PORTÁL SPOLOČNEJ ČESKEJ A SLOVENSKEJ EDÍCIE ČASOPISU TVAROVANIE TELA – KONDIČNÝ TRÉNING – ŠPORTOVÁ VÝŽIVA – SUPLEMENTÁCIA FACEBOOKTWITTERINSTAGRAMYOUTUBE PINTERESTGOOGLE RSS ikona

top banner bg

Odoslať e-mailomVytlačiť

 

Ako sa správať vo verejnej posilňovni I. 

|text: ANTHONY J. YEUNG

Skúsení cvičenci vedia, že stojan na drepy neslúži na precvičovanie bicepsov a aj to, že v pondelok večer sa neoplatí čakať na voľnú lavičku na tlaky. Pre každý prípad prinášame niekoľko základných pravidiel, ktoré v posilňovni treba dodržiavať. Cvičenci vo fitku tvoria komunitu, v ktorej by mali prevládať dobré vzťahy a motivujúca atmosféra.

Utierajte po sebe lavičky a náradie!

sanitizer


Mláčka potu na opierke stroja nepôsobí lákavo. Preto po sebe utrite všetko použité náčinie a stroje. V posilňovniach sú väčšinou umiestnené papierové servítky a čistiace spreje. Prispejte k udržiavaniu čistoty a hygieny. Používajte uterák!

Používajte šlapky v sprche!

flip flops


Baktériám a plesňovým ochoreniam sa dobre darí vo vlhkom prostredí. Z upotených tiel padá rôzny odpad, napríklad vlasy a kúsky kože. Ten sa môže dostať do vášho tela cez drobné rany, napríklad cez prasknuté otlaky na chodidlách. Organizmus oslabený tréningom je náchylnejší na rozvoj infekcie. Aby ste znížili riziko prenosu nákazy, noste v priestoroch spŕch a šatní šlapky.

Nedávajte "dobré" rady a nekritizujte!

workout advice


Nesnažte sa pomáhať za každú cenu a šíriť "dobré" rady. Ak človek neprejaví záujem o pomoc, nechajte ho. Vysvetľovať techniku cvičenia je práca pre trénerov a inštruktorov. Vy ste prišli v prvom rade cvičiť.

Rešpektujte ostatných!

respect the others


Najmä vo večerných hodinách sa stáva, že sa do posilňovne nahrnie plno ľudí a človek má problém nájsť voľné stanovište. Vtedy nie je najvhodnejšie zabrať päť stanovíšť na kruhový tréning alebo cvičiť výpady v uličke, ktorou prechádzajú ľudia. Rešpektujte ostatných a nájdite si priestor, kde nikomu nezavadziate.

Upracte si po sebe!

clean up


Po docvičení odložte náradie na pôvodné miesto a zložte z činky kotúče. Pomáhate tým udržať poriadok.

Používajte náčinie na to, na čo je určené!

workout machine


Stroje v posilňovni majú obmedzenú životnosť a nesprávnym používaním ju skracujete. V tréningu treba experimentovať, ale neničiť pri tom vybavenie posilňovne.