PORTÁL SPOLOČNEJ ČESKEJ A SLOVENSKEJ EDÍCIE ČASOPISU TVAROVANIE TELA – KONDIČNÝ TRÉNING – ŠPORTOVÁ VÝŽIVA – SUPLEMENTÁCIA FACEBOOKTWITTERINSTAGRAMYOUTUBE PINTERESTGOOGLE RSS ikona

top banner bg

Odoslať e-mailomVytlačiť
 

Čo sa stane, ak prestanem cvičiť na 2 týždne

  • dvojtýždňová prestávka bežnému cvičencovi výraznejšie neuškodí
  • strava bohatá na bielkoviny a kvalitné zdroje sacharidov a tukov pomáha udržať svalovú hmotu a silu
  • telo si oddýchne a po návrate do posilňovne môžete mať viac energie a chuti do cvičenia

Vedci na univerzite Baylor v Texase uskutočnili experiment na dvadsiatich študentoch, ktorí patrili medzi pokročilých cvičencov. Rozdelili ich do dvoch skupín po 20 a každá skupina trénovala štyri týždne podľa rovnakého programu. Potom nasledovala dvojtýždňová prestávka, počas ktorej necvičili vôbec, a ďalší štvortýždňový mikro-cyklus. Jedna skupina prijímala po tréningu 25 g maltrodextrínu (dobre vstrebateľné sacharidy) a druhá 25 gramov srvátkového proteínu. V týždňoch, kedy necvičili, prijímali tieto dávky ráno.

Break from the gym


Počas prvých štyroch týždňov študenti dosiahli pozitívne prírastky v sile aj v svalovej hmote. Čo je však dôležité, počas nasledujúcich dvoch týždňov mimo posilňovne ich nestratili. Znamená to, že dvojtýždňová prestávka od cvičenia bežnému cvičencovi výraznejšie neublíži. Udržaniu svalovej hmoty a sily pomáha aj správna strava. Skupina, ktorá jedla proteín zaznamenala o niečo lepšie výsledky.

Určite nie je dobré stráviť celú dovolenku povaľovaním sa na pláži alebo doma na záhrade. Niekoľko tipov na tréning na dovolenke nájdete aj na blogu M&F.

U profesionálnych športovcov je situácia odlišná. Už aj niekoľkodňový výpadok sa môže negatívne prejaviť na ich forme, najmä vo vrcholnej časti prípravy. U začiatočníka, ktorý sa tréningu venuje len pár týždňov, dvojtýždenný výpadok môže spôsobiť ochabnutie novo vypestovaných návykov. Svalová pamäť však pomôže k ich rýchlejšiemu znovunadobudnutiu.