PORTÁL SPOLOČNEJ ČESKEJ A SLOVENSKEJ EDÍCIE ČASOPISU TVAROVANIE TELA – KONDIČNÝ TRÉNING – ŠPORTOVÁ VÝŽIVA – SUPLEMENTÁCIA FACEBOOKTWITTERINSTAGRAMYOUTUBE PINTERESTGOOGLE RSS ikona

top banner bg

Odoslať e-mailomVytlačiť
 

Československý pohár do 105 kg pre P. Horňáka

|text: PAVOL GUGA

V predposlednú júlovú sobotu (22. 7.) sa na Štrbskom plese konal Československý pohár silných mužov do 105kg.

Strongman Vysoké Tatry


sasimStredná váhová kategória silných mužov do 105 kg mala na Slovensku premiéru v apríli 2017 na majstrovstvách SR, kde zvíťazil Pavol Horňák. Ten patril k favoritom aj na Štrbskom plese, kde sa početnému publiku predstavilo dovedna deväť pretekárov. Na regulárnosť pokusov dohliadal medzinárodný rozhodca Pavol Guga.

Úvod patril tradične tlakovej disciplíne, ktorá vždy preverí silu pliec a tricepsov. Štandardnú kladu či nápravu nahradil pivný sud. Výborne začal Peter Supák, ktorému 20 zdvihov zabezpečilo víťazstvo v disciplíne. Za ním prekvapivo skončil s 18-timi zdvihmi úradujúci majster SR silnýh mužov do 90 kg Jaroslav Klesa, ktorý sa nestratil ani medzi ťažšími silákmi. Tretie miesto v úvode získal Pali Horňák.

Po ľahšom zahriatí nasledovalo nosenie 130 kilových kufrov. Už druhý triumf si pripísal Supák. Druhé miesto vybojoval český borec Martin Netušil a tretí skončil opäť Horňák, ktorý pomýšľal na víťazstvo, no v úvode nestačil na skvele pripraveného Supáka.

Čo sa mu nezdarilo v prvých dvoch testoch sily, napravil Horňák v kombinácii kačacieho behu so 130 kilovým kufrom a následným prenášaním pivného suda. Po dvoch tretích miestach si pripísal svoju prvú víťaznú disciplínu. Druhé a tretie miesto si delila dvojica Supák a Netušil, ktorým sa stopky zastavili na úplne rovnakom čase.

Predposlednou disciplínou bol superyoke – nosenie vyše 250 kg jarma na vzdialenosť 15 metrov. Práve nosenie jarma nahradilo pôvodnú disciplínu schody sily. Už tretie víťazstvo si pripísal Supák, pre ktorého je daný test ľahkým sústom. Tesne za ním tesne skončil Horňák, prenasledovaný Netušilom. Tempo pretekov jednoznačne diktovala táto trojica.

Záver patril prehadzovaniu 130 kilogramovej gule cez pripravené konštrukcie. Vyrobil ich drevo výrobca Miloš Ursíny, za čo mu patrí obrovská vďaka. Sedem prehodení znamenalo víťazstvo v disciplíne pre Horňáka spolu s Michalom Dzivjakom aJaroslavom Klesom. O druhé miesto sa delil Netušil s Mikulášom Prieložným, pre ktorého to bola premiéra v danej váhovej kategórii. V minulom roku pretekal ešte vo váhe do 90 kg.

Delené tretie miesto Supáka s Petrom Kováčom so štyrmi zdvihmi pozmenilo doterajší priebeh pretekov. V konečnom poradí zvíťazil Pali Horňák, ktorý o jeden bod predstihol Supáka a potvrdil tak status aktuálne najsilnejšieho siláka v strednej váhe do 105 kilogramov. Peter Supák si tiež získal divákov za vskutku bravúrny výkon a tri víťazné disciplíny. Suverénny priebeh pretekov mu pokazila iba nevydarená záverečná skúška sily. Tretie miesto putuje do Českej republiky zásluhou Martina Netušila. Vyrovnanými výkonmi pomaly pridával bod k bodu a získal tak zaslúžene bronzovú medailu.

Za zmienku stojí hlavne štvrté miesto spomínaného majstra SR do 90 kg, Jaroslava Klesu, ktorý bol najľahším pretekárom v štartovom poli. Aj tak sa nenechal zahanbiť a štvrté miesto má pre neho cenu zlata. Ďakujeme borcom za predvedené výkony, najbližšie podujatie v kategórii do 105 kilogramov bude na Športfestivale v Trenčíne 18. 11.!

Poďakovanie patrí aj generálnemu partnerovi, ktorým bola spoločnosť TODOS Bratislava, obci Štrba a starostovi p. Sýkorovi, pánovi Mackovi, Tomášovi Kollárovi a všetkým, ktorí sa akokoľvek podieľali na organizácii pretekov.

Výsledky:

1. Pavol Horňák 39 b
2. Peter Supák 38 b
3. Martin Netušil (ČR) 30 b
4. Jaroslav Klesa 24 b
5. Michal Dzivjak 23,5 b
6. Peter Kováč 20 b
7. Mikuláš Prieložný 19,5 b
8. Tomáš Blažíček 15,5 b
9. Tomáš Mašlonka 14,5b