PORTÁL SPOLOČNEJ ČESKEJ A SLOVENSKEJ EDÍCIE ČASOPISU TVAROVANIE TELA – KONDIČNÝ TRÉNING – ŠPORTOVÁ VÝŽIVA – SUPLEMENTÁCIA FACEBOOKTWITTERINSTAGRAMYOUTUBE PINTERESTGOOGLE RSS ikona

top banner bg

Odoslať e-mailomVytlačiť
 

Návyky, ktoré zhoršujú výkonnosť I.

|text: ELIZABETH YUN

Veľa ľudí si myslí, že sex má negatívny vplyv na športový výkon. Verili tomu až aj staroveký Gréci a Rimania. Dokonca aj vojenskí velitelia svojim mužom nariaďovali abstinenciu pred bojom.

Súčasný výskum však nepotvrdil žiadnu priamu súvislosť.  Záleží aj od druhu športu: bojovník MMA alebo americký futbalista si hladinu si hladinu testosterónu musí strážiť viac, ako golfista alebo rekreačný bežec. Vo všeobecnosti, "zážitok" večer pred výkonom by nemal maž žiadny negatívny vplyv, za predpokladu, že nenaruší váš nočný spánok. Týchto šesť faktorov však výkonnosť ovplyvní pomerne významne.

1. Nedostatok spánku

Piatok sleep


Nedostatok spánku narúša prirodzené procesy v našom tele. Mení sa citlivosť buniek na inzulín, čo ovplyvňuje spaľovaniu tuku a často sa prejavuje aj chuťou na sladké (čo môže súvisieť aj s nedostatkom energie).  Málo spánku má negatívny vplyv aj na kognitívne činnosti. Súvisí to s nadmernou stimuláciou dopamínových centier v strednom mozgu, ktoré sú zodpovedné za príjemné pocity. Človek má nutkanie niečo si kompenzovať, čo sa prejavuje prejedaním sa alebo rôznymi inými formami závislosti.

Kvalitu spánku zlepšíte niekoľkými jednoduchými krokmi:

  • Spite v tmavej miestnosti s teplotou o niečo nižšou, ako v ostatných priestoroch.
  • Namontujte si tmavé závesy a pred spaním vetrajte, aby ste mali dostatok kyslíka.
  • Hodinu pred spaním odložte všetky elektronické prístroje a obmedzte aj pozeranie na obrazovky. Radšej čítajte klasické knihy alebo sa choďte prejsť.
  • Vo večerných hodinách nekonzumujte ťažké jedlá a obmedzte príjem alkoholu.
  • Vyskúšajte meditáciu a uvoľňovacie cvičenia.
  • Investujte do správneho matraca - radšej tvrdý ako príliš mäkký a pozor aj na polohu hlavy. Príliš vysoký vankúš škodí krčnej chrbtici.


    2. Nesprávna strava

Piatok Pizza


Pozor najmä na jednoduché cukry. Cukor je dobrý zdroj energie pri športovom výkone. Ak ho však konzumujete nadbytok bez adekvátneho výdaja, jeho účinky sú viac negatívne. Metabolizuje na tuk, ktorý sa ukladá v tela, a rozkolíše hladinu hormónov, čo môže ovplyvniť náladu a aj spánok. Posledné jedlo dňa konzumujte 1,5 - 2 hodiny pred spaním. Voľte chudé zdroje bielkovín (kuracie mäso, ryba), sacharidy vo forme ryže, zemiakov alebo cestovín a zeleninu.

        3. Stres

Piatok stres


Stres nás učí prispôsobovať sa náročným podmienkam, čo pomáha pri prežití. Dnes už nebojujeme o holý život, ale musíme čeliť výzvam vo forme dopravnej situácie, termínov a aj tréning  v posilňovni je určitá forma stresu. Neustála vysoká hladina stresu však nie je dobrá. Aktivuje hormón kortizol, ktorý telo "prepne" do úsporného režimu. Začne šetriť energiu a spaľovať svalové bielkoviny, čo zničí vašu snahu v posilňovni. Ak je to aj váš prípad, prehodnoťte svoj týždenný rozvrh. Možno budete musieť niektoré veci vypustiť, aby ste na ostatné mali dostatok času a ušetrili si stresové situácie. Aj na tréning si vyhraďte dostatočný priestor, aby ste stihli rozcvičku a uvoľňovacie cvičenia na konci. Odísť s posilňovne so zvýšeným pulzom a páliacimi svalmi zvyšuje riziko chronického stresu.