PORTÁL SPOLOČNEJ ČESKEJ A SLOVENSKEJ EDÍCIE ČASOPISU TVAROVANIE TELA – KONDIČNÝ TRÉNING – ŠPORTOVÁ VÝŽIVA – SUPLEMENTÁCIA FACEBOOKTWITTERINSTAGRAMYOUTUBE PINTERESTGOOGLE RSS ikona

top banner bg

Odoslať e-mailomVytlačiť

 

CrossFit Games Open 2017 aj na Slovensku

Vo štvrtok 23. februára (link) odštartovala kvalifikácia CrossFit Games 2017 - Open. Openom žijú aj priaznivci CrossFitu v slovenských gymoch. V Bratislavskom RRC CrosFit je každý piatok večer Open sesssion, v rámci ktorej môžu registrovaní pretekári absolvovať workout a nechať si overiť skóre.

Vo štvrtok 2. 3. oznámil riaditeľ Games Dave Castro zloženie druhého kvalifikačného workoutu 17.2. Niektorí súťažiaci ešte pred samotným workoutom postávali pod hrazdou v gyme a skúšali muscle-upy. Tento technicky a kondične náročný prvok bol tiež súčasťou 17.2. Samotný workout odštartoval okolo ôsmej pod dohľadom rozhodcov - trénerov s RRC CrossFit Bratislava.

MF Open 17 2


Workout 17.2 pozostával z maximálneho počtu kôl za 12 minút.

V prvých dvoch kolách musel súťažiaci vykonať:

  • 15 metrov (50 stôp) výpady v chôdzi s jednoručkami na pleciach
  • 16 toes-to-bars (špičky ku hrazde)
  • 9 premiestnení jednoručkami

Potom nasledovali dve kolá:

  • 15 metrov (50 stôp) výpady v chôdzi s jednoručkami na pleciach
  • 16 muscle-upov na hrazde
  • 9 premiestnení jednoručkami

Tieto dve sekvencie sa striedajú, až kým nevyprší 12-minútový limit. Muži používajú 22,5 kg jednoručky, ženy 15 kg.

MF open 17 2


Po trhoch v úvodnom kole sa opäť dostali k slovu jednoručky. Zlomový prvok workoutu však bol muscle-up, ktorý patrí medzi technicky aj silovo náročnejšie prvky crossfitu a 16 opakovaní dá zabrať aj skúsenejším. Chalani, ktorí sa CrossFitu venujú už nejaký čas, dokážu spraviť po dobrej rozcvičke niekoľko muscle-upov. Urobiť ich šestnásť, navyše po troch kolách výpadov, si však vyžaduje dobrú kondičnú kapacitu a aj zručnosť, lebo v stave vyčerpania sa neoplatí spoliehať sa na hrubú silu.

MF Open 17 2


Pre niektorých workout končil v treťom kole, iní skúšali urobiť muscle-upy až do uplynutia časového limitu (niektorým sa to podarilo po prvý raz v živote). Kondične lepšie pripravení borci prešli oboma kolami s muscle-upmi a dostali sa znovu na toes-to-bars. Najlepší pretekári na svete zvládli za 12 minút 6 až sedem kôl. Oplatí sa makať až do konca časového limitu. Počas open sa z každého môže na chvíľu stať pretekár. Pri počte okolo 300 00 ľudí, ktorí sa prihlásili do Open 2017 môže každé jedno opakovanie alebo sekunda znamenať značný posun v celkovom poradí.

MF open 17 2


Prvý ročník CrossFit Games v roku 2007 sa konal na ranči patriacom rodine Davea Castra a zúčastnilo sa ho 70 pretekárov. Kvalifikácia vo forme Open bola pridaná až v roku 2011 a v tom istom roku spojil s CrossFitom svoje meno aj výrobca športového oblečenia Reebok. Každoročne vydáva novú kolekciu oblečenia a obuvi. V spolupráci so športovcami sa snaží vylepšiť vlastnosti tenisiek, aby poskytovali stabilitu pri cvičení s činkou a zároveň sa tlmiacimi vlastnosťami približovali k bežeckej obuvi. To ocenili aj pretekári počas Open 17.2, pretože výpady v pokročilom štádiu únavy si vyžadujú dobrú stabilitu.

Nano 7

Najlepší výsledok v Open 17.2 dosiahol medzi mužmi Fín Jonne Koski, ktorý zvládol 225 opakovaní. Na čele priebežného poradia je Kanaďan Patrick Vellner (224 opakovaní v 17.2) pred Markom OliveromJoshom Bridgesom (obaja USA) . Medzi ženami si s 17.2 najlepšie poradila Samantha Briggs z Veľkej Británie s 240 opakovaniami (7 kôl a výpady). Víťazka Games z roku 2013 je aj na čele rebríčka žien pred Kristin Holte z Nórska a Thuridur Erla Hegadottir z Islandu.

L Csokoly
Ľudovít Csókoly


Na Slovensku vedie Ľudovít Csókoly, ktorému v rámci Európy patrí 18. priečka, zaručujúca postup na Regionals. Druhý medzi Slovákmi je Ondrej Tencer, tretí Jozef Porubský. Na čele Európskeho rebríčka je Poliak Pawel Lesnikowski. Medzi ženami na Slovensku vedie Karin Freyová pred Luciou KrškovouMonikou Bajanovou. V Českej republike je na prvom mieste po druhom kole Jakub Brichta (215 v 17.2). Druhý je Petr Schlegl, tretí Jan Peršín. Medzi ženami je na čele v ČR Soňa Karásková pred Alexandrou Pettersson a Šárkou Trnečkovou.

Rebríčky si môžete pozrieť na stránkach CrossFit Games.