PORTÁL SPOLOČNEJ ČESKEJ A SLOVENSKEJ EDÍCIE ČASOPISU TVAROVANIE TELA – KONDIČNÝ TRÉNING – ŠPORTOVÁ VÝŽIVA – SUPLEMENTÁCIA FACEBOOKTWITTERINSTAGRAMYOUTUBE PINTERESTGOOGLE RSS ikona

top logo 1 februar

Odoslať e-mailomVytlačiť

Armwrestling je moja láska

|text: ZLATA KLAUČOVÁ |foto: JANA RIGÓOVÁ

Pri pohľade na medailovú bilanciu slovenskej armwrestlerky REBEKY MARTINKOVIČOVEJ je jasné, že budúcnosť slovenského pretláčania majú v rukách ženy. Iba 21-ročná študentka fyzioterapie má za sebou svoj najúspešnejší rok. V kategórii juniorov do 21 rokov vybojovala v roku 2016 zlato na európskom aj na svetovom šampionáte, a to pravou i ľavou rukou!

Súťažná váhová kategória: do 70 kg
Vzdelanie: poslucháčka odboru fyzioterapie na Univerzite sv. Cyrila a Metoda v Trnave na Inštitúte fyzioterapie, balneológie a liečebnej rehabilitácie (IFBLR) v Piešťanoch, bakalársky ročník
Klubová príslušnosť: AWK Kráľová pri Senci
Tréner: Martin Ruman, tréner klubu AWK Bratislava

Vrcholy súťažnej kariéry (2012–2013 v kat. do 18 rokov; 2014–2016 do 21 rokov):

▪ 7-násobná juniorská majsterka sveta (2013 ĽR; 2014, 2015, 2016 PR aj ĽR)

▪ juniorská vicemajsterka sveta (2013 PR)

▪ 6-násobná juniorská majsterka Európy (2012, 2013 ĽR; 2014 PR, 2015 ĽR, 2016 PR aj ĽR)

▪ 3-násobná vicemajsterka Európy (2012 PR, 2014 ĽR, 2015 PR)

▪ bronzová medailistka z ME (2013 PR)

Rebeka victory Logo

● Svoju športovú kariéru si ešte na základnej škole odštartovala atletikou. Ako sa ti v nej darilo?

„Moje prvé kroky k atletike, konkrétne k šprintom, viedli na základnej škole J. G. Tajovského v Senci. V atletických disciplínach som vynikala a najmä šprinty – krátke trate 60 m,100 m, 150 m a 200 m, boli moja doména. Učiteľka telesnej výchovy, pani Jančulová, videla vo mne veľký potenciál a nadanie. Navrhla mi, aby som sa išla ukázať trénerovi Ivanovi Sujovi, ktorý pôsobil v klube Slávia UK Bratislava na Lafranconi. Mala som výsledky z obvodných majstrovstiev v atletike, zúčastnila som sa aj na medzinárodných súťažiach, ale za najväčší úspech považujem 3. miesto na majstrovstvách SR 2009 v štafete žiačok na 4 x 300 m.“

● Ako si sa dostala k pretláčaniu rukou a čo ťa na ňom očarilo natoľko, že si pri ňom zostala?

„K armwrestlingu som sa dostala na strednej škole vďaka našej telocvikárke. Na škole sa konali triedne kolá v pretláčaní rukou a tam som zistila, že mám prirodzenú silu. Pretlačila som všetky spolužiačky a potom aj najsilnejšie dievčatá z ostatných tried. Vďaka tomu som postúpila na súťaž Silná ruka stredných škôl. V krajskom kole som skončila na 3. mieste a postúpila som do celoslovenského kola, kde som sa umiestnila na 2. mieste. V tej dobe som sa ešte venovala atletike, vždy som bola športový typ. O pretláčaní som toho nevedela veľa, bolo to pre mňa niečo nové. Som prirodzene zvedavá, a preto som sa hneď začala zaujímať, či sú pre tento šport vytvorené kluby. Hneď na druhý deň po súťaži som išla na tréning do AWK klubu v Senci. Po stredoškolskej súťaži Silná ruka si tréner atletiky, ktorý ma trénoval na krátke trate, uvedomil môj silový potenciál a chcel, aby som začala vrhať guľou. S tým som sa však nestotožnila. Rozhodla som sa vyskúšať pretláčanie rukou. Chcela som vedieť, či mám na to talent. Asi mám, keďže sa mi v pretláčaní darí, baví ma to a napĺňa.“

● Spomínaš si na svoju prvú „skutočnú“ súťaž v armwrestlingu? Ako dopadla?

„Nikdy na ňu nezabudnem. Bola to moja prvá oficiálna súťaž v pretláčaní rukou – účasť v III. kole Slovenskej národnej ligy v Červeníku. Bola som veľmi nervózna a skončila som na poslednom mieste. Nezlomilo ma to však, ale posunulo vpred.“

● Na ktorú súťaž máš najkrajšie spomienky?

„Tých pekných spomienok zo súťaží je veľmi veľa a každá je ukotvená v mojom srdci. Najkrajšiu mám na môj prvý štart na ME v roku 2012 v Poľsku, v meste Gdansk, kde som získala prvý titul majsterky Európy ľavou rukou a titul vicemajsterky Európy pravou rukou. Ako nováčik som siahla na najcennejšie kovy a tam sa začala moja kariéra. Nikdy nezabudnem na slová vtedajšieho reprezentačného trénera Jána Ďaláka na večernom stretnutí reprezentácie: ,Nech je vám všetkým Rebeka vzorom, pretože je stelesnením skromnosti, pokory, húževnatosti a, vážení, toto sú výsledky.‘ Tieto jeho slová sa hlboko vryli do môjho srdca a sú pre mňa hnacím motorom. Ďakujem za ne!“

Celé interview nájdete v januárovom (1/2017) čísle M&F.

cz        Nové číslo MUSCLE&FITNESS do ČR objednávejte ZDE.