PORTÁL SPOLOČNEJ ČESKEJ A SLOVENSKEJ EDÍCIE ČASOPISU TVAROVANIE TELA – KONDIČNÝ TRÉNING – ŠPORTOVÁ VÝŽIVA – SUPLEMENTÁCIA FACEBOOKTWITTERINSTAGRAMYOUTUBE PINTERESTGOOGLE RSS ikona

top logo 1 februar

Odoslať e-mailomVytlačiť

Začali sa CrossFit Games - v akcii aj mladá Slovenka

|text: ERIK RÉDLI

CFGamesVo štvrtok 3. augusta sa v americkom Madisone (Štát Wisconsin) začali Reebok CrossFit Games 2017. Počas štyroch dní sa v hlavných kategóriách predstaví 40 najlepších mužov, 40 žien a 40 tímov, ktoré si účasť vybojovali v online kvalifikácii Open a v regionálnych kolách. Okrem toho sa súťaží aj v kategóriách veteránov (masters) a teenagerov do 18 rokov, kde sa v kategórii 14-15 ročných dievčat predstaví aj Slovenka Nina Ladvenicová. Mladá Trnavčanka postúpila do finále Games z druhého miesta z druhého kola online kvalifikácie (teenageri nemajú regionálne kolá), za Američankou Devyn Kim.

Nina začala s CrossFitom pred dvoma rokmi. Predtým sa venovala gymnastike, ktorá jej dala dobrý pohybový základ.

Medzi mužmi má najväčšie šance na víťazstvo obhajca titulu Mat Fraser. Ohroziť ho môže Kanaďan Patrick Vellner a rátať treba aj s víťazom z roku 2015 Benom Smithom. Z Európanov má najväčšie šance Bjorgvin Gudmundsson z Islandu, ktorý vlani skončil ôsmy.

Medzi ženami titul obhajuje Islanďanka Katrin Davidsdottir. Medzi jej najväčšie súperky patrí jej krajanka Sara Sigmundsdottir, Austrálčanky Tia-Clair Toomey a Kara Webb. Prekvapiť môže aj Kristi Eramo, ktorá vlani pri svojom debute skončila ôsma, rovnako aj ďalšie Islanďanky, prípadne aj víťazka z roku 2013, nezničiteľná Angličanka Samantha Briggs.

Vo štvrtok čakal na všetkých pretekárov prvý súťažný workout:

• beh na 1,5 míle (2,4 km)
  • plávanie 500 m

Workout pripomínal triatlon z roku 2012. Aj keď sú crossfitéri skôr rýchlostno-silovo zameraní športovci, Games musia otestovať naozaj všetky stránky kondície. Tých, ktorí sledujú CrossFit už dlhšie, zaradenie vytrvalostnej disciplíny hneď na začiatok neprekvapuje. Je to aj test psychickej pripravenosti pretekárov, ako sa dokážu motivovať do ďalších workoutov. Rich Froning v roku 2012 Games vyhral aj napriek slabšiemu výsledku v úvodnom triatlone.

Medzi mužmi vo štvrtok zvíťazil Fikowski, bývalý plavec, časom 28:45 min. Bolo to už jeho piate víťazstvo v individuálnom workoute na Games. Druhý bol Travis Mayer, tretí Garret Fisher. Medzi ženami triumfovala Tia-Claire Toomey (28:45), o sekundu pred Kristi Eramo. Tretia skončila Briggs.

V súťaži jednotlivcov nasledovali tri kolá cyklokrosu. V ňom bol najlepší Ricky Garard, austrálsky novačik na Games. Druhý bol Fraser, tretí Jonne Koski z Fínska.  U žien v  cyklokrose zvíťazila Kristin Holte z Nórska.

Posledný štvrtkový workout bola kombinácia trhov a muscle-upov, nazvaná Amanda .45. Pozostávala z 5 kôl na čas:
13-11-9-7-5 muscle-upov na kruhoch
13-11-9-7-5 trhov s činkou (60/45 kg)

Medzi mužmi zvládol workout najrýchlejšie Dakota Rager, ktorý minulé roky súťažil v tímoch. Medzi ženami Amandu vyhrala Jamie Greene. Na čele priebežného poradia mužov bol po prvom dni Fraser pred Koskim a Garardom. Na čele priebežného poradia žien bola po štvrtku Tia-Claire Toomey, za ňou Samantha Briggs a Greene.

Teenageri mali ďalej na programe trh na maximálny výkon. Nina skončila na 19-tom mieste výkonom 57 kg. V kombinácii behu a plávania obsadila 4. miesto a po prvom dni jej patrila dvanásta priečka v celkovm poradí 14-15 ročných dievčat.

V piatok si jednotlivci budú musieť poradiť s prekážkovou dráhou a po nej nasleduje trh, kde musia zdolať čo najvyššiu váhu. Deň ukončí chipper (dlhší workout):