PORTÁL SPOLOČNEJ ČESKEJ A SLOVENSKEJ EDÍCIE ČASOPISU TVAROVANIE TELA – KONDIČNÝ TRÉNING – ŠPORTOVÁ VÝŽIVA – SUPLEMENTÁCIA FACEBOOKTWITTERINSTAGRAMYOUTUBE PINTERESTGOOGLE RSS ikona

top banner bg

Odoslať e-mailomVytlačiť
 

Meč Matúša Čáka v rukách Igora Petríka

|text: PAVOL GUGA |foto: ERIK RÉDLI

sasimOsem silákov si zmeralo sily v sobotu 9. septembra v súboji o Meč Matúša Čáka 2017. Už osemnásť rokov sa silní muži Európy stretávajú na Trenčianskom hrade, aby bojovali o túto vzácnu trofej. Byť zaradený do listiny víťazov meča je česť pre každého pretekára. Tento rok malo v Trenčíne zastúpenie šesť európskych krajín. Záštitu nad podujatím prezval predseda Trenčianskeho samosprávneho kraja Jaroslav Baška.

16MatusCak


Štartovú listinu tvorilo domáce duo Igor Petrík a Branislav Golier, ďalej Sucman Rodion z Moldavska, Konstantin Iljin a Oleg Pylypiak z Ukrajiny, Janusz Kulaga z Poľska, Lukáš Svoboda z Českej republiky a Andi Hopfner z Nemecka. Čakalo na nich päť náročných testov sily.

1MatusCak


Úvod preveril ich plecia a tricepsy v dvíhaní klady na počet opakovaní za jednu minútu. Ťažká, 135 kilogramová, klada bola nad možnosti Braňa Goliera, ktorý bohužiaľ nepredviedol ani jeden pokus. Jeden zdvih sa zdarne podaril Hopfnerovi, trikrát dostal nad hlavu náčinie Rodion, ktorý tak získal na začiatku pretekov bronz. Striebro si delilo trio Svoboda, Pylypiak a Petrík za štyri opakovania. Mladý, 113-kilový Pylypiak v telesnej váhe výrazne zaostával za zvyškom štartového poľa. Ako bývalý vzpierať však využil techniku nadhodu, ktorá mu pomohla k zisku dôležitých bodov. Víťazom sa na začiatku stal Kosťa Iljin so šiestimi zdvihmi. Na dodržiavanie pravidiel dohliadal medzinárodný rozhodca Pavol Guga. Skvele mu sekundoval moderátor a viceprezident Slovenskej asociácie silných mužov (SASIM) Milan Gabrhel. Obaja boli aj organizátormi podujatia.

 4MatusCak
Konstantin Iljin


5MatusCak
Oleg Pylypiak


 3MatusCak
Lukáš Svoboda


 Nasledovali štyri otočenia ťažkej 600 kilogramovej pneumatiky, ktorá patrí medzi vôbec najťažšie na siláckych zápoleniach. Najkratší čas 29,5 sekundy a prvú víťaznú disciplínu si pripísal so svojim bravúrnym výkonom Petrík pred Iljinom a Svobodom. V prestávkach spestrili podujatie exhibičné vystúpenia fitnesiek z Fitness Gabrhel či súťaž v jedení kebabu z Kebabizne!

8MatusCak
Sucman Rodion


9MatusCak
Janusz Kulaga


7MatusCak
Braňo Golier


Andy Hopfner pneu
Andi Hopfner


Lukas Svoboda pneu

Lukáš Svoboda


6MatusCak
Majsterka Európy vo fitness junioriek a žien Michaela Pavleová.


Tretia disciplína bola kombinácia dvoch náčiní, kde najskôr siláci museli preniesť 100 kilový hradný zvon na vzdialenosť 20 metrova potom tú istú trasu zopakovať aj so 150 kilogramovým mečom. Tradične sa po úvodnom zaváhaní dral do popredia Golier, ktorý si vybojoval plný počet bodov a dohnal stratu z klady. Tlakové disciplíny sú jeho slabinou, pod čo sa podpísalo vleklé zranenie. Nasledoval ho Petrík, ktorý napriek bolestivom kŕči v pravom harmstringu získal potrebné body do boja o trofej. Bronz získal Svoboda.


13MatusCak
Sucman Rodion


15MatusCak

Igor Petrík


Predposlednou skúškou bolo dvíhanie osobného automobilu. Po rokoch sa prinavrátilo partnerské spojenie predajcu ARAVER a tradičného Trenčianskeho podujatia silných mužov. Na zadných sedadlách automobilu sedeli tri fitnesky z oddielu Fitness Gabrhel. O tom, že automobil nebol najľahší svedčí aj to, že ani jeden z borcov nedokázal predviesť viac ako osem zdvihov. Toľko ich predviedol Iljin pred duom Petrík – Rodion (7 x). Na treťom mieste skončilo trio pretekárov Pylypiak, Golier a Svoboda so štyrmi zdvihmi.

 20MatusCak
Janusz Kulaga


Andy Hopfner meadlift
Andi Hopfner


18MatusCak
Konstantin Iljin


27MatusCak
Braňo Golier


Súťaž vyvrcholila prehadzovaním 150 kilogramovej gule cez horizontálnu priečku. Osem úspešných prehodení Igora Petríka rozhodlo o tom, že historická a veľmi cenená trofej ostane doma, na Slovensku. Po druhýkrát sa tak Igor radoval z víťazstva na tomto prestížnom podujatí, keď zopakoval svoj triumf z roku 2014. Okrem trofeje, ktorou bola replika meča, získal aj pohár poslanca NR SR, ktorý venoval Jaroslav Ridoško. Súperov dokázal poraziť i napriek drobným zraneniam, ktoré pozbieral počas tohtoročnej sezóny. K titulu majstra Slovenska zo začiatku roka pridal aj ďalšiu cennú trofej, čím potvrdil, že momentálne je na Slovensku siláckou osobnosťou číslo jeden.

 37MatusCak
Igor Petrík


36MatusCak
Konstantin Iljin


34MatusCak
Braňo Golier


Druhé miesto v záverečnom teste získal Iljin a to mu stačilo na celkové striebro na podujatí. Nepridal tak druhý meč do jeho už tak bohatej vitríny trofejí. Ten prvý získal v roku 2011. Lukáš Svoboda si z Trenčína odniesol bronzovú medailu. Po víťazných ťaženiach Čestmíra Šímu na Slovensku (vyhral Pohár Slovanov i EP v Galante) tak do Českej republiky opäť putuje medaila, tentokrát s bronzovým leskom.

Výsledky:

1. Igor Petrík 35 b, 2. Konstantin Iljin 33 b, 3. Lukáš Svoboda 27 b, 4. Branislav Golier 22,5 b, 5. Sucman Rodion 22,5 b, 6. Oleg Pylypiak 13,5 b, 7. Janusz Kulaga 7 b, 8. Andi Hopfner 9,5 b

29MatusCak


Ďakujeme všetkým partnerom pretekov: Trenčianskemu samosprávnemu kraju a jeho predsedovi Jaroslavovi Baškovi, ktorý prevzal záštitu nad podujatím; poslancovi NR SR Jaroslavovi Ridoškovi; partnerom Bytas; Unipid; Araver; Kebabizni, ktorá našich borcov výdatne nasýtila; Trenčianskemu múzeu a všetkým, ktorí napomohli k zdarnému priebehu celého podujatia!