PORTÁL SPOLOČNEJ ČESKEJ A SLOVENSKEJ EDÍCIE ČASOPISU TVAROVANIE TELA – KONDIČNÝ TRÉNING – ŠPORTOVÁ VÝŽIVA – SUPLEMENTÁCIA FACEBOOKTWITTERINSTAGRAMYOUTUBE PINTERESTGOOGLE RSS ikona

top banner bg

Odoslať e-mailomVytlačiť
 

Top doplnok výživy - výsledky prieskumu

Podľa prieskumu uskutočneného na web stránke M&F a na našom Facebooku je najobľúbenejším doplnkom výživy čitateľov srvátkový proteín, za ktorý hlasovalo vyše 40 percent účastníkov. Srvátkový proteín sa vyznačuje rýchlou vstrebateľnosťou (najmä ak máte izolát) a obsahuje všetky esenciálne aminokyseliny - základné stavebné jednotky bielkovín.

Na druhej priečke sa umiestnili BCAA - aminokyseliny s rozvetveným reťazcom. BCAA podporujú syntézu bielkovín priamo vo svaloch a ochraňujú svalovú hmotu pred rozpadom. Plnia aj funkcie v oblasti činnosti nervového systému, kde potláčajú únavu a zlepšujú funkcie mozgu.

Na tretej priečke skončili spoločne kreatín a predtréningové stimulanty. Kreatín je zdroj energie pre svalovú prácu pri krátkych a intenzívnych výkonoch v trvaní niekoľkých sekúnd (šprinty, skoky, séria ťažkých drepov). Jeho užívanie vám umožní trénovať tvrdšie, čo sa môže prejaviť v náraste svalovej hmoty a sily.

Predtréningovým timulantom sa venoval redaktorm M&F Erik Rédli na svojom blogu. Ich spoločným znakom je, že obsahujú látky potláčajúce únavu (kofeín, taurín) a látky ktoré čistia prostredie vo svale a zlepšujú zásobenie svalov kyslíkom (beta-alanín, l-arginín).

Top doplnok vysledky