PORTÁL SPOLOČNEJ ČESKEJ A SLOVENSKEJ EDÍCIE ČASOPISU TVAROVANIE TELA – KONDIČNÝ TRÉNING – ŠPORTOVÁ VÝŽIVA – SUPLEMENTÁCIA FACEBOOKTWITTERINSTAGRAMYOUTUBE PINTERESTGOOGLE RSS ikona

top banner bg

Odoslať e-mailomVytlačiť
 

Najsilnejším Slovákom opäť Petrík (VIDEO)

|text: PAVOL GUGA |foto: BORIS BÁRDOŠ

sasimOsem borcov, vrátane troch členov slovenského profesionálneho tímu SASIM, sa v nedeľu 30. 4. stretlo na pešej zóne v Púchove, aby súperili o prestížny titul Najsilnejší Slovák 2017. (Najvyššia domáca silácka súťaž Slovenskej asociácie silných mužov sa tam vrátila presne po roku.) V úlohe moderátora sprevádzal početné púchovské publikum (cca 600 divákov) Milan Gabrhel, na regulárnosť zápolenia dohliadali medzinárodný rozhodca Pavol Guga a Branislav Golier, ktorý si zmieňovaný silácky titul v minulosti vybojoval šesťkrát.

Slovak Strongman


Úvod súťaže patril testu tlakovej sily pliec a tricepsov – zdvihu 135 kg vážiacej klady zo zeme nad hlavu. Najviac opakovaní v časovom limite jednej minúty zvládol podľa očakávania František Piros. Tlakový fenomén z Galanty, ktorý má osobný rekord 190 kg (a ambíciu – ako prvý Slovák – v blízkom čase prekonať i métu 200 kg), predviedol osem ľahučkých opakovaní, pričom v prípade potreby mal niekoľko ďalších v talóne. Keďže však – vzhľadom na vylosované poradie – nastupoval na disciplínu až po svojich najvážnejších súperoch, mohol taktizovať a urobiť len toľko, aby predstihol svojho najväčšieho rivala Igora Petríka (7). Tretí najvyšší výkon predviedol Milan Šuľan (4), kvarteto borcov nezvládlo ani jediný zdvih.

Nasledovala farmárska chôdza s párom 150-kilových kufrov. Tentoraz si prvenstvo vybojoval Petrík pred Ivanom Hryhorovským, ktorý pred cieľom mierne zaváhal. Tretie miesto v klasickej previerke sily úchopu obsadil nováčik Jozef Vrtal. Výrazný výkonnostný progres zaznamenal Piros, pre ktorého bol úchop v minulosti skôr handicapom. Obsadil štvrté miesto a a nebyť nepríjemných kŕčov, určite by vo farmárskej chôdzi atakoval medailovú pozíciu.

Prevracanie 600-kilovej pneumatiky (štyri otočenia) predstavovalo už druhú víťaznú disciplínu pre Igora Petríka – pred Pirosom a duom Šuľan-Vrtal. Mimochodom, nováčik Vrtal bude s veľkou pravdepodobnosťou patriť medzi ašpirantov na popredné priečky v tohtoročnom seriáli Slovenského pohára.

Predposlednou skúškou bol tzv. car deadlift, čiže mŕtvy ťah s automobilom na špeciálnej konštrukcii. Táto disciplína mala dvoch víťazov: Petrík i Piros zvládli za 60 sekúnd zhodne po 14 opakovaní.

Záver šampionátu patril ťahaniu 7,5-tonového ťahača od spoločnosti Labant Púchov. Prvenstvom v ňom sa na tretie miesto v celkovom poradí vyšvihol Ivan Hryhorovský, pre ktorého ide o doposiaľ najvyššie umiestnenie na majstrovstvách Slovenska. Zaváhanie priebežného lídra Petríka rezultovalo do situácie, že on i Piros mali v závere atraktívneho podujatia navlas rovnaký počet bodov. Petrík mal však lepšie skóre z jednotlivých disciplín (3 prvenstvá oproti dvom Pirosa), čo napokon rozhodlo o tom, že získal v poradí už svoj štvrtý titul majstra Slovenska. Petrík sa v posledných rokoch profiluje ako komplexný pretekár bez zjavnej slabiny, pozoruhodne sa zlepšil v tlakových disciplínach, navyše disponuje železným úchopom. Na domácej pôde tak nachádza premožiteľa len veľmi ťažko.

Druhé miesto v končenom hodnotení obsadil František Piros, ktorému sa postupne darí odstrániť handicap slabšieho úchopu, pričom najmä v tlakových testoch sily patrí do širšej európskej špičky.

Výsledky: 1. Igor Petrík 34,5, 2. František Piros 34,5, 3. Ivan Hryhorovský 21, 4. Milan Šuľan 20,5, 5. Miroslav Pohlodek 16,5, 6. Zsolt Zlatner 14,5, 7. Jozef Vrtal 12,5, 8. Michal Dzivjak 9,5.

Atmosféru siláckych zápolení približuje i toto video.


Slovak Strongman
Medailové trio (zľava): 3. Hryhorovský, 1. Petrík, 2. Piros.


Slovak Strongman


Slovak Strongman


Slovak Strongman


Slovak Strongman

Igor Petrík


Slovak StrongmanSlovak Strongman


Slovak Strongman

František Piros


Slovak Strongman


Slovak Strongman

Ivan Hryhorovský


Slovak Strongman

Milan Šuľan


Slovak Strongman

Jozef Vrtal