PORTÁL SPOLOČNEJ ČESKEJ A SLOVENSKEJ EDÍCIE ČASOPISU TVAROVANIE TELA – KONDIČNÝ TRÉNING – ŠPORTOVÁ VÝŽIVA – SUPLEMENTÁCIA FACEBOOKTWITTERINSTAGRAMYOUTUBE PINTERESTGOOGLE RSS ikona

top logo 1 februar

Odoslať e-mailomVytlačiť

Carpathian Games 2017

|text a foto: ERIK RÉDLI

Cez víkend 8.-9. apríla 2017 sa v športovej hale Elán v Bratislave konal premiérový ročník Carpathian Games 2017. Súťažiaci z viacerých krajín strednej Európy si zmerali sily vo funkčnom fitness. Počas dvoch dní na nich čakalo 7 workoutov v štýle crossfit, ktoré preverili všetky zložky kondície. Desať najlepších mužov, päť najlepších žien a desať tímov postúpilo do siedmeho — finálového workoutu v nedeľu poobede. V kategórii mužov zvíťazil Ľudovít Czókoly, v kategórii žien Fédra Szakolczai a v zmiešaných tímoch Sisu & Pati.

Hneď prvý sobotný workout preveril silu a výbušnosť pretekárov, rovnako aj ich vzpieračské zručnosti. V komplexe trh + trh z visu museli zdolať čo najvyššiu váhu. Pretekár mal k dispozícii ľubovoľný počet pokusov v časovom limite 6 minút. Najlepší výkon predviedla trojica Renato Concolino, Ondřej Pokorný a Ľudovít Czókoly, ktorí v komplexe zdolali 112,5 kg. Medzi ženami vyhrala Fédra Szakolczai s 80 kg a v kategórii zmiešaných tímov nadvíhali najviac Sisu & Pati (súčet 172.5 kg).

trh Renato Concolino

Potom nasledovala 2 min prestávka pred druhým workoutom, čo bola chôdza na rukách na max. vzdialenosť v limite dvoch minút. V tejto disciplíne rozhodovala koordinácia pohybu a aj schopnosť zotaviť sa po vzpieračskej časti. Jakub Brichta, víťaz CrossFit Games Open v rámci ČR, prešiel 104 metrov; u žien zvíťazila Elia Navarro s 54 metrami.

HS walk

Tretí workout bola kombinácia mŕtveho ťahu so 105 kg (ženy 80 kg) a výskoku na box; 3 kolá na čas s klesajúcimi počtami opakovaní po 21, 15 a 9 v poslednom kole. S workoutom si najrýchlejšie poradil Ľudovít Czókoly (2:48), ktorý sa tento rok prebojoval do regionálneho kola CrossFit Games 2017. U žien opäť triumfovala Elia Navarro za 3:32.

Ľudovít CzókolyĽudovít Czókoly

V súťaži družstiev boli pravidlá trošku odlišné. Mŕtve ťahy sa robili vo dvojici a na mužskej strane osky bola naložená ťažšia váha. Súťažiaci sa museli navzájom skoordinovať. Pri preskokoch boxu sa mohli ľubovoľne striedať, každý však musel absolvovať aspoň jeden výskok s preskokom alebo prechdom na opačnú stranu boxu. Vo workoute 3 vyhrali Ultimate Fitness časom 3:31.

team deadlift

Štvrtý workout bol tzv. chipper – dlhší workout obsahujúci viac ako 4 cviky. Na pretekárov čakalo:

• 50 wallballs
  • 40 GDH situps s dotykom medicinbalu v spodnej pozícii
  • 30 drepov s činkou nad hlavou 60/40 kg
  • 40 burpees ponad os činky
  • 50 alternating pistols - drepy na jednej nohe

wallballRadoslav Ivan - wallball

ghd situpPavel Frajdt počas GHD situps, vedľa Martin Kružlic.

OHSLucia Kršková - drepy s činkou nad hlavou

Jakub Brichta burpee jumpJakub Brichta preskakuje činku. V pozadí Martin Kadlec.

Jakub Brichta pistol logJakub Brichta je dobrý v gymnastických prvkoch, čo potvrdil aj pri pistols.

pistols Nina Rondzíková dokončuje workout 4.

Tímy robili alternating wallballs – jeden pretekár vykonal drep a hod lopty na cieľ, odrazenú loptu chytil druhý pretekár a pokračoval ďalším opakovaním. Takto sa striedali až do ukončenia všetkých opakovaní. Lopta pri preberaní nesmela padnúť na zem, inak im rozhodca zarátal neplatný pokus (no rep).

Nedeľa

Prvý nedeľný workout pozostával zo štyroch kôl: 24 kalórii na assault bike a šplh na lane. V prvom kole musel súťažiaci vyšplhať na lano 4 krát, počty šplhov v nasledujúcich kolách klesali na 3,2 a 1. Workout vyhral Pavel Frajdt, u žien Fédra Szakolczai.

assault bike Pavel Frajdt (vpravo) zvíťazil v kombinácii assault bike a šplhu na lano.

splh na lano

Špln na lano po bicyklovaní dal zabrať.

Tímy museli najskôr odšliapať 200 kalórií na assault bike a potom maximálny počet šplhov v časovom limite. Každý musel vyšplhať aspoň raz. Najrýchlejší boli Sisu & Pati.

assault bike teams

Workout 5 bola rýchla kombinácia 50/30 kľukov na kruhoch (ring dips) a 10 premiestnení veľkej činky do drepu (squat clean). Počty opakovaní boli 50/30 pre a váhy činky 100/65 kg. Ring dipy dajú zabrať tricepsom a ramenám, čo ovplyvní výkon pri cleanoch. Po každých dvoch opakovaniach premiestnenia sa pretekár s činkou posunul do ďalšej zóny. Rozhodcom a aj divákom to zlepšilo prehľad. Elia Navarro workoutom prešla v čase 1:16 min (!); u mužov bol najrýchlejší Gábor Török za 2:15. Tímy mali opäť o niečo iné zloženie workoutu, ring dipy si delili. Najrýchlejší boli znovu Sisu & Pati.

E Navarro Elia Navarro

Fédra SzakolczaiFédra Szakolczai

ringsJakub Kobliček dkončuje ďalšie opakovanie ring dipov.

cleansMichal Merganič nemal so 100 kg činkou vážnejšie problémy.

Do finále postupovalo desať najlepších v každej kategórii podľa priebežného poradia. Workout mal príznačný názov Pomsta Pepka Námorníka (Poppey's Revenge). Táto kreslená postavička je známa neobvykle vypracovaným svalstvom predlaktia a práve tieto svaly, spolu s úchopom, dostali poriadne zabrať. Pretekári si museli rozdeliť počty opakovaní a zaraďovať pravidelné prestávky, aby sa príliš neunavili. Aj tak museli prekonávať poriadnu dávku bolesti, ako to už vo finálových workoutoch býva zvykom. Vtedy platí, že šport často prináša aj nepríjemné chvíle, zvládnutie ktorých človeka posúva ďalej.

Pretekárov v kategóriách jednotlivcov čakali 4 kolá tejto zostavy cvikov:

12 premiestnení činky z visu (hang clean) so 75/5 kg

10 výrazov činky nad hlavu z pliec (ľubovoľným spôsobom)

8 chest-to-bar pullups (zhyby s dotykom hrudníka o hrazdu)

6 muscle-upov na kruhoch muži/4 muscle-upy na hrazde ženy

ring muscleupRing muscle-upy na záver súťaže.

Kto niekedy skúšal muscle-up alebo aspoň zhyby s dotykom hrude vie, že tieto cviky sú náročné aj keď je človek oddýchnutý. Pretekári už mali za sebou 6 workoutov za dva dni. Finále najrýchlejšie zdolal Ľudovít Czókoly, ktorý sa stal aj celkovým víťazom súťaže. Na druhú priečku v priebežnom poradí sa dostal Jakub Brichta. Tretí skončil Gábor Török. U žien si prvé miesto postrážila Elia Navarro pred Fédrou Szakolczai a Luciou Krškovou. V súťaži tímov vyhrali Sisu & Pati pred CrossFit B'Bros a Must b nuthn. Tímy vo workoute robili len prvé tri cviky. Muscle-upy na kruhoch prišli na rad až v samostatnej šesťminútovke po uplynutí limitu na prvú časť workoutu. Každý tím sa snažil urobiť čo najviac opakovaní.

Gabor Torok Gábor Török (vľavo) a Pavel Frajdt.

Partner podujatia Under Armour venoval špeciálne ceny pre najlepšieho Slováka a Slovenku. Stali sa nimi Czókoly a Lucia Kršková.

Na záver organizátori súťaže Ondrej Tencer a David Egydy pozvali na plochu všetkých súťažiacich, rozhodcov, dobrovoľníkov a aj divákov aby zapózovali na spoločnej foto.

CG top three menZľava: 2. Brichta, 1. Czókoly, 3. Török.

CG top three women2. Szakolczai, 1. Navarro, 3. Kršková.

CG top three teams2. CrossFit B'Bros, 1. Sisu & Pati, 3. Must b nuthn

organizers and judges Zľava organizátori David Egydy a Ondrej Tencer a hlavný rozhodca ľlja Číž.