PORTÁL SPOLOČNEJ ČESKEJ A SLOVENSKEJ EDÍCIE ČASOPISU TVAROVANIE TELA – KONDIČNÝ TRÉNING – ŠPORTOVÁ VÝŽIVA – SUPLEMENTÁCIA FACEBOOKTWITTERINSTAGRAMYOUTUBE PINTERESTGOOGLE RSS ikona

top banner bg

Odoslať e-mailomVytlačiť
 

Mr. Olympia: Heath i po siedmykrát!

Olympia Weekend 2017Američan Phil Heath potvrdil štatút najlepšieho profesionálneho kulturistu súčasnosti, keď v sobotu 16. 9. v neskorých nočných hodinách úspešne obhájil svoj titul a stal sa víťazom 53. ročníku Mr. Olympia. Na najprestížnejšej kulturistickej súťaži planéty, ktorá sa ako súčasť Olympia Weekendu Joe Weidera konala po 19-krát v americkom Las Vegas (Nevada), triumfoval už po siedmykrát v rade, čím sa v počte prvenstiev vyrovnal legendárnemu Arnoldovi Schwarzeneggerovi.

Na úvod slávnostného otvorenia finále vystúpil so svojím príhovorom David Pecker, výkonný riaditeľ spoločnosti American Media, Inc., ktorý pripomenul, že tento mesiac sa AMI stala jediným vlastníkom súťaže Mr. Olympia. Uviedol tiež, že celková výška finančných odmien na tohtoročnom Olympia Weekende presiahne sumu 1,3 milióna amerických dolárov. Z toho rovných 400-tisíc USD pripadlo Philovi Heathovi ako víťazovi najprestížnejšej súťaže mužov o titul Mr. Olympia.

V 18-člennom štartovom poli rozhodli o prvenstve Heatha najmä jeho známe prednosti v podobe symetrie a plastickosti svalstva. Z tohto pohľadu je už tradične signifikantný najmä bezkonkurenčný 3D efekt, keď na Heathovej relatívne úzkej kostre s menším kĺbmi po zaujatí niektorých postojov (predovšetkým rôzne verzie most muscular) vystúpia svalové snopce až nečakane ostro a plasticky. Navyše Heath tohto roku predviedol i skvelú tvrdosť a separáciu muskulatúry, vďaka čomu patril k najlepšie pripraveným borcom na pódiu Orleans Areny. Na druhej strane, čoraz výraznejším estetickým defektom staronového šampióna sú narastajúce problémy s kontrolou brušnej steny, ktorú nedokáže ovládať zďaleka tak účinne, ako na začiatku svojej mimoriadne úspešnej profesionálnej kariéry...

Životné umiestnenie v podobe druhej priečky (vlani skončil 4., rok predtým 5.) dosiahol Mamdouh „Big Ramy“ Elssbiay, ktorý bol opäť najmasívnejším borcom na pódiu. Egypťanove gigantické rozmery a robustná kostra dobre vynikli najmä v priamej konfrontácii s „ľahšie“ stavaným Heathom, keď napríklad v základnom postoji, ale i v póze „široký chrbtový sval spredu“, pôsobil raz tak široký ako jeho najvážnejší súper. Snáď i preto si kvalitne pripravený Elssbiay pri odchode z pódia neodpustil poznámku, že tentoraz je to naposledy, čo skončil druhý. Na budúci rok vraj príde vyhrať...

Heath Ramy front
Heath Ramy back
Phil Heath vs. Big Ramy


 Ak by sme mali označiť najväčšie prekvapenie tohto ročníka Mr. Olympia, bola by ním bronzová priečka pre Holanďana Williama Bonaca, ktorý sa v porovnaní s vlaňajškom posunul nahor o dve miesta. Treba však podotknúť, že jeho umiestnenie je úplne zaslúžené! Bonac predviedol veľké množstvo kvalitne spracovanej svalovej hmoty i atraktívne plné a guľaté tvary. Jeho jediným handicapom na ceste za ešte vyšším umiestnením sa tak zdá byť snáď len nižší vzrast.

RAMY HEATH BONAC
 Big Ramy - Phil Heath- William Bonac


 Štvrté miesto obsadil čoskoro 48-ročný Dexter Jackson, ktorému do optimálnej fazóny tentoraz čosi málo predsa len chýbalo. I tak však za to, že sa vo svojom veku dokáže na Olympii stabilne umiestňovať v prvej šestici, si zasluhuje obdiv a uznanie.

Od piatej po ôsmu priečku sa umiestnili Shawn Rhoden, Roelly Winklaar, Nathan De Asha a Brandon Curry, pričom platí, že si medzi sebou mohli tieto pozície rozdeliť akokoľvek. Kým Winklaar (6. miestom zopakoval vlaňajšie umiestnenie) s Rhodenom (vlani 2., pokles o tri miesta) neštartovali v lepšej forme než pred rokom, De Asha s Currym sa v porovnaní s minulou sezónou výrazne zlepšili.

Český účastník Lukáš Osladil obsadil 12. miesto, pričom po stránke pripravenosti patril (spoločne s Heathom a Bonacom) k najlepším borcom na pódiu. V porovnaní s absolútnou špičkou však naďalej platí, že potrebuje viac svalovej hmoty.

Fotogalérie z Olympia Weekendu nájdete TU

Záznam zo semifinálových voľných zostáv top 6 pretekárov


Phil Heath frontPhil Heath backPhil Heath side
Phil Heath


Ramy ElssbiayRamy Elssbiay backRamy Elssbiay side chest
Mamdouh Elssbiay


William Bonac frontWilliam Bonac backWilliam Bonac side
William Bonac 


Dexter Jackson front
Dexter Jackson


Shawn Rhoden front
Shawn Rhoden


Roelly Winklaar
Roelly Winklaar


 

Osladil frontOsladil backOsladil side
Lukáš Osladil 


Výsledky

Mr Olympia open