PORTÁL SPOLOČNEJ ČESKEJ A SLOVENSKEJ EDÍCIE ČASOPISU TVAROVANIE TELA – KONDIČNÝ TRÉNING – ŠPORTOVÁ VÝŽIVA – SUPLEMENTÁCIA FACEBOOKTWITTERINSTAGRAMYOUTUBE PINTERESTGOOGLE RSS ikona

top banner bg

Odoslať e-mailomVytlačiť
 

V Banskej Bystrici víťazstvo Štefaňáka!

|text: PAVOL GUGA

Slovenský pohár silných mužov, ktorý v roku 2017 nesie označenie Allnutrition cup, sa posunul do svojej druhej polovice. Tento rok silní muži absolvujú dovedna sedem kôl strongman ligy a 17. júna si v Banskej Bystrici zmerali sily v štvrtom kole.

Strongman BB


sasimPreteky boli zaradené aj do Euroligy a tak sa na štarte objavili dvaja českí pretekári Filip Sukovatý Pavol Košťál. Celkovo sa tak na štarte objavilo 15 silákov. Nad akciou prevzal záštitu primátor Banskej Bystrice, Ján Nosko a moderoval viceprezident SASIM-u Milan Gabrhel.

V Banskej Bystrici sídli pivovar Urpiner a tak úvod pretekov patril noseniu pivných sudov na vzdialenosť 30 metrov. Rýchle nohy na prvej z piatich testov sily Maroš Štefaňák pred navrátilcom Richardom KotianomTomášom Pirosom.

Druhá disciplína bolo dvíhanie 90 kg jednoručky nad hlavu. Nik zo zúčastnených ju nedokázal zdvihnúť podľa regulárnych pravidiel, na ktoré dohliadal medzinárodný rozhodca, Pavol Guga. Najbližšie k tomu bol Pavol Horňák, ktorý keby bol ustál minimálne sekundu s vystretou rukou, mohol sa radovať z plného bodového zisku.

V strede pretekov siláci dvíhali hrubú osku, čiže nápravu. Nasledoval mŕtvy ťah s 245 kg. Trhačky neboli povolené, ale to nevadilo Štefaňákovi, ktorý poľahky predviedol šesť platných zdvihov. Druhý skončil Zsolt Zlatner s piatimi a tretie miesto si delili Denis HanákLadislav Kovácz so štyrmi opakovaniami. Navrátilec Kotian si pri treťom zdvihu poranil biceps a rozhodol sa odstúpiť z podujatia.

Predposledným testom bolo dvíhanie klady vážiacej 115 kg, ktorá je našim pretekárom dobre známa. Najviac zdvihov predviedla trojica pretekárov Piros, Fuska a Michal Dzivjak so štyrmi opakovaniami. Za nimi skončilo opäť trio Štefaňák, Horňák a Kovácz s tromi, tretie miesto patrilo už iba dvojici Zlatner a Peter Očovay s dvojicou opakovaní. Poltucta pretekárov nepredviedlo ani jeden zdvih.

Záver vydareného štvrtého kola Allnutrition cupu patril štyrom otočeniam 400 kilovej pneumatiky. Víťazstvom v disciplíne si upevnil prvé miesto v celkovom poradí Maroš Štefaňák. Ten prišiel v minulom roku na svoju prvú silácku súťaž práve sem do Banskej Bystrice, zvíťazil a po roku svoj triumf zopakoval. V tohtoročnej edícii má skvelú bilanciu a to tri prvé a jedno druhé miesto. Druhý skončil v prevracaní pneumatiky Horňák pred tretím Dzivjakom.

Po zrátaní bodov sa tak z víťazstva radoval spomenutý Štefaňák. Druhé miesto si pripísal Mário Fuska, aktuálny majster Slovenska v dvíhaní klady. Prišiel skvele pripravený a po prvých dvoch nezdaroch (Prešov, Kajal) si tak odniesol striebornú medailu z Bystrice.

Tretí skončil účastník majstrovstiev Slovenska silných mužov v Púchove, Zsolt Zlatner. V tomto chlapcovi drieme veľký potenciál do budúcna a ak vylepší svoju techniku so strongman náčiním a odstráni slabiny, bude veľmi ťažké ho poraziť.

Výsledky:

1. Maroš Štefaňák 56 b, 2. Mário Fuska 41 b, 3. Zsolt Zlatner 39,5 b, 4. Laci Kovácz 39,5 b, 5. Tomáš Piros 39 b, 6. Michal Dzivjak 38,5 b, 7. Pavol Horňák 37 b, 8. Peter Očovay 30,5 b, 9. Denis Hanák 29,5 b, 10. Peter Supák 27 b, 11. Richard Kotian 25 b (odstúpil po 3.disc.), 12. Filip Sukovatý 12,5 b, 13. Pavol Košťál 12 b (obaja ČR), 14. Michal Póša 8 b, 15. Radovan Kollár 5 b.

Ďakujeme všetkým partnerom, hlavne primátorovi mesta Banská Bystrica, Jánovi Noskovi, ktorý prevzal záštitu nad podujatím a aj podporil silácku akciu. Vďaka patrí aj Milošovi Ursínimu, ktorý ako generálny partner pretekov zabezpečil všetko potrebné. V neposlednom rade patrí poďakovanie aj nášmu celoročnému partnerovi, spoločnosti ALLNUTRITION, ktorá opäť pripravila skvelé ceny pre našich pretekárov. Najbližšie sa vidíme 15. júla na piatom kole Slovenského pohára, Allnutrition cup-u na Duchonke!