PORTÁL SPOLOČNEJ ČESKEJ A SLOVENSKEJ EDÍCIE ČASOPISU TVAROVANIE TELA – KONDIČNÝ TRÉNING – ŠPORTOVÁ VÝŽIVA – SUPLEMENTÁCIA FACEBOOKTWITTERINSTAGRAMYOUTUBE PINTERESTGOOGLE RSS ikona

top banner bg

Odoslať e-mailomVytlačiť
 

Open: 17.5 : thruster a švihadlo

|text: ERIK RÉDLI

Thrustre a dvojšvihy na švihadle sú dva typické prvky crossfitu, ktoré sa počas Open 2017 ešte neobjavili. Preto nebolo ťažké uhádnuť, že riaditeľ CrossFit Games Dave Castro si ich šetril do posledného kola 17.5.

Na súťažiacich čakalo 10 kôl tejto kombinácie.

  • 9 thrusterov (43/30 kg)
  • 35 double-unders

Thruster je kombinácia čelného drepu a výrazu činky nad hlavu. Dráha pohybu je jednoduchá, hore a dole, cvik však zapojí celé telo a človek ho pocíti na svojej kondícii už po niekoľkých opakovaniach. Preto thruster patrí medzi najobávanejšie prostriedky CrossFitu medzi bežnými cvičencami. Podobne aj double-under (dvojšvih), pri ktorom počas jedného výskoku pretočíme švihadlo pod telom dvakrát. Vyžaduje si dobrú koordináciu pohybov a rytmus.

Dôležité je zvoliť si správne tempo a nedeliť zbytočne thrustre na menšie série. Dostať činku znova na plecia zaberie cenné sekundy. Rovnako aj prerušenie dvojšvihov človeka vyhodí z rytmu. Špičkový pretekár s vysokou odolnosťou voči svalovej únave prechádza z jedného cviku na druhý prakticky bez prerušenia. Sekundy môže stratiť len chybou. Menej zdatní účastníci musia vložiť prestávky, pretože únava zhoršuje koordináciu pohybov, čo sa negatívne prejaví najmä v double-underoch.

V priamom prenose z vyhlásenia 17.5 si to rozdali Islanďanky, dvojnásobná víťazka Katrin Davidsdottir (2015, 2016) a Sara Sigmundsdottir (3. v 2016). Ich napínavý súboj si môžete pozrieť tu.


Open 17.5 skompletizoval rebríček a rozhodol o postupujúcich do regionálnych kôl.

Medzi mužmi si prvú priečku udržal Mathew Fraser, ktorý dosiahol v 17.5 najlepší čas 6:24. Na druhom mieste v svetovom rebríčku je Noah Ohlsen, tretí je Alex Vignault. Na štvrtú priečku sa prepracoval najlepší Európan Karl Gudmundsson. Na 18-tej priečke v rámci Európy je Slovák Ľudovít Czókoly, čo znamená, že postúpil na regionálne kolo Meridian Regional, ktoré sa koná 2.-4. júna v Madride. Tridsať najlepších mužov aj žien z Európy a desať z regiónu Afrika sa pobije o tri postupové miesta na CrossFit Games 2017.

U žien sa na prvú priečku vo svete prebojovala Sara Sigmundsdottir, ktorá ešte zlepšila svoj čas zo štvrtkového súboja s Katrin. Druhá je Kari Pearce, tretia Camile Leblanc Bazinet. Katrin Davidsdottir je 10. V Európe zvíťazila Samantha Briggs.

Medzi Slovákmi sa poradie nezmenilo, na čele sa udržal Czókoly pred Ondrejom Tencerom a Jozefom Porubským. Najlepších 16 pretekárov na Slovensku. Celý rebríček nájdete na stránke CrossFit Games. Poradie sa nezmenilo ani u žien: Karin Freyová, Lucia Kršková a Monika Bajanová.

Open 2017 Slovakia Men


Open 2017 Slovakia Women


V Českej republike sa na tretiu priečku za Jakuba Brichtu a Petra Schlegela prepracoval Renato Concolino. Martin Štepánek je v kategórii masters 40-44 na 7. priečke v rámci Európy. U žien ostalo poradie Soňa Karásková, Alexandra Pettersson a Dorota Dzinková.

Open 2017 Czech men


Open 2017 Czech Women


V kategórii 14-15 ročných dievčat obsadila Slovenka Nina Ladvenicová 5. priečku v celosvetovom poradí a vyhrala Open v rámci Európy. Dvesto najlepších z každej teenagerskej kategórie postupuje do druhého kola online kvalifikácie, odkiaľ sa 20 najlepších (v každej kategórii) predstaví vo finále Games.