ EDÍCIE ČASOPISU TVAROVANIE TELA – KONDIČNÝ TRÉNING – ŠPORTOVÁ VÝŽIVA – SUPLEMENTÁCIA FACEBOOKTWITTERINSTAGRAMYOUTUBE PINTERESTGOOGLE RSS ikona

top banner bg

BLOG
Odoslať e-mailomVytlačiť
 

Mr. Olympia: Heath i po siedmykrát!

Olympia Weekend 2017Američan Phil Heath potvrdil štatút najlepšieho profesionálneho kulturistu súčasnosti, keď v sobotu 16. 9. v neskorých nočných hodinách úspešne obhájil svoj titul a stal sa víťazom 53. ročníku Mr. Olympia. Na najprestížnejšej kulturistickej súťaži planéty, ktorá sa ako súčasť Olympia Weekendu Joe Weidera konala po 19-krát v americkom Las Vegas (Nevada), triumfoval už po siedmykrát v rade, čím sa v počte prvenstiev vyrovnal legendárnemu Arnoldovi Schwarzeneggerovi.

Na úvod slávnostného otvorenia finále vystúpil so svojím príhovorom David Pecker, výkonný riaditeľ spoločnosti American Media, Inc., ktorý pripomenul, že tento mesiac sa AMI stala jediným vlastníkom súťaže Mr. Olympia. Uviedol tiež, že celková výška finančných odmien na tohtoročnom Olympia Weekende presiahne sumu 1,3 milióna amerických dolárov. Z toho rovných 400-tisíc USD pripadlo Philovi Heathovi ako víťazovi najprestížnejšej súťaže mužov o titul Mr. Olympia.

V 18-člennom štartovom poli rozhodli o prvenstve Heatha najmä jeho známe prednosti v podobe symetrie a plastickosti svalstva. Z tohto pohľadu je už tradične signifikantný najmä bezkonkurenčný 3D efekt, keď na Heathovej relatívne úzkej kostre s menším kĺbmi po zaujatí niektorých postojov (predovšetkým rôzne verzie most muscular) vystúpia svalové snopce až nečakane ostro a plasticky. Navyše Heath tohto roku predviedol i skvelú tvrdosť a separáciu muskulatúry, vďaka čomu patril k najlepšie pripraveným borcom na pódiu Orleans Areny. Na druhej strane, čoraz výraznejším estetickým defektom staronového šampióna sú narastajúce problémy s kontrolou brušnej steny, ktorú nedokáže ovládať zďaleka tak účinne, ako na začiatku svojej mimoriadne úspešnej profesionálnej kariéry...

Životné umiestnenie v podobe druhej priečky (vlani skončil 4., rok predtým 5.) dosiahol Mamdouh „Big Ramy“ Elssbiay, ktorý bol opäť najmasívnejším borcom na pódiu. Egypťanove gigantické rozmery a robustná kostra dobre vynikli najmä v priamej konfrontácii s „ľahšie“ stavaným Heathom, keď napríklad v základnom postoji, ale i v póze „široký chrbtový sval spredu“, pôsobil raz tak široký ako jeho najvážnejší súper. Snáď i preto si kvalitne pripravený Elssbiay pri odchode z pódia neodpustil poznámku, že tentoraz je to naposledy, čo skončil druhý. Na budúci rok vraj príde vyhrať...

Heath Ramy front
Heath Ramy back
Phil Heath vs. Big Ramy


 Ak by sme mali označiť najväčšie prekvapenie tohto ročníka Mr. Olympia, bola by ním bronzová priečka pre Holanďana Williama Bonaca, ktorý sa v porovnaní s vlaňajškom posunul nahor o dve miesta. Treba však podotknúť, že jeho umiestnenie je úplne zaslúžené! Bonac predviedol veľké množstvo kvalitne spracovanej svalovej hmoty i atraktívne plné a guľaté tvary. Jeho jediným handicapom na ceste za ešte vyšším umiestnením sa tak zdá byť snáď len nižší vzrast.

RAMY HEATH BONAC
 Big Ramy - Phil Heath- William Bonac


 Štvrté miesto obsadil čoskoro 48-ročný Dexter Jackson, ktorému do optimálnej fazóny tentoraz čosi málo predsa len chýbalo. I tak však za to, že sa vo svojom veku dokáže na Olympii stabilne umiestňovať v prvej šestici, si zasluhuje obdiv a uznanie.

Od piatej po ôsmu priečku sa umiestnili Shawn Rhoden, Roelly Winklaar, Nathan De Asha a Brandon Curry, pričom platí, že si medzi sebou mohli tieto pozície rozdeliť akokoľvek. Kým Winklaar (6. miestom zopakoval vlaňajšie umiestnenie) s Rhodenom (vlani 2., pokles o tri miesta) neštartovali v lepšej forme než pred rokom, De Asha s Currym sa v porovnaní s minulou sezónou výrazne zlepšili.

Český účastník Lukáš Osladil obsadil 12. miesto, pričom po stránke pripravenosti patril (spoločne s Heathom a Bonacom) k najlepším borcom na pódiu. V porovnaní s absolútnou špičkou však naďalej platí, že potrebuje viac svalovej hmoty.

Fotogalérie z Olympia Weekendu nájdete TU

Záznam zo semifinálových voľných zostáv top 6 pretekárov


Phil Heath frontPhil Heath backPhil Heath side
Phil Heath


Ramy ElssbiayRamy Elssbiay backRamy Elssbiay side chest
Mamdouh Elssbiay


William Bonac frontWilliam Bonac backWilliam Bonac side
William Bonac 


Dexter Jackson front
Dexter Jackson


Shawn Rhoden front
Shawn Rhoden


Roelly Winklaar
Roelly Winklaar


 

Osladil frontOsladil backOsladil side
Lukáš Osladil 


Výsledky

Mr Olympia open

 

212: Olympia: víťazom Lewis, Šádek 6.

O Olympia Weekend 2017Na jubilejnom desiatom ročníku hmotnostne obmedzeného zápolenia (do 212 libier, čiže do 96 kg; predtým do 202 libier) súperilo 12 pretekárov. Pri svojej premiére na Olympia Weekende dosiahol skvelé finálové 6. miesto český kulturista Milan Šádek, keď upútal najmä estetikou a symetriou svalstva i vynikajúcimi kvadricepsmi. Vytknúť by sa mu azda dala plochosť muskulatúry, čo však súvisí s tým, že Milan – vzhľadom na svoju výšku – má problém vtesnať sa do hmotnostného limitu a v príprave je tak neraz nútený spaľovať svalovú hmotu... Jeho ďalší výkonnostný rast si preto nutne vyžiada prechod do open zápolenia a Milan to vie. Táto sezóna v „dvestodvanástke“ by preto mala byť jeho posledná.

Z prvenstva sa opäť radoval obhajca titulu James „Flex“ Lewis, pre ktorého ide už o šiesty titul v rade. Lewis ťažil zo svojich známych predností v podobe kvality a symetrie muskulatúry – a to doslova od hlavy po päty, vrátane famóznych lýtok a stehien.

Vlaňajšiu druhú priečku si zopakoval Kuvajťan Ahmad Askhanani s brutálnym rozvojom hornej polovice tela, no najmä v čelných postojoch presa len so slabšími kavdricepsmi.

Trio na stupňoch víťazov skompletizoval kompaktne masívny Jose Raymond, ktorý okrem dominantných svalových objemov predviedol i veľmi slušnú pripravenosť.

Fotogalérie Mr. Olympia do 212 nájdete TU. 

Ashkanani Lewis Raymond
Ahmad Ashkanani - Flex Lewis - Jose Raymond 


Flex LewisFlex Lewis backFlex Lewis side
James "Flex" Lewis


Ashkanani frontAshkanani backAshkanani side
Ahmad Ashkanani


Jose Raymond frontJose Raymond backJose Raymond side
Jose Raymond


David Henry
David Henry


Derek L
Derek Lunsford


Milan Sadek frontMilan Sadek backMilan Sadek side
Milan Šádek 


Výsledky

Olympia 2017 212


Olympia Weekend 2017: Fitness, Figure & Bikini

Olympia Weekend 2017Ešte v piatok 15. septembra sa uskutočnili finále vo Fitness a Figure. Vo Fitness Olympia si štvrté víťazstvo v rade pripísala Ruska Oksana Grišina, pre ktorú to bola posledná účasť. Grišina už dávnejšie ohlásila plánovaný koniec kariéry po Olympii 2017. Za ňou sa v poradí zoradili skúsené pretekárky Myriam Capes z Kanady a Regiane Da Silva z Nemecka.

Oksana Grisina
Oksana Grišina


 Myriam Capes

Myriam Capes


 Regiane Da Silva

Regiane Da Silva


Výsledky

Fitness results


FIGURE OLYMPIA

Vo Figure Olympia si víťazstvo vybojovala premiérovo Cydney Gillon z USA. Na druhom mieste skončila víťazka z rokov 2015 a 2016 Latorya Watts; na treťom Candice Lewis (všetky USA). Slovenka Adela Ondrejovičová obsadila v 29 člennom štartovom poli 13. miesto. Zatiaľ sa jej pri každej zo svojich troch účastí podarilo dostať sa do najlepšej 15-ky.

Figure top 5
Finalistky: 4. Heather Dees, 2. Latorya Watts, 1. Cydney Gillon, 3. Candice Lewis, 5. Nicole Wilkins.


 Cydney Gillon

Cydney Gillon


 Latorya Watts

Latorya Watts


 Candice Lewis

Candice Lewis


 Adela Ondrejovicova frontAdela Ondrejovicova backAdela Ondrejovicova side

Adela Ondrejovičová


Výsledky

figure olympia results

figure results2


BIKINI OLYMPIA

Kategória Bikini Olympia mala finále na programe až v sobotu 16. septembra. Obhajkyňa titulu Courtney King z dôvodu zdravotných problémov a víťazka z rokov 2013 až 2015 Ashley Kaltwasser má prestávku od súťaženia. Tretia z minulého roka India Paulino sa zase pripravuje na materské povinnosti. Víťazkou sa stala Angelica Teixeira z USA, ktorá vlani získala striebro. V roku 2017 zvíťazila na Arnold Classic v Columbuse a aj na Arnold Classic Australia, na základe čoho bola najväčšou favoritkou na víťazstvo v tejto "soft" kategórii. Druhá skončila Jennifer Ronzitti (USA), tretia Romina Basualdo z Argentíny.

Fotogalérie z Olympia Weekendu nájdete TU

Angelica Teixeira
Angelica Teixeira


 Jennifer Ronzitti

Jennifer Ronzitti Romina Basualdo Arg
Romina Basualdo


Výsledky

Bikini results

Bikini results IIOlympia Weekend 2017: Classic Physique a Physique 

Olympia Weekend 2017Kategória Classic Physique mala na Olympia Weekende premiéru v roku 2016, kedy zvíťazil Američan Danny Hester. Tento rok klesol až na piatu priečku. Víťazom sa stal jeho krajan Breon Ansley pred dobre stavaným Kanaďanom Chrisom Bumsteadom. Bronz bral George Peterson z USA.  Bývalý účastník Mr. Olympia v open bodybuildingu Flex Wheeler vo veku 52 rokov pri svojom návrate v kategórii Classic Physique obsadil 15. miesto.  

Fotogalérie z Olympia Weekendu 2017 nájdete TU

Breon Ansley
Breon Ansley


Chris Bumstead
Chris Bumstead


George Peterson
George Peterson


Flex Wheeler
Flex Wheeler


Výsledky

Classic physique results


WOMEN´S PHYSIQUE

Kategória Women Physique je nežnejšou verziou ženskej kulturistiky, ktorú v programe Olympia Weekendu nahradila. Svalové objemy musia byť v súlade s estetikou a ženskosťou. Titul obhájila Brazílčanka Juliana Malacarne, pre ktorú to bolo už štvrté víťazstvo v rade. Druhá skončila Jennifer Taylor z USA, ktorá do kategórie physique prešla z bikini. Tretie miesto získala Heather Grace. V štartovom poli sa medzi dvadsiatimi šiestimi pretekárkami predstavila aj Češka Margita Zámolová, ktorá obsadila 16. priečku.

Juliana Malacarne
Juliana Malacarne


Jennifer Taylor
Jennifer Taylor


Heather Grace
Heather Grace


Margita ZamolovaMargita Zamolova backMargita Zamolova side
Margita Zámolová


Výsledky

Women physique results


MEN´S PHYSIQUE 

Aj kategória Men´s Physique má od soboty štvornásobného víťaza. Američan Jeremy Buendia sa predstavil s väčším podielom svalovej hmoty, ako vlani. Štíhly pás a forma mu však stačili na obhajobu prvenstva pred krajanmi Andrem Fergusonom a Brandonom Hendricksonom. Český pretekár Ondřej Kmošťák pri svojej premiére na Men´s Physique Olympia obsadil 8. priečku, keď za sebou nechal skúsenejších pretekárov Antona Antipova alebo Sergiho Constanca, známeho aj z tituliek M&F.

Jeremy Buendia
Jeremy Buendia


Andre Ferguson

Andre Ferguson


Brandon Hendrickson

Brandon Hendrickson


Kmostak 1Kmostak 2

Ondřej Kmošťák


Výsledky

Mens physique results

Mens Physique results II