PORTÁL SPOLOČNEJ ČESKEJ A SLOVENSKEJ EDÍCIE ČASOPISU TVAROVANIE TELA – KONDIČNÝ TRÉNING – ŠPORTOVÁ VÝŽIVA – SUPLEMENTÁCIA FACEBOOKTWITTERINSTAGRAMYOUTUBE PINTERESTGOOGLE RSS ikona

top banner bg

Odoslať e-mailomVytlačiť
 

Michael Phelps: preteky so žralokom a vlastné fitko

|text: DYLAN WHITE

Preteky medzi najslávnejším plavcom na svete a obávaným žralokom. Michael Phelps, držiteľ 28 olympijských medailí (z toho 23 zlatých) je najúspešnejší športovec v olympijskej histórii. V špeciálnom programe Discovery Channel si to rozdá s obávaným predátorom. Biely žralok dorastá do dĺžky 6,3 metra a môže vážiť až 1,900 kg. Pri plávaní dosahuje rýchlosť až 56 km/h. Preslávil sa aj vďaka filmu Stevena Spielberga Čeluste (1975). Michael v súvislosti s netradičnými pretekmi odpovedal na otázky partnerského magazínu.

phelps shark


 Dá sa nejako pripraviť na tieto preteky?

Hneď ako ma oslovili tvorcovia špeciálu, povedal som áno. Je to zaujímavá výzva a možnosť naučiť sa veľa o žralokoch. Je zaujímavé sledovať ich zo špeciálnej potápačskej klietky, kedy sa nosom priblížia doslova na pár centimetrov.

Preteky sa uskutočnia približne rok po tvojom poslednom súťažnom štarte. Ako sa udržiavaš vo forme?

Prvých pár mesiacov po Olympiáde v Riu som si dal voľnejší režim. Potom som a vrátil k pravidelným tréningom. Trénujem 5-6 krát do týždňa, viac sa venujem tréningu s činkami. Počas kariéry som sa nikdy nezameriaval na svalstvo rúk, skôr som pracoval na nohách, ktoré sú môj hlavný "motor". Preto teraz tlačím benčpres, kedy môžem. Inšpiroval ma tréning Dwayna The Rocka Johnsona pre film Hercules ( Rockov tréning sme priniesli v čísle 2/2015). Zo začiatku ma tréningy ničili, nebol som zvyknutý toľko posilňovať. Je to niečo iné, ako záťaž v bazéne a baví ma to. Snažím sa udržať sa v dobrej forme a okrem toho sa venujem svojim obchodným aktivitám. Chcem si otvoriť vlastnú telocvičňu.

Phelps


Čo pre teba znamená mať vlastné fitko?

Je to kúsok súkromia, kam môžem prísť a zacvičiť si. Nikto ma medzi sériami nevyrušuje, môžem sa sústrediť na svoj cieľ. Chcem si udržať hmotnosť okolo 95 kg a zredukovať telesný tuk. Minulý rok som mal okolo 4,5 percenta, tam by som sa chcel dopracovať.

Bolo o tebe známe, že počas vrcholného tréningu konzumuješ vyše 10 000 kalórii denne. Ako vyzerá tvoja strava teraz?

O svojom tele rozmýšľam ako o pretekárskom aute, ktoré musí dostať kvalitné palivo. Kedysi som jedával plno sladkostí ale teraz viem, že sú aj lepšie možnosti, ako doplniť energiu. Po skončení aktívnej kariéry som si chvíľu nedával pozor a bol som "z formy". Nemôžete prijímať také množstvo kalórii, keď je váš výdaj nulový. Preto si dávam na stravu väčší pozor. Nejem červené mäso, pretože moje telo má problémy s jeho trávením. Uprednostňujem kuracie a ryby. Najhoršie je, že mám stále chuť na snacky. Snažím sa to riešiť šalátmi, ktoré konzumujem vo veľkej miere. Občas si dám hamburger a nedávno mi mama poslala z Baltimore (odkiaľ Phelps pochádza) kraba, ktorého som si ugriloval na záhrade.

Preteky medzi Michaelom a žralokom sú naplánované na nedeľu 23. júla 2017 o ôsmej večer (amerického času) na The Discovery Channel.