PORTÁL SPOLOČNEJ ČESKEJ A SLOVENSKEJ EDÍCIE ČASOPISU TVAROVANIE TELA – KONDIČNÝ TRÉNING – ŠPORTOVÁ VÝŽIVA – SUPLEMENTÁCIA FACEBOOKTWITTERINSTAGRAMYOUTUBE PINTERESTGOOGLE RSS ikona

top banner bg

Odoslať e-mailomVytlačiť
 

Návyky, ktoré  zhoršujú výkonnosť II.

|text: ELIZABETH YUN

Prvé tri návyky nájdete TU:

4. Nedostatočná psychohygiena

Piato mental health


Vaša nálada ovplyvňuje vašu motiváciu a ľahko spôsobí, že odložíte plánovanú návštevu posilňovne. Hlbšia depresia má ešte výraznejšie fyzické prejavy; cítite sa unavený, nemáte chuť do jedla, objavuje sa bolesť svalov a nespavosť. Pravidelný pohyb je jedna z vecí, ktorá zabraňuje nástupu depresií. Počas cvičenia a najmä pri behu sa v mozgu uvoľnia endorfíny, ktoré prinášajú pozitívne pocity. Ich účinky sú podobné niektorým drogám, avšak endorfíny sú úplne legálne. Stačí 15-20 minút aktivity denne.

Takisto sa snažte tráviť viac času v prírode, s priateľmi alebo na miestach, kde sa cítite príjemne. Hodina v práci navyše nemá význam, keď počas nej stále myslíte na tréning, ktorý ste museli odsunúť, alebo vás trápia výčitky voči rodine, ktorá večeria bez vás.

5. Nedostatočná regenerácia

Piatok not recovery


Niekoľko dní, dokonca ani dva týždne, bez cvičenia sa na výkonnosti rekreačného cvičenca vôbec neprejaví. Oveľa horšie je pretrénovanie, kedy idete do posilňovne alebo na ihrisko, aj keď vaše pocit a predvedený výkon naznačujú, že by ste mali zvoľniť.

Pokles výkonnosti si ľudia často vysvetľujú tým, že by mali trénovať viac. V 80 percent prípadov je to naopak. Oddych neznamená preležať celý deň. Venujte sa pár dní ľahšiemu kardiu, napríklad plávaniu alebo chôdzi, a určite zaraďte jogu a naťahovacie cvičenia.

6. Zvaľujeme to na genetiku

Piatok fat


Niektorí ľudia majú väčšie predispozície k ukladaniu tuku, prípadne k budovanie svalovej hmoty. Nie je to však výhovorka. Pre dosiahnutie svojho cieľa možno budete musieť makať viac, ako váš kamarát z posilňovne a nebudete si môcť dovoliť ani toľko sladkostí. Berte to ako výzvu. Nájdite si spôsob tréningu a stravovania, aký vám vyhovuje. Ak nechcete príliš obmedzovať svoje chute, budete to musieť kompenzovať tvrdším tréningom. Ideálne sú intervaly a kombinácie cvikov s činkami a gymnastiky. Intervaly zvyšujú kapacitu pľúc a ťažké váhy aktivujú aj rýchle svalové vlákna. Telo sa tým nastaví do spaľovacieho režimu.