PORTÁL SPOLOČNEJ ČESKEJ A SLOVENSKEJ EDÍCIE ČASOPISU TVAROVANIE TELA – KONDIČNÝ TRÉNING – ŠPORTOVÁ VÝŽIVA – SUPLEMENTÁCIA FACEBOOKTWITTERINSTAGRAMYOUTUBE PINTERESTGOOGLE RSS ikona

top banner bg

Odoslať e-mailomVytlačiť
 

V Kajali najsilnejší T. Piros

|text: PAVOL GUGA  |foto: BORIS BÁRDOŠ

sasimSlovenský pohár silných mužov sa v roku 2017 koná s prídomkom ALLnutrition Cup. V predposlednú májovú sobotu sa druhé kolo amatérskej strongman ligy odohralo v obci Kajal neďaleko Galanty. Za organizáciou zápolenia v Kajali stojí iniciatíva miestneho strongmana Tomáša Pirosa, ktorý na tamojšom futbalovom štadióne usporiadal už druhý ročník siláckej súťaže.

Strongman Kajal 17 185
V popredí medailisti, činovníci a hostia súťaže (zľava): medzinárodný rozhodca Pavol Guga, Maroš Štefaňák (2.), Tomáš Piros (1.), Martin Dulai (3.), riaditeľ súťaže Milan Gabrhel, starostka obce Kajal Lívia Farkašová.


Po prvom kole v Prešove tak siláci zavítali na juh Slovenska, kde ich privítala starostka obce Lívia Farkašová, ktorá prevzala i záštitu nad podujatím.

Prvou skúškou sily bola tlaková kombinácia: najprv zdvih 80-kilovej jednoručky, potom 100-kilovej skaly. Pokiaľ pretekár zvládol po jednom opakovaní s jednoručkou i skalou, mohol prejsť ku 120-kilovej náprave a vo zvyšnom čase z limitu jednej minúty sa pokúsiť o maximum opakovaní. Až poltuctu pretekárov potrápila jednoručka, ktorú nedokázali zodvihnúť a v úvode im v kolónke „body“ zasvietila nula. Prvenstvo si rozdelili víťaz prvého kola Maroš Štefaňák a domáci Piros, ktorí s nápravou zvládli zhodne po dve opakovania. Nápravu dostal nad hlavu ešte Martin Dulai (1).

Ako druhé v poradí nasledovalo vykladanie gúľ, vážiacich postupne 110, 120 a 140 kg, na vyše 1,5 metra vysokú platformu, ktorá potrápila najmä nižších pretekárov. Všetky tri méty dokázal za neuveriteľných 10,55 sekundy vyložiť Piros pred Štefaňákom (12,31 s) a Dulaiom (14,07 s), ktorý sa po menších zdravotných peripetiách vrátil vo skvelej forme.

Treťou disciplínou bolo nosenie 300-kilového jarma na pleciach na vzdialenosť 15 metrov. Pokiaľ to siláci zvládli, mali na rovnakú vzdialenosť preniesť i 110-kilovú guľu a prehodiť ju ponad jarmo. Až vtedy medzinárodný rozhodca Pavol Guga zastavil čas na stopkách. V skutku náročný test umocňoval mierne nerovný povrch futbalového ihriska. Najrýchlejší bol Piros, ktorý si brúsil zuby na domáce zlato – pred Štefaňákom a Denisom Hanákom.

Predposlednou disciplínou bolo prenášanie 130-kilového kajalského erbu na 30 metrov. Siláci ale nemohli erb na zem položiť. Prvá dvojica si len vymenila poradie z predošlého testu sily: plný bodový zisk bral Štefaňák pred Pirosom. Za nimi skončil Dulai. Početné publikum privádzal do varu dlhoročný moderátor siláckych podujatí a viceprezident Slovenskej asociácie silných mužov Milan Gabrhel.

V prestávkach zaujali svojimi exhibičnými vystúpeniami fitnesky z oddielu Fitness Gabrhel – úradujúca majsterka Európy Miška Pavleová, Karolína Holbová a Nina Mária Remo. Ehibíciu predviedol aj profesionál František Piros, ktorý ukázal 10 tlakov nad hlavu so 150-kilovou kladou!

Záver tradične patril ťahaniu 7,5-tonového kamiónu – bez lana, len s pomocou popruhov. Víťazom divácky obľúbenej disciplíny sa stal Peter Očovay pred Pirosom a Michalom Dzvijakom.

Po výkonnostne veľmi vyrovnanom účinkovaní v súťaži s tromi prvenstvami v disciplínach a bez jediného zaváhania zvíťazil Tomáš Piros. Jeho radosť bola o to väčšia, že triumfoval na domácej pôde, navyše deň pred súťažou oslávil narodeniny. Víťazstvom si tak doprial ten najlepší dar.

Druhé miesto v končenom hodnotení pripadlo Marošovi Štefaňákovi, ktorý takisto ukázal vyrovnanú výkonnosť bez výraznejšej slabiny. Tretí skončil Martin Dulai, ktorý po absencii v úvodnom kole oplýval energiou a po zdravotných problémoch z minulosti sa zdá, že je späť – a to v plnej paráde.

Výsledky: 1. Tomáš Piros 67,5 bodu, 2. Maroš Štefaňák 62,5, 3. Martin Dulai 51, 4. Jozef Vrtal 45,5, 5. Dávid Tóth 40,5, 6. Peter Očovay 40,5, 7. Pavol Horňák 40,5, 8. Gabriel Tóth 32,5, 9. Peter Supák 31,5, 10. Denis Hanák 25,5, 11. Michal Dzivjak 22,5, 12. Radovan Kollár 22, 13. Mário Fuska 18, 14. Tomáš Jurkovič 4.

Piros naprava
Tomáš Piros


Piros gule

Piros erb

Piros jednorucka

Piros kamen

Piros kamion


Stefanak naprava

Maroš Štefaňák

Stefanak gule


Dulai naprava
Martin Dulai

Dulai yoke


Vrtal gule

Jozef VrtalVrtal kamen


 

Toth prehodenie gule
Gabriel Tóth


Supak erb
Peter Supák


F.Piros klada
František Piros exhibične predviedol tlaky nad hlavu so 150-kilovou kladou. Zvládol 10 opakovaní!