PORTÁL SPOLOČNEJ ČESKEJ A SLOVENSKEJ EDÍCIE ČASOPISU TVAROVANIE TELA – KONDIČNÝ TRÉNING – ŠPORTOVÁ VÝŽIVA – SUPLEMENTÁCIA FACEBOOKTWITTERINSTAGRAMYOUTUBE PINTERESTGOOGLE RSS ikona

top banner bg

Odoslať e-mailomVytlačiť
 

Čo skôr: strečing alebo činky?

|text: SEAN HYSON

Kĺbová pohyblivosť je jedna z pohybových schopností, ktoré pomáhajú zlepšiť výkon a znížiť riziko zranenia. Rozvíja sa aj pomocou strečingu. Kedy ho však zaradiť: pred alebo po tréningu?

Stretching


Výskum a aj zvyky väčšiny športovcov potvrdzujú, že pred tréningom je najvhodnejší dynamický strečing. Človek plynule prechádza cez viacero polôh, čím pripraví sval na pohyb v rôznych smeroch.

Štúdia publikovaná v Journal of Strength & Conditioning Research zistil, že statický strečing pred samotným výkonom môže mať negatívny vplyv na maximálnu silu. Rozdiel sa môže pohybovať až na úrovni 8 percent. Naťahovaním sa vyradia niektoré mechanizmy v oblasti nervovej regulácie, čo má za následok nižšiu efektivitu v produkcii maximálnej kontrakcie.

Dynamická rozcvička, pri ktorej sa svaly pohybujú okolo krajných polôh a v rôznych smeroch, pripraví telo na záťaž. Je vhodné, ak obsahuje pohyby podobné tým v hlavnej časti tréningovej jednotky, napríklad variácie drepu alebo výpady a vytáčaní. Vo videu nájdete desať užitočných cvikov do rozcvičky. 


Statický strečing zvyšuje pasívny rozsah pohybu svalov. Tiež pomáha pri odplavovaní odpadu zo svalov, preto patrí na záver tréningu, resp. do samostatnej tréningovej jednotky v rámci aktívnej regenerácie.

Static stretch