PORTÁL SPOLOČNEJ ČESKEJ A SLOVENSKEJ EDÍCIE ČASOPISU TVAROVANIE TELA – KONDIČNÝ TRÉNING – ŠPORTOVÁ VÝŽIVA – SUPLEMENTÁCIA FACEBOOKTWITTERINSTAGRAMYOUTUBE PINTERESTGOOGLE RSS ikona

top banner bg

Odoslať e-mailomVytlačiť
 

212 Arnold Classic: víťazom Ashkanani

ifbb proKuvajtský kulturista Ahmad Ashkanani má k dnešnému dňu za sebou síce krátku, zato však mimoriadne impozantnú kariéru vo váhovo obmedzenej kategórii IFBB Professional League. V zápolení do 212 libier (do 96 kg) štartoval doteraz trikrát, pričom jeho bilancia sú dve prvé a jedno druhé miesto. Pritom na zozname jeho štartov je i vlaňajšia 212 Olympia, kde debutoval skvelým druhým miestom (za Jamesom Lewisom), prvé priečky potom pripadajú na jeho profesionálnu premiéru na PBW Tampa Pro 2016 a najmä na tohtoročnú 212 Arnold Classic, čím si vo svojich váhových reláciách zabezpečil druhý najvýznamnejší titul planéty v hierarchii profesionálneho kalendára.

Na rozdiel od slabšie obsadeného open zápolenia sa pritom na 212 Arnold Classic v piatok 3. marca v americkom Columbuse (Ohio) zišla mimoriadne silná konkurencia – vrátane obhajcu vlaňajšieho prvenstva Hidetadu Yamagishiho a víťaza z roku 2015 Josa Raymonda. Nebolo to však nič platné, z prvenstva sa pri svojej prvej účasti v Columbuse radoval práve nováčik Ashkanani.

Čo rozhodlo o jeho víťazstve? Najmä dominantné svalové objemy hornej polovice tela plus skvelé dolné končatiny v bočných a zadných postojoch. Slabinou Askhananiho tak zostávajú kvadricepsy v čelných pózach, ktoré – napriek zjavnému zlepšeniu – stále nedosahujú úroveň skvelého trupu a paží.

Raymond Henry AshkananiPorovnávanie: Jose Raymond, David Henry, Ahmad Ashkanani.


Top 3 back


V 11-člennom štartovom poli obsadil druhé miesto David Henry, ktorý bol víťazovi dôstojným súperom. Podobne ako Askhanani, i Henry má dlhodobo slabinu v kvadricepsoch, tentoraz však i jeho dolné končatiny vykazovali zjavný pokrok. Henry uviedol, že ho v príprave nelimitovali žiadne zranenia, preto sa mohol stehnám venovať bez obmedzenia, čo rezultovalo do zlepšenia ich svalových objemov. Pokiaľ ide o hornú polovicu tela, je známe, že ak je Henry vo forme, jeho trup a paže patria k tomu najlepšiemu, čo možno na kulturistických pódiách (a nielen vo váhovo obmedzenej kategórii) vidieť. A tentoraz nevysoký príslušník amerických ozbrojených síl rozhodne mal fazónu (možno i životnú), čo sa prejavilo (s výnimkou kvadricepsov) plnými a guľatými svalmi a veľkým množstvom svalových detailov prakticky po celom tele.

Tretie miesto obsadil robustný a kvalitne pripravený Jose Raymond, ktorý bol minimálne z pohľadu úmernosti hornej a dolnej polovice tela zaiste vyváženejším pretekárom než obaja jeho premožitelia...

Štvrtý Guy Cisternino upútal peknými bočnými postojmi, strácal však rozvojom chrbta.

Prekvapením bolo vystúpenie 28-ročného Kanaďana Zanea Watsona (5.), ktorý predviedol svalovú vyváženosť, symetriu a tvrdosť. S výškou 173 cm jeden z najvyšších účastníkov váhovo obmedzeného zápolenia však o zmene kategórie neuvažuje. Do naplnenia limitu 212-tky mu vraj chýbajú ešte 2–3 kilogramy. Ak sa mu ich podarí pridať najmä k menej výrazným horným končatinám, mohlo by to znamenať výrazný výkonnostný posun.

Finálovú šesticu uzavrel vlaňajší víťaz Hidetada Yamagishi, ktorý sa na pódiu najmä v semifinálovej časti predstavil extrémne plochý, čo mu zabránilo pomýšľať na lepšie umiestnenie...

Ashkanani Ashkanani Ashkanani
1. Ahmad Ashkanani


Henry Henry Henry

2. David Henry


Raymond Raymond Raymond

3. Jose Raymond


Cisternino

4. Guy Cisternino


Watson

5. Zane Watson


Yamagishi

6. Hidetada Yamagishi 


 

Porovnávanie top 6  

Výsledky

bb 212