PORTÁL SPOLOČNEJ ČESKEJ A SLOVENSKEJ EDÍCIE ČASOPISU TVAROVANIE TELA – KONDIČNÝ TRÉNING – ŠPORTOVÁ VÝŽIVA – SUPLEMENTÁCIA FACEBOOKTWITTERINSTAGRAMYOUTUBE PINTERESTGOOGLE RSS ikona

top banner bg

Odoslať e-mailomVytlačiť
 

CROSSFIT GAMES 2016

|text: ERIK RÉDLI   |foto: CrossFitGames – facebook

Jubilejný 10. ročník CrossFit Games sa odohral v Carsone, v Kalifornii 19.– 24. júla. CrossFit neustále napreduje, čo je pozorovateľné aj na vývoji hier. V roku 2007 to bola súťaž len pre pár nadšencov na ranči zakladateľa Davea Castra. Dnes je to celosvetová udalosť, na ktorej sa o titul najzdatnejšieho muža a ženy na svete (Fittest on Earth) v kvalifikačných kolách uchádza vyše 260 000 pretekárov rôznej výkonnostnej úrovne.

Spolu s rozsahom rastie aj obťažnosť hier, čo pretekárov núti neustále posúvať svoje limity. Crossfit ponúka neobmedzené možnosti pri zostavovaní súťažných workoutov, čo organizátori využili aj v roku 2016. 

CrossFit Games 2016 MF worm


NÁVRAT NA RANČ

Na 40 najlepších mužov a žien a 20 tímov z regionálnych kôl čakalo 15 workoutov, rozložených do piatich dní. Prvý deň sa súťažilo na ranči Davea Castra, kde sa v roku 2007 začala písať história hier.

Sedemmíľový beh (11,2 km) v kopcovitom teréne vyhral favorit Mat Fraser. U žien bola najrýchlejšia Samantha Briggs z Veľkej Británie, vracajúca sa na Games po sérii zranení. Svojím časom predbehla dokonca aj 38 mužov.

Po vytrvalosti prišla na rad sila. Druhý workout bol rebrík „ladder“ mŕtvych ťahov. Na zemi ležalo 20 činiek s postupne narastajúcou váhou. Víťaz Sam Dancer zdolal 279 kg, čo je pri jeho telesnej váhe 97 kg slušný výkon, aj vzhľadom na fakt, že pretekár mal na každej činke časový limit 30 sekúnd a po jeho uplynutí sa musel presunúť na ďalšiu. U žien vyhrala Brooke Wells výkonom 188 kg.

V treťom workoute triumfoval nováčik na Games, Kanaďan Brent Fikowsky. Kombináciu 50 wall ballov, 30 GDH sed-ľahov a šprint s medicinbalom zvládol suverénne a celkovo predviedol jeden z nasympatickejších výkonov.

Vo štvrtok ráno sa plávalo 500 m v oceáne, kde zvíťazil Fín Jonne Koski pred ďalším bývalým plavcom Fikowskym. Zo žien plávala najrýchlejšie Austrálčanka Tia-Claire Toomey.

 MURPHOV ZÁKON 

V piatok bol na programe workout, o ktorom sa diskutovalo už pred hrami — Murph. Kombinácia behu na jednu míľu, 100 zhybov, 200 kľukov, 300 drepov a znova míľa dá zabrať aj bez záťažovej vesty, ktorú mali pretekári na sebe.

Murphov zákon káže neprepáliť tempo v prvom úseku behu a deliť zhyby, kľuky a drepy na mini-série. Workout pomenovaný po príslušníkovi jednotky US SEALs Michaelovi Murphovi vyhral bývalý vojak Josh Bridges, ktorého považovali za tajného favorita hier. Na čele sa udržal Fraser, pred Fikowskym. U žien viedla po piatku Briggs.

 

Workout č. 5 – Murph
▪ beh na vzdialenosť 1600 m
▪ 100 zhybov
▪ 200 kľukov
▪ 300 drepov s vlastnou váhou
▪ beh na vzdialenosť 1 600 m
počas celého workoutu majú pretekári oblečenú záťažovú vestu

 

MATT FRASER 

Fraser CG

Vek:  26
Výška:   173 cm
Váha:   86 kg
Domáci gym:  Champlain Valley CrossFit (Vermont)
Fraser štartoval na svojich tretích hrách, v rokoch 2014 a 2015 skončil druhý. Tento rok prakticky nemal slabinu a od začiatku viedol v poradí súťaže mužov. Fraser, ktorý trhol 143 kg a nadhodil 170 kg, neťaží len zo svojej vzpieračskej minulosti, ale pracuje aj na rozvoji ostatných zručností – zlepšil napríklad plávanie. Iba v jednom z 15 workoutov skončil nižšie, ako v prvej desiatke.

 

 

 

KATRIN DAVIDSDOTTIR

Katrin Davidsdottir crossfi

Vek:  23
Výška:   170 cm
Váha:  68 kg
Domáci gym:  CrossFit New England (Massachussets)
Obhajkyňa titulu tento rok získala viac bodov ako v 2015, o prvenstvo však musela bojovať až do posledného súťažného workoutu. Po Games 2015 sa presťahovala do USA, kde trénuje pod vedením Bena Bergerona. Bergeron pripravuje viacerých top pretekárov, vrátane Frasera.

 

Celý článok nájdete v októbrovom (10/2016) čísle M&F.

 

 

 

cz        Nové číslo MUSCLE&FITNESS do ČR objednávejte ZDE.
Předplatné MUSCLE&FITNESS do ČR se zlevou objednávejte ZDE.

sk       Nové číslo MUSCLE&FITNESS do SR objednávajte TU.
Predplatné MUSCLE&FITNESS do SR so zľavou objednávajte TU.