PORTÁL SPOLOČNEJ ČESKEJ A SLOVENSKEJ EDÍCIE ČASOPISU TVAROVANIE TELA – KONDIČNÝ TRÉNING – ŠPORTOVÁ VÝŽIVA – SUPLEMENTÁCIA FACEBOOKTWITTERINSTAGRAMYOUTUBE PINTERESTGOOGLE RSS ikona

top banner bg

Odoslať e-mailomVytlačiť
 

Rok 2016 v športe a vo fitness I.

Na konci roka prinášame rekapituláciu najvýznamnejších udalostí vo svete športu, najmä čo sa týka silových športov, kulturistiky a fitness. Tu je prvých sedem významných udalostí 2016. Ďalšie prinesieme v druhej časti.

Zomrel Muhammad Ali

Ali oblek


Bývalý trojnásobný majster sveta v ťažkej váhe Muhammad Ali zomrel 3. júna 2016 vo veku 74 rokov, po 32-ročnom boji s Parkinsonovou chorobou. Okrem boxu sa Ali angažoval aj ako občiansky aktivista a za svoj odmietavý postoj ku vojne vo Vietname bol dokonca potrestaný zákazom činnosti na tri roky. Spomienkový materiál o Muhammedovi Alim sme priniesli v čísle 9/2016 M&F.

 

Stallone oslávil 70-ku; Rocky 40-ku


Herec a šíriteľ fitness Sylvester Stallone oslávil v 7. júla 70 rokov. Aj vo vyššom veku sa Sly udržiava v dobrej kondícií, čím stále inšpiruje celé generácie ľudí. Veľa chalanov vošlo po prvýkrát do posilňovne potom, ako uvideli Stalloneho svalnaté ruky navliekať si boxerské rukavice v Rockym alebo zvierať samopal v Rambovi.

V novembri 2016 uplynulo už 40 rokov od premiéry prvého dielu Rockyho. Príbeh boxera zo skromných pomerov sa neskôr dočkal 5 pokračovaní a celkom nedávno siedmej voľnej adaptácie, kde Rocky trénuje syna svojho niekdajšieho súpera Apolla Creeda.

 

Vzpieranie: svetové rekordy v trhu a vo dvojboji

 Oba sa podarilo prekonať na Olympijských hrách v Rio de Janeiro v auguste 2016. V súbojoch o zlato v najťažšej kategórii nad 105 kg Iránec Behdad Salimi posunul maximum v trhu výkonom 216 kg. Gruzínčan Laša Talachadze zase dvojbojom 473 kg (215 + 258 kg) zvýšil maximum v súčte oboch disciplín.

Laša Talachadze nadhadzuje 258 kg. 


Na olympiáde v Rio padali rekordy aj v nižších hmotnostných kategóriách. Long Qingquan z Číny zvýšil maximum v dvojboji v kategórii do 56 kg na 307 kg, jeho krajan Lu Xiaojun v trhu v kategórii do 76 kg na 177 kg. V tej istej hmotnostnej kategórii Nijat Rahimov z Kazachstanu posunul výkon v nadhode na 214 kg. Iránec Kianoush Rostami zase zvýšil súčet dvojboja v kategórii do 85 kg výkonom 396 kg.

 

Andrej Malaničev: raw drep 485 kg

Rus Andrej Malaničev na súťaži BigDogs Pro v Austrálii v októbri 2016 drepol 485 kg raw s kolennými bandážami. Súčtom 1140 kg (drep 485, tlak 255 kg, mŕtvy ťah 400 kg) prekonal svoj vlastný svetový rekord v raw silovom trojboji. Za pozornosť stojí aj výkon českého siláka Petra Petráša, ktorý na Krkonošskom pohári v júli 2016 drepol raw 450 kg!

 

Eddie Hall: svetový rekord v mŕtvom ťahu (500 kg!)

Pol tony. Presne toľko mal na činke naložené anglický silák Eddie Hall počas World Deadlift Championship v anglickom Leedsi. Pokus úspešne zvládol a stal sa prvým človek, ktorý v mŕtvom ťahu pokoril 500 kg.


Treba len doplniť, že na šampionáte sa ťahalo tzv. strongman štýlom, čo znamená, že pretekári mohli použiť trhačky a sťahovací dres. 

 

Brian Shaw najsilnejším mužom 2016


Na šampionáte profesionálnych strongmanov World Strongest Man zvíťazil Američan Brian Shaw. Druhý skončil Islanďan Hafþór Björnsson, tretí Eddie Hall.

Štvornásobný víťaz podujatia Žydrūnas Savickas z Litvy tento rok neštartoval. V Marci však rozšíril svoju zbierku víťazstiev z Arnold Strongman Classic, kde zvíťazil už po ôsmykrát.

Na slovenskom šampionáte silných mužov zvíťazil po tretíkrát Igor Petrík, v Českej republike triumfoval Čestmír Šíma.

 

Phil Heath získal šiestu sošku Sandowa


Američan Phil Heath zvíťazil už po šiestykrát na Mr. Olympia, čím sa v počte triumfov vyrovnal Dorianovi Yatesovi. Viac sošiek Sandowa pre víťaza majú iba Arnold Schwarzenegger (7), Lee Haney a Ronnie Coleman (po 8).

 Na Olympia Weekende štartovali aj pretekári z Česka a Slovenska.  Lukáš Osladil skončil v kategórii open bodybuildingu na ex auqueo 16. mieste. V kategórii do 212 libier (kde triumfoval Flex Lewis) obsadili Andrej Mozoláni (SR) a Vojtěch Koritenský (ČR) 16. priečku.

Slovensko malo zastúpenie aj v tridsaťčlennom štartovom poli kategórie figure. Adela Ondrejovičová sa prebojovala do prvej pätnástky, kde obsadila 12. priečku a skončila najvyššie z prítomných Európaniek.