PORTÁL SPOLOČNEJ ČESKEJ A SLOVENSKEJ EDÍCIE ČASOPISU TVAROVANIE TELA – KONDIČNÝ TRÉNING – ŠPORTOVÁ VÝŽIVA – SUPLEMENTÁCIA FACEBOOKTWITTERINSTAGRAMYOUTUBE PINTERESTGOOGLE RSS ikona

top banner bg

Odoslať e-mailomVytlačiť
 

Strongman show v Novej Dubnici (VIDEO)

|text: PAVOL GUGA |foto: BORIS BÁRDOŠ

sasimPredposlednou akciou Slovenskej asociácie silných mužov v roku 2016 bola novinka s názvom Strongman show v Novej Dubnice. V miestnom kine Panorex sa v sobotu 29. 10. stretli najsilnejší muži strongman asociácie Európsky pohár silných mužov, ktorá svoju činnosť sústredí predovšetkým na región strednej Európy. Atraktívne podujatie sa konalo s podporou primátora Novej Dubnice Petra Marušinca, jeho zástupcu Pavla Pažítku, primátora Dubnice nad Váhom Jozefa Gašparíka a poslanca NR SR Jaroslava Ridoška.

Hlavným bodom programu bolo slávnostné vyhodnotenie Stredoeurópskeho pohára silných mužov 2016, ktoré bolo sprevádzané pokusmi o nové rekordy zastrešujúcej siláckej organizácie.

V kine Panorex sa tak fanúšikovia silných mužov dozvedeli, že aktuálny ročník Stredoeurópskeho pohára mal osem zastávok, zúčastnilo sa na ňom 33 pretekárov a víťazom sa už po štvrtýkrát stal Konstantin Iljin.

trojica
Víťazné trio Stredoeurópskeho pohára silných mužov 2016 (zľava): 2. Rafal Kobylarz (Poľ.), 1. Konstantin Iljin (Ukr.), 3. Volodymyr Cifra (Biel.).


Iljin jednoručka
Konstantin Iljin so 100-kilovou jednoručkou nad hlavou.


Sériu rekordných pokusov otvoril Ivan Hryhorovskyj otáčaním 100 kg vážiacej gule okolo krku. Zvládol 8 opakovaní, začo získal certifikát Stredoeurópskeho pohára. (Primát a Guinessov rekord v tejto disciplíne drží Branislav Golier s 15 otočeniami.) Husársky kúsok sa podaril mladému silákovi Pavlovi Horňákovi, ktorý dokázal sedem otočení s ľahšou, 60-kilovou guľou a takisto si vyslúžil certifikát nového, tentoraz amatérskeho rekordu.

Gula okolo hlavy
Ivan Hryhorovskyj pri otáčaní 100-kilovej gule okolo krku.


Vzápätí prezident asociácie Európsky pohár silákov Milan Gabrhel uviedol na pódium najlepšieho borca v tlakových disciplínach Františka Pirosa, aby ustanovil nový rekord zmienenej organizácie v dvíhaní klady nad hlavu. Piros začal na váhe 130 kg a pokračoval na 150 kg, pričom obe méty slúžili zároveň ako rozcvičenie pred vážnejšími pokusmi. Tie prišli vzápätí, keď poľahky vzoprel zo zeme nad hlavu i 160 kg a 170 kg. Nasledovalo i rekordných 175 kg, ktoré takisto regulárne zodvihol. (Na platnosť pokusov dohliadal medzinárodný rozhodca Pavol Guga.)

Piroš klada
František Piros so 175-kilovou kladou nad hlavou.


O Pirosovi je pritom známe, že vo svojej parádnej disciplíne zvláda i váhy nad 190 kg, Strongman show ho však zastihla na konci sezóny, kedy je silový potenciál borcov po dlhom období súťaži predsa len z veľkej časti vyčerpaný. Vzhľadom na to je zrejme len otázkou času, kedy sa v Pirosovom podaní dočkáme výkonu na hranici 200 kg, ktorý by ho v tejto disciplíne zaradil do širšej svetovej špičky.

Po speve Paľa Drapáka a vystúpení úspešných detských fitnesiek pokračovala show ďalšou ukážkou sily. Jej protagonistami boli vyzývateľ Ivan Hryhorovskyj a tretí v bodovaní pohára Volodymyr Cifra, ktorí držali v rukách na výdrž každý pár 150-kilových kufrov. Certifikát za rekord si odniesol 23-ročný Cifra, keď udržal kufre vyše 50 sekúnd.

Hryhorovskij kufre
Ivan Hryhorovskyj (držanie páru 150-kilových kufrov na výdrž)


kufre Cifra
Volodymyr Cifra (držanie páru 150-kilových kufrov na výdrž)


Finále večera patrilo Čestmírovi Šímovi a druhému v konečnom hodnotení Stredoeurópskeho pohára 2016 Rafalovi Kobylarzovi, ktorí súperili v mŕtvom ťahu s olympijskou činkou. V rozcvičovňi skončili obaja na váhe 300 kg, na pódiu diváci videli najprv 330 kg; následných 360 kg zvládol už len Šíma. Odhodlal sa i na 380 kg – a opäť úspešne! –, méta 405 kg však už bola nad jeho sily. I tak si Šíma odniesol dekrét o novom rekorde asociácie Európsky pohár silných mužov, pričom o jeho výkonnosti platí to isté, čo v prípade Pirosa: záver sezóny spravidla nekoliduje s vrcholnou formou, keďže Šíma má z minulosti už na konte i štandardný mŕtvy ťah so 415 kg!

Šíma ťah
Čestmír Šíma ťahá 360 kg. Vzápätí zvládol i činku o 20 kg ťažšiu.


Víťazom Stredoeurópskeho pohára silných mužov 2016 sa stal Ukrajinec Konstantin Iljin, ktorý si odniesol i krásny putovný pohár. Pôvodne sa mal divákom predviesť v dvíhaní 100-kilovej jednoručky (súpažne zo zeme k ramenu, odtiaľ nad hlavu už len jednou pažou) na maximum opakovaní v limite jednej minúty. Keďže však Ijina sužovali zranenia kolena a chrbta, rezignoval na pokus o rekord a po dohode s organizátormi predviedol divákom len jediné exhibičné opakovanie.

strongman show 2016


Strongman show 2016 splnila očakávania, diváci zhliadli dych vyrážajúce výkony i nové rekordy a zoznámili sa s účastníkmi Stredoeurópskej ligy. Obdobné veľkolepé vyhlásenie má organizačný výbor asociácie Európsky pohár silných mužov a SASIM v pláne i na budúci rok.

Reportáž zo Strongman show 2016 pripravila Televízia Trenčín.


Atmosféru podujatia približuje i toto aftermovie.